Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na mezinárodní soutěži mladých umělců v Urbinu vystavují i tři čeští výtvarníci

  10:55aktualizováno  10:55
- Většina začínajících výtvarníků se neobejde bez mecenášů či lidí, kteří zpočátku propagují jejich dílo. Jedním ze způsobů, jak na sebe může mladý umělec upozornit, je účast na nejrůznějších mezinárodních soutěžích. Právě jedno takové klání nazvané Expressions Of Youth již poněkolikáté probíhá do 10. října v italském Urbinu, kde vystavují i tři čeští výtvarníci - Tobiáš Jirous, Petr Kratochvíl a Jan Blažíček. S posledním ze jmenovaných pro vás chystáme na pátek rozhovor.

Do soutěže výtvarných škol, která se koná v prostorách Rampa di Francesco di Giorgio Martini, se tito tři mladí muži nedostali náhodou. Museli nejprve projít tvrdým sítem, takže již první malé vítězství mají v kapse.

"Obrátila se na mě jako na zástupce studentů paní Ludmila Perillo, což je Čechoitalka, s tím, že by ráda zařadila Akademii výtvarných umění do soutěže studentských prací v Urbinu," říká Tobiáš Jirous, který se nakonec do trojlístku vybraných probojoval a jenž zároveň pomáhal prezentaci tuzemských začínajících výtvarníků zorganizovat.

Jirous přiznává, že by byl v daleko obtížnější situaci, nebýt italského aktivisty Pierluigi di Todara, který momentálně působí v Praze.

"Já sám neumím italsky, takže bych s pořadateli mohl jen těžko komunikovat. Pan Todaro nám do Urbina odvezl obrazy a vše tam zařídil," vysvětluje Jirous.

Soutěže se mohly zúčastnit pouze umělci, které nezastupuje žádný agent a kteří se výtvarným uměním neživí jako profesionálové.

Prezentace studentských prací má hned dva cíle. Jednak umožní  mladým výtvarníkům dostat do světa jejich jména, především ale vítěži celé projektu zajistí uspořádat  v Urbinu samostatnou výstavu.

Do soutěže se zapsaly výtvarné akademie z celého světa. Namátkou jmenujme školy výtvarného umění ze Záhřebu, Sarajeva či  japonskou Tohoku University of Art and Design z Yamagaty.

Jak již bylo řečeno, Česká republika má v ohni tři želízka.

Tobiáš Jirous studoval AVU u profesora Jiřího Davida, který patřil k výtvarné skupině Tvrdohlaví. Soustředí se na konceptuální a minimalistické umění. Vystavoval kupříkladu v pražském Rudolfinu. Jinak také přispívá do magazínů o výtvarném umění jako je Umělec či Ateliér.

Petr Kratochvíl studoval na Karlově univerzitě tanec a později si otevřel svoje vlastní studio tance a choreografie. Jako choreograf spolupracoval například s Monikou Rebcovou. V roce 1993 se podílel na projektech Tanec festival Praha a České kulturní dny v New Yorku. Své instalace vystavoval například v Londýně.

Jan Blažíček studoval na Pedagogické fakultě výtvarné umění. Soustavně se věnuje malování teprve tři roky. Vystavoval v Kalifornii nebo v pražském knihkupectví The Globe.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz