Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na mezinárodní soutěži mladých umělců v Urbinu vystavují i tři čeští výtvarníci

  10:55aktualizováno  10:55
- Většina začínajících výtvarníků se neobejde bez mecenášů či lidí, kteří zpočátku propagují jejich dílo. Jedním ze způsobů, jak na sebe může mladý umělec upozornit, je účast na nejrůznějších mezinárodních soutěžích. Právě jedno takové klání nazvané Expressions Of Youth již poněkolikáté probíhá do 10. října v italském Urbinu, kde vystavují i tři čeští výtvarníci - Tobiáš Jirous, Petr Kratochvíl a Jan Blažíček. S posledním ze jmenovaných pro vás chystáme na pátek rozhovor.

Do soutěže výtvarných škol, která se koná v prostorách Rampa di Francesco di Giorgio Martini, se tito tři mladí muži nedostali náhodou. Museli nejprve projít tvrdým sítem, takže již první malé vítězství mají v kapse.

"Obrátila se na mě jako na zástupce studentů paní Ludmila Perillo, což je Čechoitalka, s tím, že by ráda zařadila Akademii výtvarných umění do soutěže studentských prací v Urbinu," říká Tobiáš Jirous, který se nakonec do trojlístku vybraných probojoval a jenž zároveň pomáhal prezentaci tuzemských začínajících výtvarníků zorganizovat.

Jirous přiznává, že by byl v daleko obtížnější situaci, nebýt italského aktivisty Pierluigi di Todara, který momentálně působí v Praze.

"Já sám neumím italsky, takže bych s pořadateli mohl jen těžko komunikovat. Pan Todaro nám do Urbina odvezl obrazy a vše tam zařídil," vysvětluje Jirous.

Soutěže se mohly zúčastnit pouze umělci, které nezastupuje žádný agent a kteří se výtvarným uměním neživí jako profesionálové.

Prezentace studentských prací má hned dva cíle. Jednak umožní  mladým výtvarníkům dostat do světa jejich jména, především ale vítěži celé projektu zajistí uspořádat  v Urbinu samostatnou výstavu.

Do soutěže se zapsaly výtvarné akademie z celého světa. Namátkou jmenujme školy výtvarného umění ze Záhřebu, Sarajeva či  japonskou Tohoku University of Art and Design z Yamagaty.

Jak již bylo řečeno, Česká republika má v ohni tři želízka.

Tobiáš Jirous studoval AVU u profesora Jiřího Davida, který patřil k výtvarné skupině Tvrdohlaví. Soustředí se na konceptuální a minimalistické umění. Vystavoval kupříkladu v pražském Rudolfinu. Jinak také přispívá do magazínů o výtvarném umění jako je Umělec či Ateliér.

Petr Kratochvíl studoval na Karlově univerzitě tanec a později si otevřel svoje vlastní studio tance a choreografie. Jako choreograf spolupracoval například s Monikou Rebcovou. V roce 1993 se podílel na projektech Tanec festival Praha a České kulturní dny v New Yorku. Své instalace vystavoval například v Londýně.

Jan Blažíček studoval na Pedagogické fakultě výtvarné umění. Soustavně se věnuje malování teprve tři roky. Vystavoval v Kalifornii nebo v pražském knihkupectví The Globe.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Najdete na iDNES.cz