Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Lvech se chválil Dušek i nevidomý klavírista

  15:53aktualizováno  15:53
Český lev si k patnáctému výročí naplánoval ústup od řečnických experimentů k oslavě české kinematografie. Pochvaly se dočkali kromě vítězů i moderátor Jaroslav Dušek a nevidomý klavírista Robert Lombino.

Míchat hrušky s jablky. Tak by mnohým mohlo připadat srovnání amerických Oscarů s domácími Českými lvy. Právě tento motiv se ovšem v sále pražské Lucerny přímo nabízel, obzvlášť když pozlacení hoši dorazili k majitelům jen o necelý týden dřív než broušený státní symbol domácím hvězdám.

Ale popořádku. Přestože zámořská kinematografie je objemem nesouměřitelná s tuzemskou tvorbou, oslavy nejlepších výkonů se připravují podobně pečlivě.

foto KDO ZÍSKAL LETOS ČESKÉ LVY
přehled vítězů a všech nominovaných

Jenže zatímco poslední dny před hollywoodským sálem šůruje červený koberec armáda nádeníků, v Česku stačí vytřít schody do Lucerny. Žádné dramatické reflektory, co vypalují oči, žádné tribuny pro fotografy. V Česku stále platí: kdo dřív přijde, ten dřív mele.

"To je teda síla," tiše špitla Veronika Žilková, sotva dorazila se svým partnerem Martinem Stropnickým a vylila se na ně sprcha blesků hned u šaten.

Lipský: Režii Lvům bych dělat nechtěl
Čechům typické a pro mnohé úsměvné chlubení bylo zřejmé ze scény. Čeští scénografové mají potřebu divákům i publiku ukázat všechny sošky - ať už se jedná o Lvy, Týtý, Czech Grand Design či Anděly. Jako by se jistili, že je v zákulisí nikdo neztratí...

Český lev - Jaroslav Dušek"Ono to vážně nejde srovnávat. Za mořem je to big show, tady je to malé, hezké, příjemné, v našem rybníčku," komentoval večer herec Lubomír Lipský. Vzápětí ale dodal, že by právě režisérem večera rozhodně být nechtěl.

"Předávání bylo vyvážené. Hosté mluvili krásně, jejich řeč měla hlavu a patu a navíc jim to odsýpalo. Největším zážitkem pro mě ale bylo vystoupení toho nevidomého chlapce. Jsem rád, že do takové show mohli být díky tlumočení do znakové řeči zapojeni i takoví lidé," pochválil vystoupení Roberta Lombina.

Proč zvát Irglovou, když zahraje Lombino?
S Lipským se shodl i textař Michal Horáček: "Vyrůstal jsem v zemi, kde se lidé s postižením a vadou uklízeli do kouta, aby o nich nikdo nevěděl. Jsem vážně rád, že dnes dostanou prostor vystoupit v takovém sále, v takovém pořadu a přede všemi."

Český lev - nevidomý Robert Lombino s tlumočnicemi do znakové řečiTalentovaný klavírista publikum potěšil mimo jiné slovenskou rusínštinou a zahrál i píseň Falling Slowly z filmu Once, za kterou Češka Markéta Irglová a Ir Glen Hansard získali Oscara. Ti kvůli náročnému programu vystoupení na Lvech nakonec odmítli.

Úspěšný sázkař, kterého publikum zná především ze spolupráce s hudebníkem Petrem Hapkou, nahlas pojmenoval to, co se předáváním Lvů v posledních letech vytýkalo.

"Místo předávání cen se večer vždy tak podivně změnil v něčí one-man show. Nešlo o filmy, ale o způsob moderování, ve kterém se lidi předháněli. A dneska to bylo díkybohu opět o filmu. Nebylo nutné dělat zbytečné a hloupé fóry na účet oceněných, Jarda Dušek to zvládl skvěle," řekl na účet pořadatelů.

Dušek dostal od Geislerové jedničku
A že večeru kraloval moderátor Jaroslav Dušek - stejně jako Oscarům Jon Stewart - o tom si šuškal celý sál. "Jednička, jako ve škole. Jarda nikdy nezklame," s naprostou samozřejmostí poznamenala Anna Geislerová, která z předávání tentokrát vyšla naprázdno.

Český lev - Vojtěch JasnýJediným nepatrným Duškovým zaváháním (nepočítáme-li technické potíže, několik do autu brilantně poslaných kiksů a zprvu nepochopenou předávku Českého lva Janu Budařovi) byla reakce při předávání ceny za celoživotní dílo režiséru Vojtěchu Jasnému.

Ať už je americké publikum sebevíc afektované a city z něj mnohdy nedůvěryhodně odkapávají, při takové poctě se automaticky vstává s potleskem. "To byla chvíle, kdy mi bylo trapně. Možná mohl Jarda nějak zareagovat, ale bylo to těžké. Někdo musí vstát první a on stál," zamýšlí se Horáček.

Jan Budař přebírá Českého lva

Po skončení ceremoniálu se v téměř prázdném sále mezi rudými sedačkami potulovali jednotliví ocenění. Zklamaní i šťastní, všem zářily oči.

Český lev - Zdeněk Svěrák"Mojí hereckou metou je být přirozený. Ale výkon, který předvedl Ivan Trojan ve Václavovi, to už chce trošku něco jiného než být přirozený. Jedno slovo na Trojanův výkon? Mám dvě: klobouk dolů. S Rodenem jsou to dobrý hráči," řekl o rivalech Zdeněk Svěrák, který v ruce pevně svíral sošku za scénář k Vratným lahvím.

Dojetí doslova přemohlo Edouarda Duboise, který si sošku odnesl za nejlepší hudbu k filmu Edith Piaf. Ten vznikl v české koprodukci. "Jsem zvyklý stát mnohem víc v ústraní. A teď někdo ocenil moji práci a navíc ji i pochopil. Budu potřebovat tak týden na to, abych to vstřebal," říkal se slzami v očích a skleničkou šampusu v ruce.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

O České lvy se s 11 nominacemi poperou Protektor a 3 sezóny v pekle

Marek Najbrt přebírá ocenění za film Protektor

Do pražského kina Lucerna se vrátil Český lev. Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3...

Deset postřehů z Českých lvů: jak donutit diváky přepnout na cokoliv jiného

Český lev za rok 2009 - moderátoři Pavel Liška a Bolek Polívka

Sedmnácté udílení Českých lvů, nejprestižnějších filmových cen v Česku, opět "stálo za to". Zatímco loni ho Bolek...

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor (herečka Jana Plodková, střihař Pavel Hrdlička a režisér Marek Najbrt)

Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny...

Najdete na iDNES.cz