Falzum obrazu Pravoslava Kotíka Toaleta

Falzum obrazu Pravoslava Kotíka Toaleta | foto: Falzum stop

Na Luční boudě bude aukce padělaných obrazů. Měla by se zakázat, míní galerista

  • 1
Aukce padělků výtvarných děl, která se bude dnes večer konat v Krkonoších, je podle galeristů a obchodníků s uměním absurdní počin. Pořadatelé argumentují tím, že chtějí upozornit na množství falz na českém trhu.

"Tímto počinem jen významně přispějí k tomu, že jich bude ještě více," řekla ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová. I když bude v okamžiku prodeje přiznáno, že jde o padělek, nikde není jistota, že kupec pak nebude dílo vydávat za originál a znovu je nepustí do prodeje, uvedla.

Výstava padělků spojená s aukcí začne dnes v 19 hodin na Luční boudě, která dražbu pořádá spolu se sdružením Falzum stop. Pořadatelé tvrdí, že i padělaná díla mají své sběratele; výtěžek aukce prý půjde na charitativní účely.

Na výstavě bude například falzum jednoho z děl Antonína Slavíčka či originální obraz Pravoslava Kotíka Toaleta a jeho padělek. Sdružení Falzum stop vzniklo před rokem a zabývá se výskytem padělků uměleckých děl v českém prostředí. Zatím se ale výrazněji neprezentovalo. Založil je bývalý policista Zdeněk Novák - u policie měl na starosti právě pronásledování falz.

Byl ale propuštěn a v roce 2006 jej tehdejší ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) přivedl do úřadu, aby nahradil dlouholetého ředitele odboru movitého kulturního dědictví. Ten patří k nejvýznamnějším odborům, mimo jiné proto, že rozhoduje o penězích na zabezpečení kulturních památek. Jandákův nástupce Martin Štěpánek jej záhy po svém nástupu do funkce odvolal.

"Ze svého pohledu považuji takovou aukci za naprosto absurdní," řekla k dražbě Gálová. Aukce podle ní podpoří šíření názoru mezi veřejností, že vytvářet a prodávat falza originálů je v pořádku. Tímto způsobem jsou poškozováni i samotní autoři originálních děl.

"Větší pohyb falz určitě seriózním hráčům trhu s uměním neprospěje, jen jim přidá do budoucna mnohem více práce a troufám si říci, že celému trhu v konečném důsledku uškodí," dodala galeristka, podle níž ani skutečnost, že výtěžek půjde na charitu, "špatný záměr vůbec neomlouvá".

Také majitel Galerie Art Praha Vladimír Neubert se domnívá, že by aukce mohla přilákat zejména překupníky, kteří budou chtít padělky dále prodávat coby originály. "Za měsíc už budou tato falza kolovat po celé republice za pětkrát vyšší ceny a ničit již tak poničený trh s uměním," řekl.

"Sběratelé" falz, na které se odvolávají pořadatelé aukce, podle něj žádní neexistují. "Za 30 let, co se stýkám se sběrateli, jsem se nesetkal, ba ani neslyšel o jediném. Takovou aukci považuji za věc, kterou by měla policie zakázat a trestat," uvedl.

Falz obrazů je v oběhu spousta, jen galerista Neubert jich prý každý den několik odmítá přijmout. Odborníci mluví až o 30 procentech objemu současného trhu s uměním. I přes posudky a expertizy odborníků se padělky občas dostanou do aukce, někdy je galeristé stahují z nabídky jen pár minut před začátkem dražby.

Právě Galerie Art Praha vede již dva roky spor s kupcem Jiřím Schwarzem o pravost díla. Jde o dílo, které se bude prezentovat i na Luční boudě. Schwarz koupil v roce 2006 na aukci této galerie za 170 tisíc korun obraz Pravoslava Kotíka Toaleta. Později koupil v jiné dražbě podobný obraz se stejným názvem za 750 tisíc korun, jen technika byla jiná, první dílo je tempera, druhé olej.

V roce 2007 obvinil galerii, která mu prodala temperu, z prodeje falza. Galerista má posudek o pravosti díla, kupec o jeho nepravosti a věcí se zabývá soud.

,