Krize se na knižním trhu neprojevila, alespoň soudě podle účasti na lipském veletrhu. | foto: ČTK

Na lipský veletrh krize nedorazila, knih tam mají plné regály

  • 3
Alespoň v některých oblastech se hospodářská krize plně neprojevila: organizátoři knižního veletrhu v Lipsku si zatím nestěžují. Ve skleněných halách lipského výstaviště čeká od včerejška na návštěvníky přes dva tisíce vystavovatelů bezmála ze čtyřiceti zemí.

Günter GrassJedna z nejdůležitějších literárních přehlídek potrvá do neděle. V programu Lipsko čte se vystřídá na 1 500 autorů, od literárních celebrit po nové talenty. Chybět nebude maďarská hvězda Péter Esterházy, známý britský prozaik a satirik David Lodge, úspěšná polská spisovatelka Olga Tokarczuková ani německá legenda Günter Grass.

Ten zde představí novou knihu Na cestách z Německa do Německa, deníkový dokument roku 1990, kdy se rozdělené Německo znovu sjednotilo. Nositel Nobelovy ceny tehdy pobýval v obou částech a své pocity zaznamenával krátkými texty a obrazy.

Rudiš představí Grandhotel

O výrazná jména německé kultury nebyla v Lipsku nikdy nouze: písničkář Wolf Biermann bude číst ze svých berlínských básní, populární ruský Berlíňan Wladimir Kaminer promluví o vztahu socialismu a sexu a jedna z nejslavnějších "enderáckých" rockových kapel Die Puhdys zde (mimo jiné) oslaví čtyřicáté výročí své existence.

Jaroslav RudišSpisovatel Miloš Urban


I když tím nejvýznačnějším výročím, o kterém se od počátku roku v Německu zaníceně debatuje, je pochopitelně dvacetiletí od pádu berlínské zdi. Pořadů o začátku a konci východního Německa, stejně jako o útěcích přes ostnaté dráty nabízí festivalový program nesčetně.

Tereza BoučkováAni česká účast nezapadne, do Lipska jezdí stále silná výprava. Mezi pozvanými je spisovatelka Sylva Fischerová či Jaroslav Rudiš, který zde uvede nedávný německý překlad románu Grandhotel. O sexu a zločinu v současné české literatuře budou diskutovat Miloš Urban a David Zábranský, zatímco Tereza Boučková a Martin Šmaus pojednají romskou problematiku – "tentokrát nikoli jako ožehavé politické téma".