Lipský knižní veletrh 2010

Lipský knižní veletrh 2010 | foto: ČTK

Na Lipský knižní veletrh přišlo 100 tisíc čtenářů, hitem byly eBooky

  • 0
Výstavními halami napěchovanými milovníky literatury se dnes loučil letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku. Už během prvních dnů proudily na výstaviště tisíce lidí a organizátoři jsou si jistí, že čtyřdenní svátek knih znovu pokoří hranici 100 tisíc návštěvníků.

"Nálada na veletrhu je vynikající," potvrdil spokojenost vystavovatelů šéf veletrhu Martin Buhl-Wagner. Těch se na něm letos představilo 2071 z 39 zemí světa. Po loňské premiéře elektronických knih si zde bylo možné tento nový fenomén poprvé i koupit. Podle nedávno zveřejněného průzkumu to chce udělat 2,9 milionu Němců. Realita na veletrhu byla - alespoň poslední den - ale trochu jiná. Zatímco u stánků s papírovými knihami se tísnily davy zájemců, u prodejců "eBooků" pokukovaly hrstky zvědavců.

Lipský knižní veletrh 2010

"Mnoho se jich jen zastaví nebo si vezme čtecí přístroj do ruky. Zatím jsme jich moc neprodali," přiznal jeden z prodejců. Navzdory optimistickým vyjádřením z minulých let odborníci z branže očekávají, že zájem o ně začne růst za tři až pět let. V současnosti jsou pro mnohé čtenáře čtecí zařízení ještě příliš drahá, nakladatelství zase odrazují vysoké ceny za práva na jednotlivé tituly. Pro elektronické knihy jsou podle expertů až třikrát vyšší, než kolik musí zaplatit vydavatelé klasických papírových publikací. Přesto věří, že je to médium budoucnosti.

Lipský knižní veletrh 2010

"U nás je to stále spíše jen v plenkách," poznamenala k e-knihám Jana Chalupová, organizátorka českého stánku, který prezentoval výlučně klasické knihy. Jejich elektronická podoba podle ní do Česka teprve začíná pronikat, v češtině navíc zatím není k dispozici moc titulů ke stažení. O budoucnost papírové knihy, které se ještě před několika lety předpovídal konec, strach nemá. "Myslím, že procentuálně bude (elektronická kniha) dlouho v menšině," řekla Chalupová.

Lipský knižní veletrh 2010

Na českém stánku se letos představilo 12 nakladatelů. Němce podle Chalupové tradičně nejvíce zajímala dětská literatura a učebnice. Značnou pozornost přitáhli i čeští autoři, kteří měli na veletrhu svá čtení. Mezi 1500 literáty pozvanými letos do Lipska se představily prozaičky Markéta Pilátová, Kateřina Tučková a Petra Soukupová, spisovatelé Tomáš Zmeškal a Josef Formánek či básník Radek Fridrich. Velké pozornosti se těšil také dnešní křest německého vydání jedné z posledních knih o zpěváku Karlu Gottovi, který se ho osobně zúčastnil.

Lipský knižní veletrh 2010

Česká republika měla svého zástupce i mezi oceněnými v soutěži o nejkrásnější knihu, v níž čestný diplom získal Chrudoš Valoušek za sbírku rčení Chrudošův mix přísloví. Hlavní cenu, Zlaté písmeno, si v konkurenci 634 titulů z 32 zemí světa odnesli němečtí autoři za publikaci o vyžívání runových písmen nacistickými jednotkami SS.

Lipský knižní veletrh 2010

Z domácích autorů se rekrutuje také držitel literární ceny lipského knižního veletrhu, kterým se stal prozaik Georg Klein za knihu Roman unserer Kindheit (Román našeho dětství). Toto ocenění poutalo letos v Německu značnou pozornost, protože mezi nominované se dostala i mladá spisovatelka Helene Hegemannová s románem Axolotl Roadkill. Ten nevzbuzuje kontroverze jen svým drsným jazykem, ale zejména faktem, že si jeho autorka přisvojila pasáže z jiných děl, aniž to v knize přiznala. To učinila až dodatečně, což v Německu rozpoutalo debaty o tom, zda je možné oceňovat plagiátory.

,