Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na lipském veletrhu se čte v zoo i na záchodě

  5:09aktualizováno  5:09
Do proskleného výstaviště v Lipsku od čtvrtka proudí první návštěvníci. Organizátoři věří, že do neděle, kdy jeden z největších knižních veletrhů končí, pokoří hranici sto třiceti tisíc lidí.

Knižní veletrh v Lipsku - z výstaviště | foto: Profimedia.cz

Přehlídka o přízeň bojuje, seč může, na čtení pozvala patnáct set autorů. Mezi nimi je sedm Čechů – básník Ivan Martin Jirous či prozaici Jan Balabán a Michal Viewegh. Filmová adaptace Báječných let pod psa se bude promítat dnes v lipském Kinobaru Pražské jaro.

Literární pořady totiž stále více pronikají z výstavního areálu do města. Ředitel Oliver Zille nepřehání, když tvrdí, že jde o nejdůležitější veletrh pro spisovatele v německém jazykovém prostředí. Čte se na nádraží, v lékárnách, na soudech, v klubech, hotelích, dokonce i v botanické a zoologické zahradě.

Knižní veletrh v LipskuVeletrh hlavně pro mladé
Ani nepřekvapí, když na tramvajové zastávce začnou hlásit, kolik ušetříte na jízdném – jednodenní vstupenka zároveň slouží jako jízdenka po celém Lipsku. Spíš přemítáte, odkud se všichni ti noví, nadějní a "trendy" autoři stále berou.

Včera se ve věhlasném studentském klubu Moritzbastei konala "dlouhá lipská noc". Klub připravil čtyři scény pro čtyřicet mladých německých autorů a počítal s literárním "pařením" do ranních hodin. Mládež je vůbec v Lipsku obletována. Pro ni jsou tu party a koncerty, druhá výstavní hala se proměnila v komiksové tržiště a hernu.

Knižní veletrh v LipskuLipsko však láká i starší: senzací je tu čerstvý překlad románu americko-francouzského spisovatele Jonathana Ti s dobrými úmysly. Válečný opus o čtrnácti stech stránkách vypráví cynický člen SS, pro kterého je vraždění prostě "práce, nic víc". Vynášená i zatracovaná kniha budí velký zájem.

Veletrh se bez hvězd neobejde a letošní Lipsko přilákalo kreslířku japonského komiksu Manga You Higuri, amerického scenáristu Simpsonů Iana Boothbyho i britského autora Kena Folletta, který byl od včerejšího rána v zajetí čtenářů a médií.

"K thrillerům mě přivedly knížky o Jamesi Bondovi, které jsem v dětství hltal. Chtěl jsem být jako on, až pozdě jsem zjistil, že jako Bond přinejmenším nevypadám," řekl v rozhovoru pro MF DNES Follett. V Lipsku představuje novinku Svět bez konce – obsáhlý historický román ze 14. století, jenž navazuje na slavné Pilíře země.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz