Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na lipském veletrhu se český stánek neztrácí

  10:47aktualizováno  10:47
Přestože to tak venku zprvu vůbec nevypadalo - sněžilo a byla vlezlá zima - začala včera největší literární událost jarní německé scény, Lipský knižní veletrh. Nečas ovšem veřejnost neodradil; s batohy i manažerskými kufírky se k obrovskému komplexu ze skla a oceli ve stylu high-tech, který na místě bývalého lipského letiště funguje od roku 1996, sunuly už před otevřením stovky lidí, a mezi nimi kličkovaly taxíky a duněly tramvaje.
Viera Lippoldová, která vyměnila Slovensko za Lipsko už na počátku osmdesátých let a knižní přehlídku navštěvuje téměř každoročně, tvrdí: "Hodně lidí sem chodí vždycky, ale tentokrát je to o poznání masivnější. Nějací hoši si na zastávce otráveně říkali, že už museli nechat ujet osm tramvají, do žádné z nich by se prý jejich školní třída nevešla," dodává Lippoldová.

Němečtí organizátoři s důkladností sobě vlastní nic neponechávají náhodě: i na okrajových zastávkách narazíte na členy service teamu v modrých kombinézách, kteří vám nabízejí vstupenky na veletrh a jízdenky.

Pravdou ovšem je, že první dny veletrhu jsou již tradičně návštěvnicky silnější. Letos si však organizátoři slibují rekordní počty až do závěrečného, nedělního ceremoniálu. Populární akce zvaná Lipsko čte, která je součástí jarního veletrhu, totiž slaví desáté výročí: nejenom ve skleněném kolosu na okraji města, vybaveném moderní technikou, ale i na nádražních promenádách, v hospůdkách a v historických budovách v lipském centru se až do neděle vystřídá celkem osm set spisovatelů z celého světa. Program začíná vždy v deset ráno a končí o půlnoci.

Tématem letošního lipského veletrhu je sice Evropa očima amerických literátů, výraznější prostor je však evidentně věnován audioknihám. Ve speciálně vytvořeném prostoru, takzvaném Hörbuch-Foru, se nepřetržitě vysílají romány, pohádky a kriminální příběhy. Zvukové knihy si letos poprvé vysloužily samostatnou cenu, jež bude udělena.

"Tady letos vládnou Poláci?" ptá se poněkud rozpačitě jeden z německých návštěvníků při vstupu do jednoho z průhledných křídel areálu. Možná dotyčný neví, že tradice profilových zemí byla v Lipsku zrušena. Nicméně Polsko, zřejmě ještě rozběhnuté z loňského veletrhu ve Frankfurtu, na němž bylo hlavní zemí, zabírá i v Lipsku nemalou, velmi ambiciózní plochu: ta je zhruba pětkrát větší než výměra českého stánku. Poláci vytvářejí iluzi rodinného domu, sekce člení do jakýchsi pokojů; například v "salonu" je literární kavárna i projekční plátno, bar a desítky lavic. "Je to celé nafouknuté, nejdříve se těšíte a potom je tam pár obrazových publikaci, map a turistických průvodců," komentuje trochu skepticky polskou expozici již citovaná Viera Lippoldová.

A jak vyhlíží český stánek? Nápis Czech Republic míří až k prosklenému stropu. Přes trochu kýčovité fotografie šesti českých věží, které se na panelech zdvihají do výše, budíme pozornost: mezi regály stále někdo prochází, u barových stolků se diskutuje a několik návštěvníků získalo dojem, že stánek České republiky může sloužit za hlavní orientační bod ve třetí hale. Veletržní sousedé ovšem nelenili, konkurence je tvrdá: Řekové hbitě, ještě během úterních příprav, posouvali svůj nápis, aby lépe vynikl, a také anglická vlajka visí od včerejška na viditelnějším místě. O návštěvníky se tu prostě bojuje.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Kateřina Tučková si odskočila od románu. Je to škoda

O osudy vyhnaných Němců se začala spisovatelka Kateřina Tučková zajímat, když...

Spisovatelka Kateřina Tučková napsala svou první divadelní hru. Jako vždy si vybrala skvělý námět, provedla poctivou...

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

Najdete na iDNES.cz