Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na lidských osudech nebohatnu

  11:42aktualizováno  11:42
Anthonyho Suaua v roce 1991 oslovil newyorský magazín Time, aby pro něj dokumentoval proměnu východní Evropy. Díky dalším zakázkám mohl deset let fotografovat postkomunistické státy. Výsledný soubor pojmenovaný Po pádu Suau od čtvrtka představuje na Staroměstské radnici v Praze.
Narodil jste se v roce 1956. V té době bylo u nás dětem vtloukáno do hlavy, že Amerika je stejně nebezpečná jako Hitlerovo Německo. Vychovávali vás v podobném duchu - že je to naopak východní Evropa, kdo se chystá vaši zem zničit?
Samozřejmě. Učili nás, že to je - jak říkal Reagan - říše zla. Celý východ pro mě tehdy zastupovalo Rusko. Slovo komunismus znamenalo něco hodně negativního, ale nikdo mi nedokázal říct, co se za tím pojmem vlastně skrývá. Povídali pouze: seberou ti svobodu, rodinu, tvůj způsob života. Konkrétním symbolem ohrožení komunismem byla atomová bomba. Ve škole jsme měli pravidelně cvičení ochrany před atomovým útokem.

Anthony Suau

Narodil se v roce 1956. Od roku 1987 sídlí v Paříži. Čtyři roky předtím dostal Pulitzerovu cenu za soubor fotografií z hladovějící Etiopie. Hlavní cenu World Press Photo získal v roce 1987 a v roce 1996 dostal prestižní ocenění Robert Capa Gold Medal. Od roku 1991 je smluvním fotografem časopisu Time, pracuje především na teritoriu bývalého sovětského bloku.
Kdy jste začal získávat přesnější informace o životě v komunistických státech?

Bylo mi už dost přes dvacet, když jsem zjistil, že to asi nebylo úplně tak, jak mi tvrdívali. V roce 1987 jsem se přestěhoval do Paříže a tam jsem měl daleko lepší přístup k informacím o východní Evropě. Někteří fotografové jezdili na reportáže do Ruska, ovšem ti ukazovali hlavně to negativní. Než jsem se sám dostal na východ, vůbec jsem nevěděl, jaký je tam život. Jedinou reálnou zkušenost s komunismem jsem učinil v červnu 1989, tedy ještě před pádem sovětského impéria, když jsem přijel do Polska.

Co vás pak na postkomunistických státech nejvíc překvapilo?
Lidé. Jejich charakter byl úplně jiný, než lidí ze západu. U nás pořád přemýšlíme, jak vyděláme a utratíme peníze. Na východě jsem potkával lidi, kteří se o peníze vůbec nestarali! Víc jim šlo o věci jako je vzdělání, přátelé, rodina. O jejich vnitřní majetek.

To jsou pozitivní dojmy! Vaše fotografie přitom východní Evropu ukazují v negativním světle...
Transformace zlepšila jen něco. Většina lidí, kteří ekonomickými proměnami procházejí, je na tom ekonomicky hůř, než dříve. Zvlášť když navštívíte země jako je Ukrajina, Albánie, Kosovo, Kazachstán, dokonce i Rumunsko. Na venkově je populace, která zůstává extrémně chudá. I když samozřejmě existují i lidé, kterým se vede lépe.

Svoboda přinesla do postkomunistické Evropy i válečné konflikty. Když fotograf přičichne k válce, těžko se mu obvykle vrací k všední realitě. Platí to i pro vás?
Po tom, co člověk stráví týden nebo dva v Grozném, je těžké se vrátit do "reálného" světa. Máte napnuté smysly, zvýšený adrenalin, pocit, že se každou sekundu může něco stát. Trvá několik měsíců, než se uklidníte. Nefotím válku nijak zvlášť rád, ale tohle je důležitá součást mé dokumentární tvorby.

Potkáváte hodně fotografů, kteří svou práci včetně dokumentování války berou pouze jako adrenalinový sport?
Mají různé důvody, proč tam jsou, ale v naprosté většině jsou to důvody vážné.

Naši fotoreportéři si často stěžují, že si na rozdíl od západních kolegů nemohou dlouhodobé zahraniční cesty vůbec dovolit. O vás to - vzhledem k vašim zakázkám - asi neplatí...
Fotografické projekty jsou hodně drahé: filmy, hotely, tlumočníci, letenky. Vždy hledám, kdo by tu či onu reportáž zaplatil. V případě projektu o bohatých "nových Rusech" to byl časopis Fortune. Mohl jsem na něm pracovat tři týdny s pokrytím veškerých nákladů a k tomu jsem dostal i plat. Tak to ale není vždy. Někdy musím vzít finanční náklady na sebe. Pak distribuuji svoje práce do agentur v Itálii, Německu, ve Francii, ve Velké Británii. A doufám, že prodají dost fotek, aby se zaplatily náklady, které šly z mojí kapsy. Někdy dostanu příspěvek od různých institucí - například mě podporoval moskevský Dům fotografie, francouzské ministerstvo kultury zase přispělo na projekt v Bulharsku.

Jak se vyrovnáváte s tím, že vy za reportáž dostanete slušné peníze, zatímco lidé, jejichž chmurné příběhy prodáváte, dál živoří na pokraji vlastní existence?
Je těžké vidět matky s dětmi ztracené uprostřed války. Já můžu tu oblast opustit, ony nemohou. Kvůli penězům ale pocit viny nemám. Fotografuji i lidi mnohem bohatší, než jsem já, pak se vracím ke svému chudému životu v Paříži. Vydělávám si 0.K. peníze, ale není to tak, že bych bohatnul na fotografiích chudých lidí. Z tohoto druhu fotek také nikdy určitě nezbohatnu.

Roman, Rumunsko 1990.

Rozaviea, Rumunsko 1991.

Simbata De Sus, Rumunsko 1992.

Továrna v Magnitogorsku, Rusko 1992.

Dělník v Magnitogorsku, Rusko 1992.

Dělníci v Magnitogorsku, Rusko 1992.

Ozd, Maďarsko 1995.

Sajolevezd, Maďarsko 1995: Leninův bar.

Město Ozd ve východním Maďarsku.

Fotograf Anthony Suau při zahájení výstavy v Praze.

Fotograf Anthony Suau při zahájení výstavy v Praze.

Moskva, Rusko, 1994.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz