Režisér vítězného snímku z Cannes 2010 Aphičatpong Vírasetchakun a herečka Wallapa Mongkolprasert

Režisér vítězného snímku z Cannes 2010 Aphičatpong Vírasetchakun a herečka Wallapa Mongkolprasert | foto: AP

Na Letní filmovou školu přijede kromě Kaurismäkiho loňský vítěz Cannes

  • 1
Na letní filmovou školu do Uherského Hradiště zamíří thajský režisér oceněný Zlatou palmou v Cannes. Aphičatpong Vírasetchakun navíc povede filmařskou dílnu, kde se od něj mladí umělci mohou mnohému přiučit. Další host, režisér Emir Kusturica, bude hrát na kytaru a s fotbalovým míčem.

Z filmu Strýček Búnmí

Thajský režisér Aphičatpong Vírasetchakun získal loni na filmovém festivalu v Cannes nejvyšší cenu za svůj snímek Strýček Búnmí. Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, jejíž 37. ročník se koná od 22. do 31. července, se tento snímek bude také promítat. A i další Vírasetchakunovy filmy.

"Uvede kompletní retrospektivu svých děl složenou ze všech celovečerních snímků a kolekce krátkých filmů," uvedl programový ředitel LFŠ Jan Jílek. Vírasetchakun je podle něj považován za jednoho z nejvýraznějších současných režisérů uměleckého filmu a zároveň pro své instalace a další projekty vysoce oceňován i ve světě experimentální tvorby. Podle organizátorů navíc uvede tvůrčí dílnu, kde zájemce zasvětí do tajemství své "filmařské gramatiky".

Již dříve oznámenými hosty přehlídky budou legenda finského filmu, režisér Aki Kaurismäki a bosenský filmař Emir Kusturica. Slavný režisér se představí i v méně obvyklých rolích – jako kytarista vystoupí se svou kapelou The No Smoking Orchestra v doprovodném hudebním programu a zahraje si dokonce i fotbal.

Z natáčení seriálu Okresní přebor

V mezistátním filmařském fotbalovém utkání se v balkánském týmu střetnou vybraní muzikanti z kapely s českým týmem vedeným hercem Ondřejem Vetchým, nedávnou hvězdou seriálu televize Nova Okresní přebor. Několik vybraných dílů televizní série pořadatelé festivalu promítnou divákům.

Vzpomínka na 11. září

Specialitou letošního ročníku bude sekce uvedená k blížícímu se 10. výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku věnovaná hrozbě terorismu. Kromě snímků týkajících se daného tématu bude mít na programu přednášky a besedy, jichž se zúčastní domácí i zahraniční odborníci na bezpečnost.

Bonbonkem pro pamětníky by se měly stát projekce instruktážních snímků z archivu Vojenského historického ústavu, který spravuje filmy natočené od 50. let minulého století v Československém armádním filmu. Prací pro armádu svou kariéru začínali mnozí pozdější autoři vysoce ceněných snímků, například František Vláčil, Vojtěch Jasný či Karel Kachyňa.

Fero Fenič

V dalších sekcích festivaloví hosté uvidí například nejrozsáhlejší přehlídku rumunského filmu za posledních 20 let, francouzské snímky z období po druhé světové válce či snímky Fera Feniče, Gustava Machatého a Krzysztofa Kieślowského. Ostatní cykly připomenou neprávem opomíjené kinematografie, režiséry, případně splatí dluh v podobě zásadních retrospektiv (Billy Wilder, Ernest Lubitsch).

"V dramaturgii je oproti jiným festivalům zásadní rozdíl, že v Uherském Hradišti není soutěž a není tam kladen takový důraz na současné filmy potažmo premiéry jako třeba v Karlových Varech nebo na Febiofestu," řekl ČTK Jílek.

Někteří diváci viděli snad všechno

Na festival podle Jílka jezdí stále častěji mladí diváci, pořadatelé proto dvacátníkům nabízejí snímky slavných tvůrců, jako jsou právě Kusturica či Kaurismäki, které často ještě neznají. "Jsme ale schopni připravit i program pro 'zasloužilé' návštěvníky filmových klubů ještě z dob komunismu, kteří často viděli skoro všechno. Myslím, že jsme schopni připravit filmy, které u nás nebyly nikdy uvedeny, i pro lidi, kteří mají dost 'nakoukáno'," dodal Jílek.

Čokovoko

Doprovodný program vytvoří koncerty a představení ve stanu Divadla DNO včetně setkání s takzvanou slam poetry. Pětidenní workshop situační fotografie povede fotograf Karel Cudlín. Kromě kapely The No Smoking Orchestra Emira Kusturici se na hudební scéně představí například skupiny Čokovoko, Priessnitz, Neočekávaný dýchánek, Už jsme doma a Květy.

,