Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Letné budou k vidění akrobaté, provazochodci, buchty i loutky

  12:21aktualizováno  12:21
Letošní ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná proběhne od 20. srpna do 2. září. Představí mimo jiné několik špičkových souborů, které pracují s akrobacií ve výškách.

Les Colporteurs | foto: Jean-Pierre Estournet

Cie Moglice-Von VerxHvězdou prvního týdne se stane francouzský soubor Cie Moglice – Von Verx s představením I look up, I look down (20.–23. 8.), v němž dvě absolventky proslulé cirkusové školy Centre National des Arts du Cirque ve francouzském Châlons-en-Champagne předvádějí akrobacii a tanec na čtyři metry vysokém kovovém kvádru, resp. jeho jedné svislé stěně.

"Výškovou štafetu" před polovinou festivalu převezme česko-francouzský soubor Décalages založený Seiline Vallée a Salvim Salvatorem v roce 2007. Oba umělci se setkali v rámci svého angažmá v Divadle Continuo. Jejich představení Posedlost (25. a 26. 8.) kombinuje prvky divadla, tance a vzdušné akrobacie na provazové stěně.

Les ColporteursVyvrcholením programu celého festivalu se v jeho druhé polovině stane francouzský soubor Les Colporteurs, který do České republiky přijede vůbec poprvé a který patří k nejžádanějším novým cirkusům současnosti. Ve vlastním šapitó pro 450 diváků uvede šestkrát představení Le fil sous la neige (Drát pod sněhem) (28. 8. – 2. 9.), které je založeno na mistrovské akrobacii na visutém laně, respektive ocelových lancích o průměru pouhých 12 milimetrů napjatých ve výšce 70 centimetrů až 6 metrů nad zemí. Na ně se vydává sedm špičkových akrobatů.

Les Colporteurs: Le fil sous la neige (ukázka z představení)

Kromě těchto souborů nabídne Letní Letná tradiční maraton pohádek až 5x denně (například soubory Buchty a loutky, Teátr Víti Marčíka, Divadlo Minor či ANPU), představení pro dospělé (například divadlo VOSTO5, Krepsko či Jakub Folvarčný) a koncertů (Jablkoň).

PrimateK velkým zvláštnostem bude patřit hostování španělského kočovného divadla Escarlata Circus pro 80 diváků nebo venezuelského souboru Primate s představením, které kombinuje divadlo, tanec, cirkus a hudbu – především bubnování a vyluzování zvuků na nejrůznější předměty – sudy, popelnice, dřezy, sklenice a také vlastní těla muzikantů. Několikrát se oba tyto soubory objeví na začátku festivalu i v centru Prahy.

V druhé polovině zpestří krátkými etudami úvod vybraných představení australská loutkařka a performerka Megan Cameron. Celkově se Letní Letné zúčastní přes třicet divadel, která uvedou více než devadesát představení.

Escarlata CircusFestival rozprostře svůj svět z větších či menších cirkusových a divadelních stanů na tradičním místě u Hanavského pavilonu a Kramářovy vily nedaleko zastávky Chotkovy sady. Po celý den zde bude otevřen kafé a bar Čistá krása. Děti si budou moci zdarma malovat, vyrobit masku či vyzkoušet žonglování.

Vstupenky na všechna představení budou k dostání na místě od 18. srpna, jejich cena sahá od 60 Kč (dětská) do 490 Kč (Les Colporteurs), předprodej na Les Colporteurs a Cie Moglice – Von Verx probíhá již nyní v síti Ticketpro. Veškeré informace a podrobný program najdou zájemci na www.letniletna.cz.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Najdete na iDNES.cz