Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Letné budou k vidění akrobaté, provazochodci, buchty i loutky

  12:21aktualizováno  12:21
Letošní ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná proběhne od 20. srpna do 2. září. Představí mimo jiné několik špičkových souborů, které pracují s akrobacií ve výškách.

Les Colporteurs | foto: Jean-Pierre Estournet

Cie Moglice-Von VerxHvězdou prvního týdne se stane francouzský soubor Cie Moglice – Von Verx s představením I look up, I look down (20.–23. 8.), v němž dvě absolventky proslulé cirkusové školy Centre National des Arts du Cirque ve francouzském Châlons-en-Champagne předvádějí akrobacii a tanec na čtyři metry vysokém kovovém kvádru, resp. jeho jedné svislé stěně.

"Výškovou štafetu" před polovinou festivalu převezme česko-francouzský soubor Décalages založený Seiline Vallée a Salvim Salvatorem v roce 2007. Oba umělci se setkali v rámci svého angažmá v Divadle Continuo. Jejich představení Posedlost (25. a 26. 8.) kombinuje prvky divadla, tance a vzdušné akrobacie na provazové stěně.

Les ColporteursVyvrcholením programu celého festivalu se v jeho druhé polovině stane francouzský soubor Les Colporteurs, který do České republiky přijede vůbec poprvé a který patří k nejžádanějším novým cirkusům současnosti. Ve vlastním šapitó pro 450 diváků uvede šestkrát představení Le fil sous la neige (Drát pod sněhem) (28. 8. – 2. 9.), které je založeno na mistrovské akrobacii na visutém laně, respektive ocelových lancích o průměru pouhých 12 milimetrů napjatých ve výšce 70 centimetrů až 6 metrů nad zemí. Na ně se vydává sedm špičkových akrobatů.

Les Colporteurs: Le fil sous la neige (ukázka z představení)

Kromě těchto souborů nabídne Letní Letná tradiční maraton pohádek až 5x denně (například soubory Buchty a loutky, Teátr Víti Marčíka, Divadlo Minor či ANPU), představení pro dospělé (například divadlo VOSTO5, Krepsko či Jakub Folvarčný) a koncertů (Jablkoň).

PrimateK velkým zvláštnostem bude patřit hostování španělského kočovného divadla Escarlata Circus pro 80 diváků nebo venezuelského souboru Primate s představením, které kombinuje divadlo, tanec, cirkus a hudbu – především bubnování a vyluzování zvuků na nejrůznější předměty – sudy, popelnice, dřezy, sklenice a také vlastní těla muzikantů. Několikrát se oba tyto soubory objeví na začátku festivalu i v centru Prahy.

V druhé polovině zpestří krátkými etudami úvod vybraných představení australská loutkařka a performerka Megan Cameron. Celkově se Letní Letné zúčastní přes třicet divadel, která uvedou více než devadesát představení.

Escarlata CircusFestival rozprostře svůj svět z větších či menších cirkusových a divadelních stanů na tradičním místě u Hanavského pavilonu a Kramářovy vily nedaleko zastávky Chotkovy sady. Po celý den zde bude otevřen kafé a bar Čistá krása. Děti si budou moci zdarma malovat, vyrobit masku či vyzkoušet žonglování.

Vstupenky na všechna představení budou k dostání na místě od 18. srpna, jejich cena sahá od 60 Kč (dětská) do 490 Kč (Les Colporteurs), předprodej na Les Colporteurs a Cie Moglice – Von Verx probíhá již nyní v síti Ticketpro. Veškeré informace a podrobný program najdou zájemci na www.letniletna.cz.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Najdete na iDNES.cz