Na koncertní desce Sade posluchače nešidí

Proslulá popjazzová zpěvačka Sade se loni vrátila po dlouhé odmlce s albem Lovers Rock, jež doprovázelo koncertní turné. Jeho nejdůležitější část se bohužel odehrávala ve dnech kolem útoku na newyorská dvojčata a kritika je přehlédla. Až teprve teď, při poslechu tehdy nahraného koncertního alba Lovers Live, s překvapením zjišťujeme, že kromě hodně diskutované živé Stingovy desky vznikl zhruba ve stejnou dobu ještě jeden vynikající záznam moderní hudební fúze.

Krásná nigerijská míšenka se svou kapelou je přitom proti Stingovi o něco blíže taneční hudbě a módnímu trendu acid jazzu. Sade je výrazná osobnost, byť jí můžeme vyčítat jen jednu pěveckou polohu. Výstižně byla zachycena ve videoklipech ze začátku 90. let, které ji zobrazovaly ve zpomalených pohybech jako v nekonečném prostoru se vznášející mořskou pannu.

Její loňské studiové album bylo dokonce úplně ve znamení plovoucích, až unylých temp. Koncert v takovém stylu by se však dal jen těžko vydržet, a proto její doprovodná kapela hraje na koncertním záznamu některé její slavné skladby v rychlejším provedení.

Ožilým písním to kupodivu prospívá. Nesálá z nich tak výrazná atmosféra beznadějné vášně jako ze studiových snímků, ba naopak spolu s entuziastickým publikem vzniká v několika okamžicích pro Sade až netypická radostná pohoda. Slavné The Sweetest Taboo najednou získává roztančenou náladu bossa-novy a pět skladeb z poslední desky má najednou rockovější tvář.

LIVE
Sade

1 Cherish the Day
2 Somebody Already
Broke My Heart
3 Smooth Operator
4 Jezebel
5 Kiss of Life
6 Slave Song
7 The Sweetest Gift
8 The Sweetest Taboo
9 Paradise
10 No Ordinary Love
11

By Your Side

12 Flow
13 Is It a Crime
Nenapodobitelnost temného altu Sade je kupodivu z koncertní desky ještě zřetelnější než z desek studiových a v nejlepších momentech musel nad jejím výrazem bdít sladce bolestný duch samé Billie Holidayové.

Tentokrát však na sebe zaslouženě strhuje pozornost i její doprovodná kapela. Nejde jen o základní trio v čele s brilantním Stewartem Matthewmanem, který střídá rafinovaná kytarová sóla se saxofonem, ale i o pět doplňujících muzikantů, kteří místy překračují hranice nenápadných hudebních dělníků a dávají celkovému snímku pocit kompaktního zvukového celku.

Sade měla výjimečné štěstí na druhou vokalistku, jíž se autenticky dařilo posilovat její hlas v refrénech, takže vzniká efekt skoro sborový. Při dnešních technických možnostech nevíme, co na záznamu je skutečně autentické a co později znovu natočené ve studiu.

Koncertní desky některých hvězd jsou občas šidítka. Ale atmosféra, kterou má album Lovers Live, stojí i s touto opatrností za vychutnání. Podobné živé desky by se od začátku 90. let daly spočítat na prstech jedné ruky.

Sade.

Sade.

Sade.

Sade.

Sade, Live. Obal alba.