Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na knižních rychlovkách se dá dobře vydělat

  10:56aktualizováno  10:56
- Zdejší literáti sice nemají v drtivé většině ustláno na finančních růžích, to však neznamená, že by sepisováním knih nešly vydělat peníze. Prodejnost titulů literatury faktu, které rychle reagují na aktuální dění nebo se věnují populárním osobnostem, je ve srovnání s jinými žánry mnohonásobně vyšší, a tomu pak odpovídají i autorské honoráře.
Ostatně nápovědou, že se v této oblasti točí "jiné" peníze než v beletrii, je skutečnost, že nakladatelé jen velmi neradi sdělují přesná čísla o prodeji a o odměnách pro autory. A ti se pak často skrývají pod pseudonymem.
Za nepravými jmény se například schovali autoři některých knih, jež se vyrojily po zlatém hokejovém úspěchu v Naganu. Titul z nakladatelství Knihcentrum od Pavla Bláhy se na trhu objevil jako vůbec první - osm dní po skončení olympiády - a prodalo se jej zhruba šedesát tisíc výtisků. "Pravé jméno není důležité, je to novinář, knihu měl za tři dny hotovou," říká Luboš Drobík, majitel Knihcentra.
Rovněž Michal Zítko, majitel nakladatelství Unholy cathedral, pečlivě tají, kdo ve skutečnosti sepsal několik portrétů zdejších herců, jež vycházejí v řadě Tiché rozmlouvání a je pod nimi podepsán jménem Pavel Trojan. Právě tato edice přitom vyvolala nevoli portrétovaných, neboť nejde o původní autorské rozhovory, ale o medailonky sestavené z dříve publikovaných článků.
"Šikovný autor si může vydělat, řekněme, čtyřicet tisíc korun za titul," prozrazuje Zítko alespoň přibližně a dodává, že v knize je ovšem uložena "nejméně měsíční práce". Konkrétně to znamená návštěvu archivu Divadelního ústavu a zručné sestavení vyhledaných článků do knižní podoby. K poznámce, že název Tiché rozmlouvání byl velmi šikovným reklamním tahem, pak Zítko dodává: "To vzniklo bezděčně, když mi autor vysvětloval, že s herci nebude mluvit osobně, ale že s nimi bude jakoby duchovně, tiše na dálku rozmlouvat."
Spisovatel a scenárista Otakar Chaloupka, který má být podle několika zdrojů právě oním Pavlem Trojanem, říká: "Snad jsem se na některých věcech mohl podílet redakčně, ale Pavel Trojan nejsem."
Čtenářsky ještě mnohem cennější a vděčnější jsou pak ty knižní profily, na nichž "slavní" s autorem skutečně spolupracovali. Tomu pak odpovídají prodeje v horních desítkách až stovkách tisíců výtisků. Pražské nakladatelství HaK si této šance před lety všimlo jako první - přišlo například s mimořádně komerčně úspěšnými knihami Jiřího Sováka. Dnes již má konkurenci: třeba nakladatelství Eminent, které kromě jiného vydalo profil Pavla Zedníčka od Soni Remešové, dále pražský Formát, kde vyšel například Martin Dejdar a také novácká zpověď Kateřiny Kašparové), či Knihcentrum, které připravilo k vydání knihu o Lucii Bílé s názvem Teď už to vím... možné je všechno.
Tohoto titulu, na němž s Bílou spolupracoval publicista Jefim Fištejn, se podle Luboše Drobíka zatím prodalo - od loňského listopadu - šedesát tisíc. Obvyklý model odměňování autorů, kterým nakladatelé odvádějí smluvně dohodnutá procenta z prodejní ceny knih - u beletrie to bývá sedm až deset procent - v této kategorii zdejších "superstar" již často neplatí. "Nezáleží na tom, kdo to sepíše, knihu prodává ta osobnost, o níž jde," naznačuje Michal Zítko, že podstatný díl zisku jde právě portrétovaným hvězdám, které se ovšem se spoluautorem samy dohodnou na určitých procentech.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz