Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na knižních rychlovkách se dá dobře vydělat

  10:56aktualizováno  10:56
- Zdejší literáti sice nemají v drtivé většině ustláno na finančních růžích, to však neznamená, že by sepisováním knih nešly vydělat peníze. Prodejnost titulů literatury faktu, které rychle reagují na aktuální dění nebo se věnují populárním osobnostem, je ve srovnání s jinými žánry mnohonásobně vyšší, a tomu pak odpovídají i autorské honoráře.
Ostatně nápovědou, že se v této oblasti točí "jiné" peníze než v beletrii, je skutečnost, že nakladatelé jen velmi neradi sdělují přesná čísla o prodeji a o odměnách pro autory. A ti se pak často skrývají pod pseudonymem.
Za nepravými jmény se například schovali autoři některých knih, jež se vyrojily po zlatém hokejovém úspěchu v Naganu. Titul z nakladatelství Knihcentrum od Pavla Bláhy se na trhu objevil jako vůbec první - osm dní po skončení olympiády - a prodalo se jej zhruba šedesát tisíc výtisků. "Pravé jméno není důležité, je to novinář, knihu měl za tři dny hotovou," říká Luboš Drobík, majitel Knihcentra.
Rovněž Michal Zítko, majitel nakladatelství Unholy cathedral, pečlivě tají, kdo ve skutečnosti sepsal několik portrétů zdejších herců, jež vycházejí v řadě Tiché rozmlouvání a je pod nimi podepsán jménem Pavel Trojan. Právě tato edice přitom vyvolala nevoli portrétovaných, neboť nejde o původní autorské rozhovory, ale o medailonky sestavené z dříve publikovaných článků.
"Šikovný autor si může vydělat, řekněme, čtyřicet tisíc korun za titul," prozrazuje Zítko alespoň přibližně a dodává, že v knize je ovšem uložena "nejméně měsíční práce". Konkrétně to znamená návštěvu archivu Divadelního ústavu a zručné sestavení vyhledaných článků do knižní podoby. K poznámce, že název Tiché rozmlouvání byl velmi šikovným reklamním tahem, pak Zítko dodává: "To vzniklo bezděčně, když mi autor vysvětloval, že s herci nebude mluvit osobně, ale že s nimi bude jakoby duchovně, tiše na dálku rozmlouvat."
Spisovatel a scenárista Otakar Chaloupka, který má být podle několika zdrojů právě oním Pavlem Trojanem, říká: "Snad jsem se na některých věcech mohl podílet redakčně, ale Pavel Trojan nejsem."
Čtenářsky ještě mnohem cennější a vděčnější jsou pak ty knižní profily, na nichž "slavní" s autorem skutečně spolupracovali. Tomu pak odpovídají prodeje v horních desítkách až stovkách tisíců výtisků. Pražské nakladatelství HaK si této šance před lety všimlo jako první - přišlo například s mimořádně komerčně úspěšnými knihami Jiřího Sováka. Dnes již má konkurenci: třeba nakladatelství Eminent, které kromě jiného vydalo profil Pavla Zedníčka od Soni Remešové, dále pražský Formát, kde vyšel například Martin Dejdar a také novácká zpověď Kateřiny Kašparové), či Knihcentrum, které připravilo k vydání knihu o Lucii Bílé s názvem Teď už to vím... možné je všechno.
Tohoto titulu, na němž s Bílou spolupracoval publicista Jefim Fištejn, se podle Luboše Drobíka zatím prodalo - od loňského listopadu - šedesát tisíc. Obvyklý model odměňování autorů, kterým nakladatelé odvádějí smluvně dohodnutá procenta z prodejní ceny knih - u beletrie to bývá sedm až deset procent - v této kategorii zdejších "superstar" již často neplatí. "Nezáleží na tom, kdo to sepíše, knihu prodává ta osobnost, o níž jde," naznačuje Michal Zítko, že podstatný díl zisku jde právě portrétovaným hvězdám, které se ovšem se spoluautorem samy dohodnou na určitých procentech.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz