Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kletby faraonů nevěřím, říká egyptolog Verner

  16:02aktualizováno  21. května 11:19
Přední český egyptolog Miroslav Verner, autor aktuálně vydaných knih Pyramidy a Objevování starého Egypta, odpovídal on-line na otázky čtenářů iDNES.cz.

Egyptolog Miroslav Verner | foto: archiv

ODPOVĚDI MIROSLAVA VERNERA NAJDETE ZDE

Miroslav Verner (1941) vystudoval egyptologii a prehistorii na Filozofické fakultě UK v Praze. "Ke studiu egyptologie jsem se v roce 1960 dostal určitou shodou okolností," zavzpomínal v on-line rozhovoru na svoje egyptologické začátky.

"Z politických důvodů jsem se po maturitě nedostal na studium a teprve po dvou letech dělnické praxe mně to bylo umožněno. Právě v tom roce, tzn. 1960, se poprvé po deseti letech otevírala na Filozofické fakultě UK egyptologie. Mne vždycky zajímaly dějiny a jazyky starověkého Předního Východu, a tak jsem byl zařazen do otevíraného ročníku egyptologie. Nikdy jsem toho nelitoval, egyptologie je velmi zajímavá."

Od roku 1966 Miroslav Verner pracuje v Egyptologickém ústavu FF UK, v letech 1975 až 2000 byl jeho ředitelem. Egyptologii přednáší od roku 1971, v roce 1993 byl jmenován profesorem. Vyučuje rovněž na zahraničních univerzitách, je hostujícím profesorem univerzit v Hamburku, Vídni a Káhiře.

Na archeologických pracích v Egyptě se podílí již od roku 1964, od roku 1976 do současnosti vede české vykopávky na rozsáhlé koncesi v Abúsíru. Zabývá se především archeologií, historií a paleografií Egypta v období 3. tisíciletí př. Kr. se speciálním zaměřením na archeologii doby stavitelů pyramid.

Je členem komise UNESCO pro Muzeum Núbie v Asuánu a Muzeum egyptské civilizace v Káhiře, členem řídícího výboru Mezinárodní asociace egyptologů a čestným členem Německého archeologického ústavu a Rakouského archeologického ústavu.

Vydal dvanáct vědeckých monografií a přes sto vědeckých článků. Dlouhodobě se podílí také na popularizaci egyptologie prostřednictvím knih, článků i televizních pořadů. Jeho nejnovějšími pracemi jsou knihy Pyramidy (Academia 2008, druhé přepracované a doplněné vydání), shrnující nejnovější poznatky o pyramidách, a Objevování starého Egypta (Paseka 2008), zabývající se padesátiletou prací českých egyptologů. - více zde

Profesor Verner odpovídal čtenářům i na otázky, které ryze odbornou egyptologii přesahují: "Film Mumie, respektive Mumie se vrací jsem s určitým sebezapřením viděl z čistě profesionálních důvodů. Musím přiznat, že podobné filmy nevyhledávám, na starém Egyptě a jeho pozoruhodných dějinách a velkolepém kulturním a historickém odkazu mne zajímají jiné věci."

Vyvrátil také některé mýty, které jsou na historii starého Egypta navázány: "Lidé, kteří se zúčastnili odkryvu Tutanchamonovy hrobky a kteří v následujících letech zemřeli, nebyli postiženi žádnou kletbou, zemřeli přirozeným způsobem. Na kletby faraonů nevěřím. Vždyť archeologové klid mrtvých faraonů neruší, ba naopak zachraňují zbytky jejich hrobů už dávno v minulosti generacemi zlodějů zdevastovaných."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz