Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jihlavském festivalu se setkají filmaři s producenty

  16:00aktualizováno  16:00
Pátý ročník malého festivalu dokumentárních filmů se bude konat 26. až 29. října 2001. Ve třech jihlavských kinech diváci uvidí asi sto snímků v téměř dvaceti sekcích. Festival není nijak tematicky ohraničený, a tím je také výjimečný. Současně s ním bude probíhat i Burza námětů, kde se čeští tvůrci budou snažit získat evropské producenty.

Mezi zahraničními hosty letošního ročníku jsou mj. Brit Richard Leacock, Čechoameričan Robert Buchar, Rus Viktor Kosakovsky.

Letošní české dokumenty (Jana Němce, Miroslava Janka, Martina Marečka a dalších) budou uvedeny v soutěžní sekci Česká radost a přehlídkové sekci Krajina českého dokumentu. O cenách v soutěžní sekci bude rozhodovat jedenáctičlenná porota, jejíž složení dosud nebylo oznámeno.

Důraz na regionální vazby dokazuje nově vzniklý okruh Střední Evropa. Filmy oceněné na jiných festivalech bude prezentovat sekce Bedekr. Dále diváci zhlédnou dokumentární snímky Agnes Vardové, Piera Paola Pasoliniho, arménského režiséra Artavadza Pelešjana, litevského režiséra Audriuse Stonyse, amerického experimentalisty Jaye Rosenblatta a dalších.

Oblíbeným oddechem jsou dokumenty o hudbě a muzikantech v sekci Jukebox. Existuje ještě celá řada dalších sekcí, např. sekce o zemi, tentokrát Švédsku, nebo sekce filmů vyrobených na FAMU.

Pořadatelé kladou důraz na to, že festival není jen místem projekcí, ale také dějištěm diskusí a setkání. Nový projekt Burza námětů se inspiroval podobnými akcemi na různých evropských festivalech. Spočívá v tom, že se čeští tvůrci, jimž se nedostává možností realizovat své dokumentární filmy, setkají se zahraničními producenty pozvanými organizátory akce. Ti mohou na místě uzavřít s tvůrci, kteří je svými projekty zaujali, dohody o spolupráci. Tímto způsobem bude možné vytvářet koprodukční snímky, jejichž rozpočet nebude závislý na České televizi. Čeští tvůrci se tak seznámí s evropskými požadavky a poptávkou. Tento projekt je připravován ve spolupráci s organizací European Documentary Network.

Festival založila v roce 1997 pětice jihlavských studentů gymnázia v čele s Markem Hovorkou, současným ředitelem. Tento ročník podpořily Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury ČR, město Jihlava a Open Society Fund. Rozpočet letošního ročníku je zhruba jeden milion korun. Pořadatelé očekávají větší zájem než loni, kdy festival navštívilo 500 akreditovaných diváků.

V logu letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava je použit motiv trychtýře, kterým se bude divákům lít film do hlavy.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz