Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jeviště míří historická hra

  18:02aktualizováno  18:02
Jihlava - Další nové tváře v jihlavském činoherním souboru odhalí sobotní premiéra. Horácké divadlo uvede inscenaci Drahomíra a její synové, kterou podle textu Josefa Kajetána Tyla napsala Marie Procházková. Ještě o den dříve představí divákům soubor nastudování pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Novými členy jsou Daniela Bakerová, Pavel Vacek a Jan Rydl. Bakerovou obsadil režisér do titulní role a vedení divadla si herečku vyhlédlo právě pro tuto roli. "Uvažovali jsme o roli vzhledem ke změnám v souboru a po shlédnutí představení Premiéra mládí z Divadla v Řeznické jsem se rozhodli pro Danielu," vysvětlila okolnosti příchodu herečky Dramaturgyně a autorka hry Marie Procházková.

Bakerová se na jihlavské jeviště vrací přesně po třiceti letech. "Moje první práce v profesionálním divadel byla v Jihlavě, kde jsem hrála ve hře Zázračný pramen madridský Lope de Vegy," vzpomněla herečka. Režisérem tehdejší inscenace byl strýc Jaromíra Janečka, který nastudoval právě Drahomíru.

Zatímco Bakerová je již zkušenou herečkou, pro oba herce je jihlavská inscenace první větší profesionální zkušeností. Absolventa Vyšší odborné školy herecké Jana Rydla obsadil režisér do role Boleslava I., jeho bratra, knížete Václava, ztvárnil Pavel Vacek, který do Jihlavy zamířil z brněnské Konzervatoře.

Oba nyní především sbírají zkušenosti. "Těžce jsem si zvykal na styl práce režiséra Jaromíra Janečka, ale zvykl jsem si a získal nové zkušenosti," přiznal Jan Rydl. Kromě neokoukaných tváří se jihlavskému publiku představí i další členové souboru: Daniel Svoboda, Josef Kundera, Lenka Schreiberová nebo Stanislav Gerstner.

Hra Drahomíra a její synové je zpracováním textu Josefa Kajetána Tyla. Marie Procházková zohlednila současné historické poznatky a teorie. "Tylova hra je obrozenecká, má povzbudit národní hrdost. V jeho době byla objevem, protože nabídla jiný pohled na Drahomířinu osobnost. Z knížete Václava ovšem Tyl učinil jakéhosi blouznila," představila předlohu autorka. Procházková se ve svém textu pokusila vykreslit Václava jako státníka, tedy poopravit Tylovo pojetí.

Inscenační tým se shoduje, že historická hra nabízí paralelu s dneškem. "Jedním z témat je konfrontace pohanství a křesťanství," upozornila Bakerová. "Mnoho mechanismů, které se v hře objevují jsou věčné," řekl zase režisér Jaromír Janeček. Podle jeho slov nebyl nijak omezen pevným historickým ukotvením příběhu. "Více než kulisa mě zajímají hlasy a témata," uvedl Janeček.

V pátek ráno se uskuteční ještě jedna premiéra. Pro mateřské a základní školy připravil režisér Michael Junášek pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. "Pohádka počítá nejen s profesionálními herci, ale i s účastí dětského diváka," uvedl Junášek, který hru také napsal. V titulních rolích vystoupí Zdeněk Dryšl, Stanislav Jiránek a Petr Soumar.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz