Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jeviště míří historická hra

  18:02aktualizováno  18:02
Jihlava - Další nové tváře v jihlavském činoherním souboru odhalí sobotní premiéra. Horácké divadlo uvede inscenaci Drahomíra a její synové, kterou podle textu Josefa Kajetána Tyla napsala Marie Procházková. Ještě o den dříve představí divákům soubor nastudování pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Novými členy jsou Daniela Bakerová, Pavel Vacek a Jan Rydl. Bakerovou obsadil režisér do titulní role a vedení divadla si herečku vyhlédlo právě pro tuto roli. "Uvažovali jsme o roli vzhledem ke změnám v souboru a po shlédnutí představení Premiéra mládí z Divadla v Řeznické jsem se rozhodli pro Danielu," vysvětlila okolnosti příchodu herečky Dramaturgyně a autorka hry Marie Procházková.

Bakerová se na jihlavské jeviště vrací přesně po třiceti letech. "Moje první práce v profesionálním divadel byla v Jihlavě, kde jsem hrála ve hře Zázračný pramen madridský Lope de Vegy," vzpomněla herečka. Režisérem tehdejší inscenace byl strýc Jaromíra Janečka, který nastudoval právě Drahomíru.

Zatímco Bakerová je již zkušenou herečkou, pro oba herce je jihlavská inscenace první větší profesionální zkušeností. Absolventa Vyšší odborné školy herecké Jana Rydla obsadil režisér do role Boleslava I., jeho bratra, knížete Václava, ztvárnil Pavel Vacek, který do Jihlavy zamířil z brněnské Konzervatoře.

Oba nyní především sbírají zkušenosti. "Těžce jsem si zvykal na styl práce režiséra Jaromíra Janečka, ale zvykl jsem si a získal nové zkušenosti," přiznal Jan Rydl. Kromě neokoukaných tváří se jihlavskému publiku představí i další členové souboru: Daniel Svoboda, Josef Kundera, Lenka Schreiberová nebo Stanislav Gerstner.

Hra Drahomíra a její synové je zpracováním textu Josefa Kajetána Tyla. Marie Procházková zohlednila současné historické poznatky a teorie. "Tylova hra je obrozenecká, má povzbudit národní hrdost. V jeho době byla objevem, protože nabídla jiný pohled na Drahomířinu osobnost. Z knížete Václava ovšem Tyl učinil jakéhosi blouznila," představila předlohu autorka. Procházková se ve svém textu pokusila vykreslit Václava jako státníka, tedy poopravit Tylovo pojetí.

Inscenační tým se shoduje, že historická hra nabízí paralelu s dneškem. "Jedním z témat je konfrontace pohanství a křesťanství," upozornila Bakerová. "Mnoho mechanismů, které se v hře objevují jsou věčné," řekl zase režisér Jaromír Janeček. Podle jeho slov nebyl nijak omezen pevným historickým ukotvením příběhu. "Více než kulisa mě zajímají hlasy a témata," uvedl Janeček.

V pátek ráno se uskuteční ještě jedna premiéra. Pro mateřské a základní školy připravil režisér Michael Junášek pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. "Pohádka počítá nejen s profesionálními herci, ale i s účastí dětského diváka," uvedl Junášek, který hru také napsal. V titulních rolích vystoupí Zdeněk Dryšl, Stanislav Jiránek a Petr Soumar.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz