Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Indyho se tak dlouho čekalo i kvůli Marťanům

  13:31aktualizováno  13:31
Kdyby prosadil svou George Lucas, mohlo se čtvrté pokračování filmového dobrodružství Indiana Jonese jmenovat třeba "Indiana Jones a Marťané s hadíma očima" a archeolog-dobrodruh by v něm bojoval nikoli proti komunistům, ale proti mimozemšťanům.

Indiana Jones a království křišťálové lebky | foto: Bontonfilm

Podle britského listu The Daily Telegraph jak Harrison Ford, tak Steven Spielberg tento nápad rozhodně odmítli a Lucas se vrátil zpátky na začátek i na zem. Handrkování mezi třemi titány filmového světa o to, jak by měl vypadat další Indiana Jones, pak pokračovalo dalších deset let.

"Dostali jsme se do bodu, kdy jsem si myslel, že se George a já na příběhu nikdy neshodneme," vzpomíná Spielberg. "Jsme s Georgem nejlepší přátelé a vždycky se hádáme, vždycky diskutujeme. To je podstata našeho vztahu od prvního setkání v roce 1967."

foto Čtvrtý Indy = porce starosvětské zábavy
recenze filmového hitu roku

Harrison Ford, který ve věku 65 let znovu oblékl kožený kabát a klobouk archeologa Indiana Jonese, suše dodává: "Nějakou chvíli to trvá, než se Stevena, George a mě povede naladit na stejnou vlnu. George je hrozně paličatý, když jde o jeho nápady."

Nakonec se to ale povedlo a Indiana Jones se mohl pustit do nového dobrodružství. Zatímco ta první se odehrávala ve 30. letech 20. století, nový film se přizpůsobil plynoucímu času a posunul děj do roku 1957, kdy zloduchy už nejsou nacisti, ale sovětští agenti.

Spielberg připouští, že nějakých pět let po premiéře Indiana Jonese a poslední křížové výpravy, který se dostal do kin v roce 1989 jako třetí pokračování, měl pocit, že tato sága nadobro skončila. "Natočil jsem Indiana Jonese, jak na koni odjíždí k zapadajícímu slunci, protože jsem si myslel, že tím spouštím oponu za celým příběhem," říká.

Ale Ford stál o to, aby jeho hrdina na filmovém plátně znovu ožil. "Harrison mi v roce 1994 předával Oscara za Schindlerův seznam, a když jsme odešli do zákulisí, říkal, že je připravený na další film s Indiana Jonesem," vzpomíná Spielberg.

A krátce poté se věci začaly hýbat. "Všechno muselo být správně," říká Spielberg. "Chtěl jsem znovu zachytit tu magii, kterou jsme dokázali dostat do tří filmů v 80. letech. Nesnažil jsem se zlepšit Indiana Jonese - snažil jsem se jeho postavu znovuoživit. Chtěl jsem, aby tenhle film byl pokrevním příbuzným prvních tří."

foto Film oživil legendu o lebkách zkázy
jak svět nahlíží na kříšťálové tajemství

Pak následovalo čtrnáct let přepisování scénáře a kolísajících nadějí. Konečně scénárista a režisér David Koepp, který se Spielbergem spolupracoval už na Jurském parku a Válce světů, vytvořil scénář. Jsou v něm mimozemšťané i křišťálová lebka a zachovává to, čemu Ford říká "mysticko-kryptické cosi, co je součástí každého filmu Indiana Jonese".

Podle nejmenovaných zdrojů se studio Paramount, které film distribuuje, snažilo od natáčení couvnout, když zjistilo, že bude stát víc, než se čekalo. Lucas, Spielberg a Ford nabídli, že sníží náklady tím, že si nevezmou žádné peníze, dokud film - jehož natočení stálo 185 milionů dolarů a reklamní kampaň skoro stejnou částku - nevydělá Paramountu 400 milionů dolarů. Nakonec ale prý dostane Lucas, Spielberg a Ford 87,5 centu z každého vydělaného dolaru a Paramountu zbude 12,5 centu.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz