Na Hrnci smíchu mají šanci i krátké filmy

Loňský parašutistický výkon nadchl prezidenta Pavla Zedníčka tak, že si to za podpory Boleslava Polívky letos zopakuje. Zahájí tak v Novém Městě nad Metují 26. ročník festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Diváci mohou od 25. září do 2. října vidět komedie či snímky mající k humoru blízko, které se od minulého ročníku urodily, od chandlerovské parodie Mazaný Filip po páté "Básníky" včetně dvou televizních děl.

"Samozřejmě před každou projekcí budou tradiční besedy s tvůrci. Letos jsme připravili novou kategorii, a to mezinárodní soutěž Krátké filmy, které budou soutěžit o Zlatý Prim. Animované i hrané krátkometrážní snímky bude hodnotit odborná porota," říká ředitelka festivalu Ilona Daňková.

I složení poroty doznalo změn, usednou v ní kromě festivalových veteránů, prezidenta Asociace českých kameramanů Jana Hanuše a akademického malíře Vladimíra Suchánka, nováčci: režisér a scénárista Zdeněk Zelenka, jenž má doma už několik zdejších trofejí, dramaturg Jan Gogola či bavič Josef Alois Náhlovský.

Ti rozhodnou, kdo získá cenu za nejlepší komedii (loni vyhrálo Pupendo), za herecký výkon, za výtvarný počin či za scénář. Chybět nebude ani Cena Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce a Cena prezidenta festivalu. Tu Pavel Zedníček udělil už Lubomíru Lipskému a režiséru Jindřichu Polákovi, který loni zemřel. "Kdo ji dostane letos, to Pavel Zedníček prozradí až v závěru festivalu," tají Daňková.

Stopky už si chystají zkušení smíchoměřiči, jejichž výsledky rozhodnou o divácké ceně, kterou je keramický Hrnec smíchu Emmy Srncové. "Máme staré ruské stopky. Dají se jedním čudlíkem pustit i zastavit. Diváci se začnou smát, zmáčknu, přestanou, zmáčknu podruhé. Pak změřím čistý čas smíchu publika a sečtu ho," říká zkušený šéf party smíchoměřičů Josef Votruba.

Každý sedí v jiném koutě sálu. "Publikum se liší, na jedné straně se řehtají scéně, při níž na opačné straně třeba pláčou. Pak časy sečteme, uděláme průměr, ten vydělíme délkou filmu. Většinou se s kolegy shodneme, největší rozdíl jsme měli tak patnáct dvacet vteřin," říká Votruba, ale lituje, že nemá moc času sledovat děj. "Stačí, když se vedle mě jeden člověk zasměje, a musím měřit," usmívá se.

Festivalový rekord držely léta Pelíšky, při nichž sál prosmál 28,50 procent délky filmu, loni je s 36,75 procenty překonal Troškův Kameňák. Odmítaný i milovaný tvůrce lidové zábavy jde letos do soutěže s volným pokračováním Kameňáku opět poskládaným z lidových anekdot.

Velké šance má i Hřebejkova novinka Horem pádem či televizní inscenace Smetanový svět Ondřeje Kepky a Tři dámy s pistolí, starosvětská veselohra klasika televizní tvorby režiséra Františka Filipa.

Letos zmohutněl i doprovodný program festivalu, jenž vznikl ve zlatých časech české komedie režisérů Podskalského, Smoljaka, Menzela či Lipského. Kinematograf bratří Čadíků bude na Husově náměstí uvádět snímky, které v minulosti v Novém Městě uspěly, a výtěžek z dobrovolného vstupného půjde na dobročinné účely.

Zámecký sklep se promění v rockové doupě, v němž zahrají Garage s Tony Ducháčkem, Bůhví Ondřeje Brzobohatého, Vypsaná fiXa či Visací zámek. Svatováclavské odpoledne bude hostit kromě kolotočů také Jarmilu Šulákovou a Fleret.

Součástí festivalu je i výstava prací Michaela Rittsteina v galerii Zázvorka i expozice Markéty Čermákové Fotografie z cest a filmových a divadelních kostýmů Aleny Schäferové ve foyer Kina 70.

"Znáte Chaplina, Keatona, Laurela a Hardyho, nebo spíš jejich následníka Rowana Atkinsona - Mistra Beana? Máte rádi tuhle komedii, které se smějí diváci po celém světě? Chcete poznat tajemství jejich práce? Chcete si to vyzkoušet na vlastní triko?" láká zájemce šéf katedry nonverbálního a komediálního divadla na pražské HAMU, mim, klaun a gagman Boris Hybner, který po celý týden povede při festivalu tvůrčí dílnu.

Seminář spisovatele a znalce českých i světových komiků Ondřeje Suchého má název Úloha písniček v poválečných filmových komediích. Zájemci uvidí Radokův film Divotvorný klobouk a zazpívá jim jeho protagonista, nestor českých šansoniérů Rudolf Pellar, jehož doménou jsou židovské písně, kuplety i francouzské skvosty Brela či Brasensse.

Pavel Zedníček coby prezident festivalu Hrnec smíchu v Novém městě nad Metují při zahájení přehlídky.

,