Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hradě ožívá biedermeier, styl plný fantazie

  0:01aktualizováno  0:01
Jednoduchá elegance – tak by se dal dvěma slovy charakterizovat nejen nábytek ve stylu biedermeieru. Obdivovat ji mohou ti, kteří přijdou na výstavu Biedermeier – Umění a kultura v českých zemích 1814–1848, která ve středu začíná v Jízdárně Pražského hradu.

z výstavy Biedermeier – Umění a kultura - Antonín Machek, Podobizna Josefy Daubkové se synem Eduardem, 1817 | foto: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Téměř dvě stě let staré čalouněné židle, divany z ořechového dřeva, sklápěcí kulaté stoly z dýhového dřeva, žirafový mahagonový klavír, kolébku s hadem a mnoho dalších dobových ukázek osobitého stylu užitého i volného umění první poloviny 19. století. Tyto předměty a řada dalších bude na Hradě vystavena do 28. září.

z výstavy Biedermeier – Umění a kulturaVýstava nabízí více než sedm set exponátů. Biedermeier se zrodil v německy mluvících zemích Střední Evropy a Skandinávii v prvních desetiletích 19. století. Na našem území se prosadil biedermeier především v Praze a ve Vídni v době vlády kancléře Metternicha, který usiloval o udržení integrity Rakouska za napoleonských válek.

Nábytek, obrazy i porcelán
Biedermeier vznikal ve společnosti, která byla nedůvěřivá  k velikášství a oslavě hrdinství, reflektovala klid, stabilitu a rodinnou pospolitost. Dal by se tedy považovat za umělecký výraz politického a sociálního sytému.

Ačkoliv vznikl jako designový styl určený aristokracii, postupně se rozšířil do měšťanských stavů až do té míry, že kolem roku 1830 zasáhl všechny vrstvy společnosti. Stal se synonymem pro měšťanský styl, jehož základními hodnotami byly jednoduchost, užitečnost a pohodlí.

z výstavy Biedermeier – Umění a kulturaNa výstavě jsou zastoupeny všechny obory uměleckého řemesla, které proslavilo české a moravské tvůrce na mnoha místech Evropy. Špičkové exponáty představuje kromě nábytku i sklářská tvorba, porcelán, móda či umělecká litina. Zastoupeny jsou tu také tradiční volné disciplíny – malba, kresba a grafika v dílech Antonína Machka, Antonína Mánesa či Josefa Navrátila.

Výstavu připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Značnou část obrazů zapůjčila Národní galerie. Konečné podobě výstavy předcházel dlouholetý průzkum českých i zahraničních sbírek.

"Během příprav, které trvaly řadu let, se před námi rodil obraz uměleckého stylu, který se na jedné straně vyznačoval nenápadností, ale svým přínosem se nesporně zařadil mezi velké umělecké epochy," uvedl hlavní kurátor výstavy Radim Vondráček.

Inspirace moderního umění
z výstavy Biedermeier – Umění a kulturaPo výstavách připomínajících významná období historie českých zemí, ať už šlo o výstavu doby Karla IV., Rudolfa II. či Albrechta z Valdštejna, se nyní na Hradě představuje další historické období, jehož umělecký styl se promítl mimo jiné do tvorby moderního designu a architektury třicátých let 20. století. Ukázkám neobiedermeieru je věnován ochoz Jízdárny.

"Hrad si cení této výstavy jako mimořádného projektu nejen z hlediska kvality a množství exponátů, ale zejména kvůli zajímavému přístupu k tématu," řekla vedoucí Oddělení kultury Správy Pražského hradu Kateřina Horníčková.

"Koncepce výstavy zapadá do trendu mezinárodního výstavnictví." Kromě průvodce nabízí výstava také bohatý doprovodný program. 

Než se kolekce dostala do Prahy, její exponáty putovaly po Spojených státech a byly vystavené ve vídeňské Albertině či v pařížském Louvru.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz