Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hradě ožívá biedermeier, styl plný fantazie

  0:01aktualizováno  0:01
Jednoduchá elegance – tak by se dal dvěma slovy charakterizovat nejen nábytek ve stylu biedermeieru. Obdivovat ji mohou ti, kteří přijdou na výstavu Biedermeier – Umění a kultura v českých zemích 1814–1848, která ve středu začíná v Jízdárně Pražského hradu.

z výstavy Biedermeier – Umění a kultura - Antonín Machek, Podobizna Josefy Daubkové se synem Eduardem, 1817 | foto: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Téměř dvě stě let staré čalouněné židle, divany z ořechového dřeva, sklápěcí kulaté stoly z dýhového dřeva, žirafový mahagonový klavír, kolébku s hadem a mnoho dalších dobových ukázek osobitého stylu užitého i volného umění první poloviny 19. století. Tyto předměty a řada dalších bude na Hradě vystavena do 28. září.

z výstavy Biedermeier – Umění a kulturaVýstava nabízí více než sedm set exponátů. Biedermeier se zrodil v německy mluvících zemích Střední Evropy a Skandinávii v prvních desetiletích 19. století. Na našem území se prosadil biedermeier především v Praze a ve Vídni v době vlády kancléře Metternicha, který usiloval o udržení integrity Rakouska za napoleonských válek.

Nábytek, obrazy i porcelán
Biedermeier vznikal ve společnosti, která byla nedůvěřivá  k velikášství a oslavě hrdinství, reflektovala klid, stabilitu a rodinnou pospolitost. Dal by se tedy považovat za umělecký výraz politického a sociálního sytému.

Ačkoliv vznikl jako designový styl určený aristokracii, postupně se rozšířil do měšťanských stavů až do té míry, že kolem roku 1830 zasáhl všechny vrstvy společnosti. Stal se synonymem pro měšťanský styl, jehož základními hodnotami byly jednoduchost, užitečnost a pohodlí.

z výstavy Biedermeier – Umění a kulturaNa výstavě jsou zastoupeny všechny obory uměleckého řemesla, které proslavilo české a moravské tvůrce na mnoha místech Evropy. Špičkové exponáty představuje kromě nábytku i sklářská tvorba, porcelán, móda či umělecká litina. Zastoupeny jsou tu také tradiční volné disciplíny – malba, kresba a grafika v dílech Antonína Machka, Antonína Mánesa či Josefa Navrátila.

Výstavu připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Značnou část obrazů zapůjčila Národní galerie. Konečné podobě výstavy předcházel dlouholetý průzkum českých i zahraničních sbírek.

"Během příprav, které trvaly řadu let, se před námi rodil obraz uměleckého stylu, který se na jedné straně vyznačoval nenápadností, ale svým přínosem se nesporně zařadil mezi velké umělecké epochy," uvedl hlavní kurátor výstavy Radim Vondráček.

Inspirace moderního umění
z výstavy Biedermeier – Umění a kulturaPo výstavách připomínajících významná období historie českých zemí, ať už šlo o výstavu doby Karla IV., Rudolfa II. či Albrechta z Valdštejna, se nyní na Hradě představuje další historické období, jehož umělecký styl se promítl mimo jiné do tvorby moderního designu a architektury třicátých let 20. století. Ukázkám neobiedermeieru je věnován ochoz Jízdárny.

"Hrad si cení této výstavy jako mimořádného projektu nejen z hlediska kvality a množství exponátů, ale zejména kvůli zajímavému přístupu k tématu," řekla vedoucí Oddělení kultury Správy Pražského hradu Kateřina Horníčková.

"Koncepce výstavy zapadá do trendu mezinárodního výstavnictví." Kromě průvodce nabízí výstava také bohatý doprovodný program. 

Než se kolekce dostala do Prahy, její exponáty putovaly po Spojených státech a byly vystavené ve vídeňské Albertině či v pařížském Louvru.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz