Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradě Cimburku začala sezona

  11:30aktualizováno  11:30
Cimburk - Široko daleko se nesly bukovými lesy kolem starobylé zříceniny hradu Cimburk rytmy afrických bubnů. Vystoupením brněnské skupiny Tubabu, která hraje tradiční hudbu západoafrických národů, začala poslední dubnový víkend série kulturních akcí, jež hrad nedaleko Koryčan ve Chřibech hostí po celé jaro a léto.
V článku najdete něco historii hradu a také program akcí na letošní rok.

Zřícenina se opravuje už sedmý rok
Kulturní program připravuje občanské sdružení Polypeje, které hrad spravuje, už druhým rokem. "Už když jsme se v roce 1994 pustili do oprav hradu, napadlo nás toto místo oživit kulturními programy. Začali jsme s tím, jakmile jsme udělali základní technické úpravy, které by takové využití umožňovaly," říká zakladatel sdružení Polypeje Filip Manoušek.

Loni tady mohli návštěvníci vidět například koncerty písničkářů Pepy Nose, Jana Kryla nebo Jaroslava Hutky, divadelní a šermířská vystoupení i výtvarnou výstavu.

Letos je nabídka ještě pestřejší. "Snažíme se, aby program byl co nejširší a přitáhl co nejvíc různých lidí. Nechceme, aby byl hrad označován třeba jako folkový Cimburk," říká Filip Manoušek.

Letos tu bude folk, ale módní přehlídka
A tak tady kromě koncertu africké hudby v podání Tubabu příští úterý opět vystoupí známý písničkář Pepa Nos, pod hradbami se ale uskuteční také módní přehlídka ateliéru Modrá linie, který za hudebního doprovodu představí své modely inspirované dobou minulou a k tomu i pár historických kostýmů.

"Už potřetí se bude na Cimburku v srpnu konat akce nazvaná Den múz. Na různých místech hradu vystaví své plastiky, obrazy a fotografie méně známí regionální umělci. Nebude chybět doprovodný program - hudba a poezie," upozorňuje Petr Svoboda, další z aktivních organizátorů dění kolem hradu Cimburka.

"Chceme, aby některá díla autoři vytvořili přímo tady na hradě. Do budoucna uvažujeme i o tom, že některé z těchto objektů by na Cimburku nebo v krajině kolem zůstaly natrvalo," dodává Filip Manoušek.

kulturní akce na hradě Cimburku v roce 2001

8. května
- Pepa Nos - koncert známého písničkáře a jeho hostů.
19. května - Hudci z Kyjova - cimbálová muzika.
9. června - Módní přehlídka - modely inspirované módou minulosti. Doprovodný program: živá hudba, výstava kolekce desítek staromódních kreací, křest nové desky.
23. června - Šermířské a divadelní vystoupení - představí se moravské amatérské soubory.
25. srpna - Den múz- tradiční výstava nejrůznějších uměleckých výtvorů s bohatým doprovodným programem.
9. září - Den pro židovskou kulturu - odkaz na židovskou minulost městečka Koryčan, připomínka židovské kultury na Moravě. Výstava doprovázená přednáškou a hudebním vystoupením.

V září židovská kultura
V září cyklus akcí na hradě uzavře Den pro židovskou kulturu. "Tento program připomene židovskou minulost městečka Koryčan. V Koryčanech totiž v minulosti žila velká židovská komunita, je zde židovský hřbitov, který je kulturní památkou, a přitom je v dost bědném stavu. Naší akcí chceme ukázat pozitivní odkaz židovské kultury na Moravě. Zazní tady duchovní i světská židovská hudba, bude přednášet pan Klenovský z brněnské židovské obce, program doplní výstava fotografií," říká Petr Svoboda.

Kulturní pořady se na hradě konají i za špatného počasí. "V případě deštivého počasí program přesuneme do zastřešené bašty, eventuálně zastřešíme jeviště i hlediště plachtami," vysvětluje Filip Manoušek.

z historie Cimburka

Hrad Cimburk byl vystavěn ve stylu francouzské gotiky v první polovině 14. století Bernardem z Cimburka. Od roku 1958 byl hrad v držení Lucemburků, prvním majitelem z tohoto rodu byl moravský markrabě Jan Jindřich, bratr Karla IV. V následujících staletích se zde vystřídalo mnoho dalších majitelů, páni z Víckova, páni Horečtí, ale třeba i uherský šlechtic Gabriel Majlát. Byl dobyt například Matyášem Korvínem nebo sedmihradským knížetem Gáborem Betlenem. Obléhání Švédů v roce 1645 odolal. Svůj význam ztratil po porážce Turků v druhé polovině 17. století, roku 1703 byl  opuštěn a od té doby chátral. Po roce 1945 byl zestátněn a připadl do vlastnictví Státních lesů, kterým patří dodnes.
Sdružení Polypeje se staré o hrad
Hlavní náplní činnosti členů sdružení Polypeje je ovšem údržba a úpravy hradu. Když se zde v roce 1994 skupina převážně mladých lidí dala do díla, byl hrad Cimburk v bídném stavu a chátral stále více. Za šest let udělali nemálo práce.

Členové sdružení na hradě například provádí ve spolupráci se stavební firmou statické zajištění. Nejzávažnější problémy, které ohrožovaly hrad i jeho návštěvníky, se jim již podařilo odstranit. Návštěvníci zříceniny mohou obdivovat také nově zastřešenou severovýchodní baštu.

Nyní je na hradě prováděn stavebně-historický průzkum, z něhož by mělo být patrné, jak dále šetrně pokračovat v opravách. "Chtěli bychom zrekonstruovat vybrané části. Například zprovoznit strážnou věž a udělat na ní vyhlídku, protože je z ní opravdu nádherný rozhled do okolí," říká Filip Manoušek.

"V nejbližší době chystáme instalovat navigační systém cedulí a šipek pro pěší i motoristy, který bude navádět turisty z hlavního tahu kolem Střílek a pak z koryčanského náměstí směrem na hrad. Chtěli bychom také rozšířit propagaci do informačních center v Hradišti, Kroměříži, Kyjově a Buchlovicích," plánuje Petr Svoboda.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz