Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradě Cimburku začala sezona

  11:30aktualizováno  11:30
Cimburk - Široko daleko se nesly bukovými lesy kolem starobylé zříceniny hradu Cimburk rytmy afrických bubnů. Vystoupením brněnské skupiny Tubabu, která hraje tradiční hudbu západoafrických národů, začala poslední dubnový víkend série kulturních akcí, jež hrad nedaleko Koryčan ve Chřibech hostí po celé jaro a léto.
V článku najdete něco historii hradu a také program akcí na letošní rok.

Zřícenina se opravuje už sedmý rok
Kulturní program připravuje občanské sdružení Polypeje, které hrad spravuje, už druhým rokem. "Už když jsme se v roce 1994 pustili do oprav hradu, napadlo nás toto místo oživit kulturními programy. Začali jsme s tím, jakmile jsme udělali základní technické úpravy, které by takové využití umožňovaly," říká zakladatel sdružení Polypeje Filip Manoušek.

Loni tady mohli návštěvníci vidět například koncerty písničkářů Pepy Nose, Jana Kryla nebo Jaroslava Hutky, divadelní a šermířská vystoupení i výtvarnou výstavu.

Letos je nabídka ještě pestřejší. "Snažíme se, aby program byl co nejširší a přitáhl co nejvíc různých lidí. Nechceme, aby byl hrad označován třeba jako folkový Cimburk," říká Filip Manoušek.

Letos tu bude folk, ale módní přehlídka
A tak tady kromě koncertu africké hudby v podání Tubabu příští úterý opět vystoupí známý písničkář Pepa Nos, pod hradbami se ale uskuteční také módní přehlídka ateliéru Modrá linie, který za hudebního doprovodu představí své modely inspirované dobou minulou a k tomu i pár historických kostýmů.

"Už potřetí se bude na Cimburku v srpnu konat akce nazvaná Den múz. Na různých místech hradu vystaví své plastiky, obrazy a fotografie méně známí regionální umělci. Nebude chybět doprovodný program - hudba a poezie," upozorňuje Petr Svoboda, další z aktivních organizátorů dění kolem hradu Cimburka.

"Chceme, aby některá díla autoři vytvořili přímo tady na hradě. Do budoucna uvažujeme i o tom, že některé z těchto objektů by na Cimburku nebo v krajině kolem zůstaly natrvalo," dodává Filip Manoušek.

kulturní akce na hradě Cimburku v roce 2001

8. května
- Pepa Nos - koncert známého písničkáře a jeho hostů.
19. května - Hudci z Kyjova - cimbálová muzika.
9. června - Módní přehlídka - modely inspirované módou minulosti. Doprovodný program: živá hudba, výstava kolekce desítek staromódních kreací, křest nové desky.
23. června - Šermířské a divadelní vystoupení - představí se moravské amatérské soubory.
25. srpna - Den múz- tradiční výstava nejrůznějších uměleckých výtvorů s bohatým doprovodným programem.
9. září - Den pro židovskou kulturu - odkaz na židovskou minulost městečka Koryčan, připomínka židovské kultury na Moravě. Výstava doprovázená přednáškou a hudebním vystoupením.

V září židovská kultura
V září cyklus akcí na hradě uzavře Den pro židovskou kulturu. "Tento program připomene židovskou minulost městečka Koryčan. V Koryčanech totiž v minulosti žila velká židovská komunita, je zde židovský hřbitov, který je kulturní památkou, a přitom je v dost bědném stavu. Naší akcí chceme ukázat pozitivní odkaz židovské kultury na Moravě. Zazní tady duchovní i světská židovská hudba, bude přednášet pan Klenovský z brněnské židovské obce, program doplní výstava fotografií," říká Petr Svoboda.

Kulturní pořady se na hradě konají i za špatného počasí. "V případě deštivého počasí program přesuneme do zastřešené bašty, eventuálně zastřešíme jeviště i hlediště plachtami," vysvětluje Filip Manoušek.

z historie Cimburka

Hrad Cimburk byl vystavěn ve stylu francouzské gotiky v první polovině 14. století Bernardem z Cimburka. Od roku 1958 byl hrad v držení Lucemburků, prvním majitelem z tohoto rodu byl moravský markrabě Jan Jindřich, bratr Karla IV. V následujících staletích se zde vystřídalo mnoho dalších majitelů, páni z Víckova, páni Horečtí, ale třeba i uherský šlechtic Gabriel Majlát. Byl dobyt například Matyášem Korvínem nebo sedmihradským knížetem Gáborem Betlenem. Obléhání Švédů v roce 1645 odolal. Svůj význam ztratil po porážce Turků v druhé polovině 17. století, roku 1703 byl  opuštěn a od té doby chátral. Po roce 1945 byl zestátněn a připadl do vlastnictví Státních lesů, kterým patří dodnes.
Sdružení Polypeje se staré o hrad
Hlavní náplní činnosti členů sdružení Polypeje je ovšem údržba a úpravy hradu. Když se zde v roce 1994 skupina převážně mladých lidí dala do díla, byl hrad Cimburk v bídném stavu a chátral stále více. Za šest let udělali nemálo práce.

Členové sdružení na hradě například provádí ve spolupráci se stavební firmou statické zajištění. Nejzávažnější problémy, které ohrožovaly hrad i jeho návštěvníky, se jim již podařilo odstranit. Návštěvníci zříceniny mohou obdivovat také nově zastřešenou severovýchodní baštu.

Nyní je na hradě prováděn stavebně-historický průzkum, z něhož by mělo být patrné, jak dále šetrně pokračovat v opravách. "Chtěli bychom zrekonstruovat vybrané části. Například zprovoznit strážnou věž a udělat na ní vyhlídku, protože je z ní opravdu nádherný rozhled do okolí," říká Filip Manoušek.

"V nejbližší době chystáme instalovat navigační systém cedulí a šipek pro pěší i motoristy, který bude navádět turisty z hlavního tahu kolem Střílek a pak z koryčanského náměstí směrem na hrad. Chtěli bychom také rozšířit propagaci do informačních center v Hradišti, Kroměříži, Kyjově a Buchlovicích," plánuje Petr Svoboda.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz