Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hradčanech je Moře

aktualizováno 
- "Moře má pro Chorvatsko tak velký a osudový význam, že i to nejkratší pojednání o něm by vyžadovalo větší prostor, než jaký má k dispozici výstava současných chorvatských umělců, " říká výtvarný kritik Darko Glavan, který přijel na zahájení výstavy Moře do Prahy.

Výstava Moře, pořádaná pražskou galerií MIRO v kostele sv. Rocha, představuje několik nejvýznamějších chrovatských výtvarníků střední generace. Autorem výstavy je záhřebská galerie Arteria, která se svou činností snaží vyjádřit vztah k tradici chorvatského umění tohoto století. Výstava bude letos prezentována ještě v Moskvě a galerie Arteria ji vnímá jako počátek oslav svých pátých narozenin, jež v příštím roce oslaví.

Moře se stalo inspirací i pro takové klasiky chorvatského výtvarného umění jako jsou Ljubo Ivančić, Miroslav Šutej a Vasko Lipovac. Každý však chápe podstatu neustále se pohybujícího moře po svém, a tak jsou díla chorvatských umělců naprosto odlišná. Rychlé a nepředvídatelné změny nálad moře, od blaženého klidu třpytící se hladiny až po obavy z neustávajících bouřlivých vln, zajímavě vystihl Damir Fabijanić. Ten jako jediný vyjádřil svůj vztah k moři na fotografiích.Výstava je zajímavým zamyšlením nad podstatou živoucího moře, ale jak zmínil Darko Glavan, je příliš málo rozsáhlá, než aby mohla zachytit vztah Chorvatů k moři.

Galerie MIRO tak představila další část současných umělců, které prezentuje střídavě se světovými klasiky. Ředitel a majitel galerií MIRO - pan Miro Smolák má, už od vzniku první galerie MIRO v Berlíně v roce 1987, hlavu plnou nápadů. Berlínská galerie MIRO vznikla v domě, který postavil Miro Smolák se svým bratrem, otcem a se slovenskými a rusínsko-ukrajinskými rodáky z východního Slovenska. Později vznikly další galerie a to v pojišťovací společnosti Allianz v Berlíně, ve Snine - rodiště Mira Smoláka,v Praze a v Bratislavě.

V Praze byly ještě donedávna otevřeny tři galerie MIRO. Kromě galerie v kostele sv. Rocha na Hradčanech je otevřena také galerie MIRO v Jilské ulici. 10. března však musela být uzavřena galerie MIRO v Domě u Zlatého beránka rovněž na Hradčanech. "V galerii bylo velké vlhko a náklady na regulování teploty v takových podmínkách byly neúnosné, proto jsem se rozhodl galerii zavřít, " říká Miro Smolák. Hlavu však nevěší a ani na to nemá čas, protože připravuje řadu dalších výstav. V Praze například v blízké době představí uměleckou tvorbu beatnického básníka Lawrence Ferlinghettiho, od jehož narození uplyne letos osmdesát let.

Hvar, 1998

Regata I., 1997

Texas skiff, Motor yacht Kiyi, Fantail steam launch, 1994

Vnímání moře, 1960

Moře I., 1993-97

Siréna II., 1996

Osamělá, 1998

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz