Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2009

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2009 | foto: MF DNES

Na havlíčkobrodském Ostrově byly oceněny nejkrásnější knihy roku

  • 0
Ostrov nezůstal v pátek ani v sobotu pustý. Proč? Ostrov je jméno kulturního domu v Havlíčkově Brodě. Právě tam se konal devatenáctý ročník Podzimního knižního veletrhu, na kterém byly vyhlášeny nejkrásnější knihy roku.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2009Akce letos přilákala zhruba 15 tisíc návštěvníků. V Havlíčkově Brodě následovalo jedno autorské čtení za druhým. Na své si přišli při autogramiádách i sběratelé podpisů. Na Vysočinu přijel v sobotu odpoledne i Michal Viewegh, aby uvedl svou novou knihu Povídky o lásce. Prezentovala se také další známá jména – například Jiří Stránský, Ludvík Vaculík, Petr Pithart, Jiří Dědeček, Simona Monyová nebo František Švihlík.

Strážmistr napsal deník

Herec a publicista Švihlík podepisoval deník z natáčení Četnických humoresek. "Humoresky za kamerou jsme vydali v uplynulých dnech. Deník je o všech lidech, kteří se na seriálu podíleli, především o hercích," popsal muž, který v Četnických humoreskách obsadil roli štábního strážmistra.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2009Ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová byla s návštěvností spokojena. Příští rok hodlá akci uspořádat o něco blíže k Vánocům - ve dnech 22. a 23. října. "Termín musíme opět podřídit i knižnímu veletrhu v německém Frankfurtu nad Mohanem. Někteří čeští nakladatelé se tam jezdí podívat," vysvětlila Hejkalová.

Cenu si vysloužila i kniha o kavárnách

V Havlíčkově Brodě se také udělovaly ceny za nejkrásnější knihy letošního ročníku veletrhu. Nejkrásnější naučnou knihu napsaly Yvetta Dörflová a Věra Dyková. Titul se jmenuje Kam se chodilo v Praze za múzami. "Kniha pojednává o tom, jaký byl společensko-literární život od devatenáctého století zejména v pražských kavárnách a hospodách," doplnil ředitel nakladatelství Vyšehrad Pravomil Novák.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2009

Cenu za nejkrásnější beletristickou knihu dostal Tomáš Halík – za Úvahy na prahu tisíciletí. Nejkrásnější dětskou knihou bylo vyhlášeno dílo Jiřiny Rákosníkové Studánko rubínko. A konečně Cenu Evropské akademie pro demokracii za nejpřínosnější knihu z oblasti politické literatury získal Michal Bobek s titulem nazvaným Komunistické právo v Československu.

Dětská kniha roku má hudební pandán

Čtěte recenzi alba Hradišťanu Studánko rubínko

"Do soutěže byly zařazeny jen knihy nakladatelů, kteří byli zároveň vystavovateli veletrhu. V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno 27 knih a deset nakladatelství," doplnila organizátorka veletrhu Markéta Hejkalová.

Puzzle a kalendáře pro nevidomé

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2009Kulturní dům Ostrov nezaplnily ovšem jen knihy. Navštěvníci si mohli zakoupit třeba i výchovná puzzle. "Největší zájem je asi o anglické verze. Pomocí puzzle se děti mohou učit cizojazyčná slovíčka nenásilnou formou - zábavou a hrou," zmínil za firmu, která puzzle nabízela, jednatel Jan Kůna.

Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana zase vystavovala mimo jiné nástěnný kalendář pro nevidomé se železniční tematikou. "Každoročně připravíme jeden velký nástěnný kalendář, dále pak stolní kalendáře se zvětšeným typem písma, kapesní i kabelkové kalendáře," vyjmenovala za pražskou knihovnu a tiskárnu Renata Meyerová. Do škol půjde také nový slabikář pro nevidomé.