Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na festivalu se točí romance Veni, vidi, vici. Tajně

  0:58aktualizováno  0:58
Ve scénáři Veni, vidi, vici to nebylo, ale náhoda přeje připraveným. Těsně před tím, než dostal pokyn Akce, rozdával Filip Tomsa u hvězdného koberce autogramy svým fanynkám.

43. MFFKV - zřícená socha před hotelem Thermal - Filip Tomsa - Mezinárodní fimový festival, Kalrovy Vary (8. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Vtom náhlý poryv větru srazil těsně vedle nich obří sochu festivalové ceny. A herec, sotva se vzpamatoval ze šoku, poklekl a začal sbírat střepy. "Vlastně to tak trochu patří k tréninku na mou roli," žertoval.

Ve filmu Veni, vidi, vici totiž hraje kluka od škopku s nádobím, který na hotelové brigádě ve Varech během festivalu přihlíží velkému světu hollywoodský hvězd - a  také golfových hráčů, mezi něž pronikne.

Romantická komedie o cestě za snem se v kulisách skutečného festivalu točí více méně "tajně", nic nearanžuje a nezkouší. "Není možné zabrat si půlku hvězdného koberce a poslat sem šedesát lidí, kteří by omezili běžný provoz festivalu, ale hlavně by to ani neodpovídalo příběhu," vysvětluje producent snímku Jan Nejedlý.

"Hrdina totiž barvitý festivalový život jen sleduje jako okouzlený kluk ze severu Čech, který se poprvé dostal na dohled společenské smetánky – ovšem stojí na druhé straně barikády. Musí to tedy vypadat přirozeně, nenápadně, nepřipraveně."

Miláček náctiletých dívek Tomsa proto s malým štábem prochází kolem festivalového paláce Thermal, lázeňskou kolonádou i hotelem Pupp, kam se při hlavním natáčení, jež vypukne až po konci festivalu 21. července, "nastěhuje" ke svému filmovému strýci v podání Václava Postráneckého.

"V podstatě tady po hvězdách myju nádobí," shrnuje herec, který odhadem rozdává tak čtyřikrát více podpisů než dramaturg filmu Radek John. "Znají mě tak napůl ze seriálu Ordinace v růžové zahradě a napůl z filmového muzikálu Kvaska, ale všichni si myslí, že jsem prostě jedním z hostů festivalu.Nikdo netuší, že tu točím nový film," prozrazuje herec.

Během natáčení také pilně trénuje golf, který jeho hrdinu vynese na výsluní; už má za sebou první turnaj v životě. "Nuda to rozhodně není, golf zkrátka představuje adrenalin zase v jiné podobě," říká Tomsa, jenž v soukromí dává přednost sportům více "akčním" - potápí se, leze po horách, skáče padákem. "A rád jezdím na motorce, myslím, že právě proto mě producenti pojistili," směje se.

Film, jehož první záběry na festivalové půdě vznikají v duchu bezmála studentské "partyzánštiny", si rozhodně nedělá ambice, že by za rok ovládl zdejší soutěž.

"Většina festivalových filmů vyzařuje těžkou depresi, jejich hrdinové nevědí, co se sebou, kudy kam, a vesměs to nezjistí ani do závěrečných titulků. Kdežto my chceme natočit film příjemný, na kterém si lidé odpočinou včetně uklidňující zeleně golfových trávníků. Prostě pohádku se šťastným koncem, jaké umí Hollywood, barevnou a usměvavou romanci, jejíž hrdina kupodivu všechny překážky vítězně překoná," slibuje John.

Snímek Veni, vidi, vici, jehož jediným posláním je prý pobavit, režíruje Pavel Göbl pod dohledem Jiřího Chlumského a do kin přijde koncem ledna 2009.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Najdete na iDNES.cz