Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na festivalu natáčí i dětská televize

  13:24aktualizováno  13:24
Zlín - Zpravodajství z 41. ročníku mezinárodního dětského filmového festivalu ve Zlíně zajišťuje i Dětská televize. Tři štáby dětí natačí ve Zlíně už počtvrté pořad Zlínské vteřiny. Jejich reportáže se na akci pro děti dívají právě dětskýma očima a mnohdy přinesou záběry, které profesionální televize nikdy nemají. "Děti prostě nikdo neodmítne," vysvětlují pořadatelé festivalu úspěch Dětské televize. Internetový magazín iDNES přinese čtenářům každý den pořad Dětské televize Zlínské vteřiny, fotografie z natáčení a několik postřehů dětí.

Středa 30. května - Rebélie ve studiu
Festival se nám pomalu, ale jistě přehupuje do své druhé poloviny.

Štáb číslo jedna se kolem osmé hodiny odebral do Velkého kina, kde na něj čekal běloruský snímek Hvězda Venuše, který natočila zkušená režisérka Margarita Kasimová. Film vypráví o malé holčičce, která má velice ráda svoji sestru, která je vážně nemocná.

Dále na Moniku, Zorku a Tomáše čekaly dvě tiskové konference. Ta první byla věnována Dětskému filmovému a televiznímu festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Zde letos proběhne první mezinárodní setkání dětských médií, na kterém Dětská televize nebude samozřejmě chybět.

Druhá potom herečce, dceři Charlieho Chaplina, Annie. Ta bohužel z časových důvodů odmítla Zuzčino následné pozvání do studia, ale doufáme, že se nám jí ještě podaří “ulovit”.

Druhý štáb měl za úkol přivést reportáž z 5. pásma animovaných filmů. Svůj úkol splnil a v 10 hodin už seděl ve Velkém kině a sledoval indický snímek Gól natočený v roce 1999. Během filmu vládla úžasná atmosféra, téměř jako na fotbalovém stadionu. Nechybělo skandování a povzbuzování talentovaného chlapce Manu, který dokázal nejenom skvěle hrát fotbal, ale báječně se popral i se záští od spoluhráčů.

Následoval mezinárodní seminář Dítě v krizi věnovaný právům dětí. Poslední akcí tohoto štábu byla projekce německého autobiografického filmu režiséra Hanse-Christiana Schmida - Bláznivý. Šestnáctiletý tělesně postižený Benjamin si po nástupu do nové školy uvědomí, že se nemůže stále litovat a musí žít naplno. Téměř poloprázdnému Velkému kinu tak dokázal, že handicap nemůže zabránit lásce a přátelství.

“Trojka” měla na starosti tiskovou konferenci Dětské televize, kterou zahájila velkoplošná projekce Zlínských vteřin následovaná množstvím zvídavých dotazů směřovaných do našich řad.

Kreslení na chodníku patří již mezi tradiční akce festivalu. Pravda, motivy kreseb dětí se moc neliší, ale radosti se užije vždycky hodně. Večer se Martin s Míšou odreagovali u jediného celovečerního animovaného filmu Marco Polo, který byl promítán v aule Akademia centra.

Štáb s pořadovým číslem čtyři zajišťoval přímé přenosy na internet. Dnes měla Zuzka ve studiu mimo jiných režiséra soutěžního snímku Rebelové - Filipa Renče, herce Jiřího Lábuse, malíře Kristiána Kodeta a redaktora České televize Josefa Kvasničku.

PS: Kameramanka Luisa, ze čtyřky si až po třetí přihrávce uvědomila, že si pinká s Filipem Renčem. Nijak jí to ovšem nerozhodilo a ve své hře klidně pokračovala dál. Zato Zuzce se podařilo získat další skalp do své sbírky polibků, když jí Filip Renč chtěl dávat dýchání z úst do úst.

Úterý 30. května - Když je úterý, musíme být ve Francii
Naše tři štáby měly dnes  za úkol shlédnout a zpracovat čtyři celovečerní filmy, dvě pásma animovaných filmů a dvě tiskové konference. Z doprovodného programu to byla pak soutěžní přehlídka reklamních spotů - Dítě a reklama a koncert Jeana Clauda Dreyfuse, Mone de Rivel a Lenky Filipové spojený se křtem knihy „Sedm dní s Annie Girardote“.

No a teď to vezmeme pěkně od začátku. Prvním dnešním promítaným filmem byl italský snímek Kosatec režiséra Aurelia Grimaldiho. Vypráví o sedmileté Marii, která zapomene na narozeniny své maminky a vše chce napravit květinou, na kterou ovšem nemá peníze. Vydává se proto hledat svého otce, který má peněz dost.

Další byl Ali Zaoua z Francouzsko - Marocko - Belgické koprodukce.  Tři kamarádi žijící na ulici musí sehnat peníze na pohřeb kamaráda Aliho, který byl zabit. Drsná realita dětí žijících na ulici vyvolala u publika rozporuplné reakce.

Ovšem největším trhákem byly snímky Rebelové a Bravo, holky. Oba filmy uvedli osobně i jejich režiséři, Filip Renč a američan Peyton Reed. Obsah Rebelů není třeba přibližovat - maturita, rok 1968 a ztracená láska. Bravo, holky je pak americká komedie o středoškolském roztleskávačském týmu, který bojuje o pohár v národní soutěži.

Mezi  animovanými filmy měla u malých dětí největší úspěch Krtečkova nová dobrodružství.

Dvě již zmiňované tiskové konference byly věnovány Ateliérům Bonton Zlín a paní Jiřině Bohdalové, která všechny novináře odzbrojila svojí bezprostředností. K tomu náš kameraman Láďa poznamenal, že je  prostě dokonalá. Po konferenci přijalala pozvání k nám do studia, kde s ní Zuzka udělala rozhovor pro internetové vysílání.
PS: Zuzka vzkazuje, že bohužel dnes do její sbírky polibků nepřibyl  žádný nový exemplář. Nicméně není všem dnům konec.

Z natáčení v pondělí 28. května
Střihači se ani nevyspali a už je tu druhý, oficiálně však teprve první festivalový den. Jak to tak ale vypadá, neodpočine si ani zbytek štábu, protože seznam akcí k natáčení byl opravdu nabitý. Například v sekci hraných filmů pro děti se dnes představily 3 snímky.

Německý Anne Wunder vypráví o jedenáctileté Anně, která už ve svém mladém věku musí řešit složité životní situace.

Oproti tomu působil dánský snímek Zázrak velmi optimisticky. Příběh malého Denise, který od anděla dostane šanci dělat zázraky s podmínkou, že bude slušně mluvit, velmi zaujal publikum, a já bych se vsadila, že i porotu.

Třetím filmem byl úspěšný slovenský snímek Amálko, já se zblázním. Dvanáctiletý Šimon zjišťuje, jak mu chybí sestra, která se vdala a odstěhovala.

V kategorii filmů pro mládež byly dnes uvedeny dva snímky. Španělský Krampack, vyprávějící o dvou chlapcích, kteří po odjezdu rodičů poznávají jaké je to mít celý dům pro sebe. Druhý film Zadní dveře popisuje politickou situaci Řecka v šedesátých letech.

Na malé scéně se promítala dvě pásma animovaných filmů. Ovšem trvalo by to hodně dlouho, než bych je všechny vyjmenovala a tak jsem pro Vás vybrala jen jeden a to český debutový snímek Moloch absolventa vyšší filmové školy ve Zlíně Aleše Pavlíka. Mladý autor zde poukazuje na fakt, že pokud se nad sebou lidská civilizace nezamyslí, dopadne to špatně.

Večer se pak konal večírek, na kterém natáčel náš první štáb. Jeho redaktorka Monika byla v sedmém nebi a celá šťastná dělala jeden rozhovor za druhým. Například od Zdeňka Trošky se dověděla, že svá filmová ocenění ukládá na půdu, protože doma už na ně nemá místo.

Čtvrtý štáb si zase do studia Dětské televize pozval francouzského herce a zpěváka Jeana Clauda Dreyfuse a zpěvačku z Martiniku Mone De Rivel. Oba nám zazpívali v přímém přenosu na internetové stránky Majáků. A líbání pokračuje. Redaktorka studiového štábu Zuzka, opět překonala rekord tím, že během deseti minut dostala celkem tři pusy od slavných osobností.

Z natáčení v neděli 27. května
Po roce se opět vracíme do Zlína. Už po čtvrté se totiž účastníme Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který se v tomto městě bot koná. Je první den a festival se ještě pořádně nerozjel, ale štáby Dětské televize už pracují naplno.¨

V sobotu jsme v tzv. “Baťově mrakodrapu” rozbalili hlavní stan, tedy lépe řečeno střižnu a redakční místnost v jednom. Naši technici si při kompletování zařízení div neuhnali kýlu. Ale ještě štěstí, že pan Baťa byl tak chytrý a do svého vysokého domu zabudoval výtahy. Střihači tedy neutrpěli žádné zranění a tak byli dnes schopni zpracovat materiál, který jim dodaly 3 zpravodajské štáby.

Příspěvků zatím nebylo moc, protože oficiálně začne festival až zítra, ale přesto se nám podařilo natočit tolik, aby to dalo dohromady první díl našeho zpravodajského pořadu – Zlínských vteřin.

Přinášíme v něm rozhovory s programovým ředitelem festivalu panem Melounkem, s místopředsedou vlády Špidlou i presidentem festivalu panem Jandákem.

Naši redaktoři jsou tedy už po prvním dnu plni zážitků. Kuba, který předloni zasedal v dětské porotě a letos je redaktorem 1. štábu, byl rád, že se po dvou letech setkal se svým kamarádem spoluporotcem.

Moniku – redaktorku 2. štábu - zase zaujaly snímky absolventů filmové školy. Podotkla k nim: ”Filmy se mi líbily také proto, že sama bych se jednou chtěla věnovat režii a filmu vůbec.”

Zajímavé prý bylo také setkání na toaletách s první dámou České republiky Dagmar Havlovou.

A Míša, redaktorka posledního – 3. štábu chtěla vylepšit Láďův rekord v líbání slavných osobností (připomínám, že Láďa loni dostal pusu od Giny Lolobrigidy) a dostala hned dva polibky na tvář od okouzlujícího (jak tvrdí Míša) francouzského herce Jeana–Clauda Dreyfuse.

Svůj první živý internetový vstup si vyzkoušel studiový štáb. Nedopadlo to sice nejlépe, ale doufáme, že to během festivalu vylepšíme. Moderátorka Zuzka říká: ”Mám z toho špatný pocit, ale to mě aspoň donutí, aby to příště vypadalo lépe.”

Komentář k reportáži Dětské televize, která natáčí zpravodajství na filmovém festivalu ve Zlíně (28.5.2001)

Tým Dětské televize se připravuje na první natáčení na filmovém festivalu ve Zlíně. (28.5.2001)

Střižna Dětské televize, která natáčí zpravodajský pořad na filmovém festivalu ve Zlíně. (28.5.2001)

Natáčení klapek Dětskou televizí na filmovém festivalu ve Zlíně. (28.5.2001)

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz