Záběr z inscenace Obr (2007)

Záběr z inscenace Obr (2007) - Divadlo Guliwer z Varšavy přivezlo inscenaci Obr – výtvarnou výpravu do obřího nitra (2007) | foto: Archiv festivalu Divadlo evropských regionů

Na festivalovém jevišti v Hradci může hrát každý

V jedno velké jeviště se na deset dní promění Hradec Králové. Ve čtvrtek 21. června zde začíná třináctý ročník festivalu Divadlo evropských regionů.

Hradečtí se na svůj desetidenní "pohyblivý svátek", při němž centrum města žije hluboko do noci, těší a v den zahájení prodeje vstupenek se od brzkého rána staví do dlouhých front. Mnohé kusy z letošního programu jsou již vyprodány. Hrát se bude nejen v pořádajícím Klicperově divadle a Draku, ale také v šapitó a v zákoutích starého města, které se stane dějištěm představení pod širým nebem.

Právě obliba vedlejšího open air programu, který je k dispozici divákům zdarma, stále roste. Na přehlídku loni přišlo více než padesát tisíc lidí, z nichž zhruba dvacet tisíc mířilo právě za divadlem pod otevřenou oblohou.

Herecké osobnosti táhnou
Stejně jako v předchozích letech organizátoři nesázejí na jedno téma, ale na rozmanitost, která přivádí do Hradce vážná činoherní představení, zábavný repertoár, pohádky pro děti či loutky - úhrnem více než dvě stovky inscenací. Místo v Hradci Králové mají nejen hvězdy, letos zastupované například britským hercem Brucem Myersem, hlavním protagonistou inscenace Velký inkvizitor od legendárního režiséra Petera Brooka, ale i pouliční komedianti.

V Hradci publikum rádo chodí na domácí, či přesněji české a slovenské herecké osobnosti - obrovský divácký zájem doprovází inscenaci Picasso s Milanem Kňažkem a Vilmou Cibulkovou, den Divadla na Vinohradech či vystoupení Slovenského národního divadla, které přiveze adaptaci románu Sándora Máraie nazvanou Popel a vášeň s Martinem Hubou. Právě tyto inscenace zmizely z předprodeje nejdříve.

"Chceme, aby hradecký festival byl i nadále především místem setkávání. Důraz klademe hlavně, jak už předesílá název, na evropské regiony, na důležitá kulturní centra. Z českých regionů jde skutečně o reprezentativní výběr," tvrdí dramaturg Daniel Přibyl. Dramaturgie se však letos pyšní i zahraniční účastí, korunovanou hostováním Brookova Velkého inkvizitora. Pozornosti diváků by však prý neměla ujít ani divadla z Rumunska, Izraele či Ruska.

Vlasta Smoláková, která má na starosti ruský program, doporučuje petrohradské divadlo Prijut komedianta, které přiveze hru běloruského dramatika Andreje Korejčika Svržený deštěm. "Jde o variaci na krátkou Márquezovu povídku o starci s křídly, která je však na rozdíl od předlohy laděna výrazně poetičtěji a lyričtěji. V inscenaci září ruská herecká hvězda Inga Oboldina, skvělá komediální herečka, domácími médii přezdívaná Chaplin v sukních," láká Smoláková.

Divadelní Hyde Park
Zvláštní vazby na české prostředí má soubor, který vlastně nepatří mezi evropské regiony, totiž telavivské divadlo Cameri. Izraelci přivezou hru "národního izraelského dramatika" Chanocha Levina Requiem, inspirovanou povídkami Antona Pavloviče Čechova. Přestože slovo cameri znamená komorní, divadlo je jednou ze dvou největších scén v Izraeli a založili jej čeští pováleční imigranti.

"Izrael sice nepatří mezi evropské regiony, ale pojem chápeme šířeji v kulturních souvislostech a vzájemném mísení vlivů," vysvětluje dramaturg Daniel Přibyl. S novinkami letos přijde i populární open air. Přibyla nová scéna v rekonstruovaném domě zvaném Šatlava hned vedle Klicperova divadla, zneuznané talenty pak možná potěší divadelní Hyde Park corner - tedy jevišťátko, kde si bude moci zahrát každý.