Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na festival zavítaly hudební esa

  15:07aktualizováno  15:07
Dolní Lhota - Jeden z nejzajímavějších festivalů v republice, mapujících tuzemskou i zahraniční ethno scénu - Dolnolhotský buben, se konal v sobotu 4. srpna. Šum svistu, Zuzana Navarová a Koa, Ty Syčáci, Wooden Toys, Srpen, Benedikta, to je jen malá část kapel, které na letošní ročník zavítaly. Celkem jich bylo čtrnáct a na festivalu je uvedl zkušený hudebník Wendy Zulu, který přehlídku moderoval.

"V Dolní Lhotě se již patnáct let konají pravidelně hudební festivaly mapující progresivní vývoj české hudební scény . Před třemi lety se poprvé objevil fenomén etnického festivalu," přibližila vznik tradice Dolnolhotského bubnu Zlata Holušová, dramaturgyně festivalu.

Ten je mimo jiné vystavěn nejen na pasivním poslechu hudby, ale také na aktivním přístupu posluchačů, kteří si mohou přinést vlastní hudební nástroje. K tradičním hostům festivalu letos opět patřila česko-australská formace Wooden Toys. "Ke scéně Dolnolhotského bubnu patří zcela neomylně, jsou jedinou kapelou, která se účastnila všech čtyřech ročníků, letos patrně překvapí změněným nástrojovým obsazením.," avízovala předem Holušová.

Kromě Oldřicha Smejkala, který po odchodu Iana Wooda jako jediný drží part didgeridoo, je lídrem kapely kytarista Pavel Richter. Asi půl roku s nimi na klarinet, saxofon a klávesy hraje Bharata Rajnošek a kapela hledá náhradu za bubeníka Antonína Hlávku, který odchází do jiných hudebních seskupení," vysvětlila Zlata Holušová. Pražskou hudební scénu reprezentovali například Gothart, kteří se letos v kraji představili v ostravském klubu Boomerang. Kapela, která vznikla před osmi lety používá při svých koncertech řadu u nás nepříliš známých hudebních nástrojů, vezou si sebou arabské percuse, chalumeau (malý C klarinet, dvoukrkou cistru (strunný nástroj podobný gajdám a další množství různých nástrojů.

Další ozdobu festivalu tvořila formace Ahmed má hlad, která vznikla před čtyřmi lety díky studentům rusistiky. "Také oni svým zvláštním více rokovým způsobem vytěžili z bohatství Balkánského poloostrova. Pro kapelu je typický živelný projev a místy až punkový drive v kombinaci s melodikou slovanského folklóru a také skvělá zpěvačka Laura Kopecká."

Významným zahraničním hostem byla polská skupina Kapela ze Wsi Warsava. Stala se kometou letošní evropské scény world music, zahráli si na velkých festivalech v Rudolsdatě v Německu, na festivalu Sfinks v Holandsku a nyní tedy v Dolní Lhotě, doufám, že zde najdou své příznivce, " slibovala Holušová.

Závěr festivalu Dolnolhotský buben patřil skupině Šum svistu , kterou vede Daniel Nekonečný. Ten vystřídal řadu bizarních povolání, která provázejí lidské pokolení od kolébky až k rakvi (od pomocníka na gynekologickém a porodnickém oddělení po zaměstnance pohřební služby). Dva roky studoval na DAMU herectví, poté školu přerušil a už se do ní pro nedostatek času nevrátil. Byl členem skupiny Laura a její tygři, v roce 1990 založil vlastní formaci, Šum svistu, která na sebe o rok později upozornila úspěšným multimediálním projektem v pražském Divadle hudby.

Festival však kromě slavných hostů nabídl i prosazující se kapely z Ostravska, jako je Brežinovsky zaměřený Srpen nebo Song of Satori. Vedle hlavního programu připravili pořadatelé festivalu mnoho doprovodných, relaxačně laděných akcí, jako je například společné bubnování nebo ohňostroj.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz