Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na festival dorazil doktor plný ideálů a nešťastné ženy

  17:31aktualizováno  17:31
Hlavní soutěž pokračuje. Karlovarskému festivalu se představily filmy, které mají každý jinou zemi původu, ale spojuje je jazyk. Hrdinové filmů Záminky a Dr. Alemán mluví navzdory různým národnostem španělsky.

43: MFFKV - tiskovka Dr. Alemán - Marleyda Soto a August Diehl - Mezinárodní fimový festival, Kalrovy Vary (8. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

U snímku režisérky Silvie Munt Záminky to není nic překvapivého: odehrává se ve Španělsku, konkrétně v prostředí divadla a geriatrického centra. Jeho hrdinkami jsou dvě ženy, jedna výkonná, silná, ale vnitřně nespokojená, druhá uzavřená, obětavá – a také nešťastná.

"Tenhle film je pro mě velmi osobní záležitost. Nechtěla jsem natočit obraz společnosti, ale portrét lidí, kteří zastupují moji generaci – ambiciózní, sebevědomou a věčně nespokojenou," přiblížila svůj film Silvia Munt, uznávaná tanečnice, pro kterou jsou Záminky režijním debutem.

Druhý titul, Dr. Alemán režiséra Toma Schreibera, je sice německý, ale protože se odehrává v Kolumbii, mluví se v něm častěji než německy španělštinou s latinskoamerickým přízvukem. Popisuje osud mladého doktora, který se plný ideálů vydává léčit do "třetího světa", nicméně realita, ve které se ocitne, ho zaskočí víc, než čekal.

"Inspiroval jsem se zážitky mého kamaráda, který jako medik skutečně za hranice vyjel a nestačil se divit," prozradil scenárista Oliver Keidel. Hlavní roli svěřil Schreiber pozoruhodnému herci Augustu Diehlovi, kterého české publikum může znát například z oscarového snímku Ďáblova dílna.

Kolumbie nejsou jen favely
"Bylo to pro mě krušné natáčení. Drsné prostředí favel a do toho nemocnice, v níž jsem se musel učit vystupovat jako lékař – tedy například i operovat - to dá člověku docela zabrat. Do toho jsem se navíc musel učit španělsky: sice jsem prošel nějakými kurzy, ale opravdu jsem začal mluvit, až když si mě vzala do parády Marleyda," vzpomněl Diehl svou kolumbijskou kolegyni.

Herečku Marleydu Soto režisér pro film objevil až přímo na místě, uprostřed z jedné místních komunit. "Musím říct, že Tomův film je velmi autentický. Když jsem si četla scénář, říkala jsem si: Ten člověk tu snad musel někdy žít! Drogy, násilí, konflikty, to všechno doopravdy dennodenně zažíváme, i když to z pohledu Evropana může působit nadsazeně," vysvětlila půvabná Kolumbijka.

Jako správná vlastenka neopomněla zdůraznit i pozitiva rodné země: "Bude to znít možná trochu paradoxně, ale navzdory všem konfliktům a chudobě  jsou lidé v Kolumbii šťastní. Vážně. Rozhodně se nemusíte bát přijet."

Francie sází na exotiku
Zbývá připomenout ještě jeden snímek: v pondělním šílenství kolem českého soutěžního filmu Děti noci totiž trochu zapadl. Vzdálená chvění natočil francouzský režisér Manuel Poutte, který do Varů dorazil s herečkou Amélie Daure a zavzpomínal na Afriku, kde svůj magický příběh natáčel.

"Chtěl jsem vyprávět osobní příběh, v němž bych zprostředkoval své okouzlení z cest po Africe, a tak jsme jeli do Senegalu. Bylo to tam báječné, i když jsme museli točit rychle a spousta herců byli místní lidé."

Snímek, který je plný nadpřirozena, vypráví o mladé Francouzce, která touží po Senegalci. "Nečekejte ale žádnou turistickou love story. Je to film o jiné Africe. O lidech a jejich síle, o hranicích mezi viditelným a neviditelným. O víře v duši člověka a duši přírody," podotkl režisér.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Klid, nenávidíme teroristy. Komedie Pěkně blbě umí smích vyostřit

Hrdinové filmu Pěkně blbě

Americká romantická komedie Pěkně blbě zahajovala karlovarský filmový festival a po jeho sobotním závěru vstupuje do...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Najdete na iDNES.cz