z filmu Na druhé straně

z filmu Na druhé straně | foto: Bontonfilm

Na druhé straně, road movie s rakvemi

Německo-turecký kandidát na Evropské filmové ceny i na Oscary má jméno Na druhé straně a v záloze cenu z festivalu v Cannes za nejlepší scénář, která mu přesně sedí.

Nicméně Zlatou palmu v Cannes vyhrály rumunské 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, jež by měly mít navrch i při Oscarech – a nejen proto, že Německu sotva dají akademici sošku znovu, po letošním vítězství Života těch druhých.

Trochu jako Babel
Proč tahle spekulace? Protože odráží sílu filmu Na druhé straně, která tkví především v chytrém scénáři, ale méně už ve filmařině čili způsobu, jakým režisér Fatih Akin svůj příběh vypráví.

Stavbou očividně sleduje film Babel: proplétání dějových nitek zvládá šikovně, i když tu neviditelně podmíněnou, tiše neúprosnou osudovost náhod neumí prodchnout takovou magií samozřejmosti jako režisér Babelu Alejandro González Iňárritu.

Film Na druhé straně odráží fakt, že režisér tureckého původu stejně jako hrdina snímku už vyrůstali v Německu: patří do rodiny typicky evropské kinematografie, k dílům civilním až střídmým, soustředěným, herecky přesným a nenápadně nasnímaným.

Má sice volné, pozorovatelsky neuspěchané tempo, ale pocit délky zahání tísnivý strach, neboť dvě ze tří kapitol filmu již svým názvem ohlašují smrt.

Cesta do ztracené vlasti
Nejprve zlehka přituhuje v idylicky domácké "trojce" Turků v Německu: otec hrdiny – univerzitního profesora – si nastěhuje domů prostitutku. Po tragédii jede syn do Ankary hledat prostitutčinu dceru, aniž však tuší, že dívka – aktivistka prchající před zatykačem – právě v Německu po své matce pátrá a najde tu lesbickou lásku, studentku, kterou zatáhne do svých politických her; opět tragicky.

Film je vlastně jakousi road movie s rakvemi, neboť hrdinova cesta po ztracené vlasti je vroubena smrtí; jeho téměř turistickou úvodní nezúčastněnost postupně vystřídá hlubší zájem a soucítění.

A pak bolestné usmíření, jež zažívá nepřehlédnutelná Hanna Schygulla v roli studentčiny matky. Právě jí film vděčí jak za stopy humoru – když s vetřelkyní vede debaty o Evropské unii, tak za slzy, které neurážejí.

Nicméně na rozdíl od Babelu potřebuje Na druhé straně více čistě účelových náhod i politických proklamací.

Na druhé straně
Německo. Režie a scénář Fatih Akin, hrají Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Hanna Schygulla, titulky, 121 minut.
Hodnocení MF DNES: 70%