Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na druhé desce kolem sebe Gipsy mlátí jak pominutej

  8:39aktualizováno  8:39
Druhá deska Gipsy.cz bude pro kapelu rozhodující. Ze svého povedeného debutu Romano Hip Hop se partě muzikantů kolem Radoslava Bangy podařilo vykřesat pouze jeden opravdu velký hit, ale zato si jím dokázali podmanit česká rádia i jejich posluchače.

Gipsy | foto: Indies Scope

Povedla se jim kuriózní věc - zasáhnout mainstream a zůstat přitom nezávislými hudebníky. Je sympatické, že k obhájení své pozice nezvolili tu nejjednodušší cestu prvoplánové líbivosti. Už jen to, že zůstali věrni nezávislému labelu Indies Scope, je od kapely, která se běžně účastní velkých komerčních show, vyjádřením určitého postoje: Chceme provokovat.

To ovšem na nové desce Gipsy vyslovuje místy možná až příliš ostře – angažovaně. Otázky rasismu či sociální nerovnosti jsou pro něj niterně palčivé, při jejich formulování ale mnohem víc než kdy dřív tlačí na pilu. V tom je jeho odvaha i problém– mainstreamová společnost si ho oblíbila zejména pro skladbu Romano Hip Hop, ve které se představil jako rozverný diblík hýřící humorem a cigánskou rozverností (což je dost možná taky stereotyp) a proti předsudkům bojoval nadsázkou ("nevadí, že nejsi Rom, však dokonalej není nikdo").

Na desce Reprezent je z něj mnohem spíš vzpurný kazatel, který nevybíravě tne do nateklých a bolavých šlach předsudků a tzv. většinových postojů. Činí to s takovou vervou, že se občas sám dopouští xenofobie, jako když ve skladbě Barvoslepej svět v převlečení za doktora obviňuje všechny bílé Čechy z rasismu. Určitě to od něj nebyl záměr, spíš nešikovná formulace, ale i tak platí, že člověk, který si za vlastní vydělané peníze koupí desku romských hudebníků, asi nepotřebuje poslouchat nějaká velká kázání o tom, že právě on je rasista a vidí věci černobíle.

Podobně prvoplánový a patetický Gipsy zůstává bohužel i při podání dalších závažných témat, jako když zpívá o heroinu či agituje k činnosti ve skladbě s výmluvným názvem Udělej něco! O to víc pak z desky vystupují písničky, v nichž místo obviňování a agitování zvolil jako nástroje kritiky sarkasmus, ironii a nadhled. V titulní skladbě Reprezent si vtipně utahuje z gangsterského pozérství, v již proslaveném hymnu o Čunkovi zavádí úsměvný nový výraz "čunkovat", kritizuje nešvary většiny i menšiny - baví a říká ostré věci padni komu padni a to mu sedí, protože šašek vždycky zmohl víc než kazatel.

Vrcholem jeho schopnosti nadhledu je skladba Dobrý den, která s překvapivě swingovým feelingem ironizuje přehlížení problémů světa, lidi, co se dokáží smát, předstírat pohodu a šířit tzv. dobrou náladu snad i ve chvíli, kdy jim u zadku vybuchuje bomba a za rohem jim bijou vlastní mámu. I když to někdy činí neohrabaně, je sympatické, že mezi takové se Gipsy nezařadil. Zvlášť když není nijak obtížné vytušit, že by to tak pro něj bylo jednodušší a přineslo by mu to rozhodně víc úspěchu a méně nadávek a pohrdání. Jenž Gipsy se rozhodl pro otevřený boj s předsudky a teď mu nezbývá než doufat, že ho v tom posluchači podpoří.

Když desku Reprezent vezmeme z čistě hudebního hlediska, mělo by to určitě vyjít. První singl Benga Beating je svižná písnička, v níž Gipsy kombinuje úspěšné přísady, které vytvořily i Romano Hip Hop, hudebnický posun v ostatních věcech je oproti debutové desce patrný. Své udělal taky zvuk ze studí Sono, který je plný a třeba s plechovostí umělých bicí z Romano Hip Hopu se tu nesetkáte.

Také žánrově se Gipsy.cz ještě víc rozkročili. Nebojí se tklivé balady jako je Večernice, využívají mnohem víc nástrojů a mají víc harmonií než dřív – dojde dokonce i na smyčcový kvartet či dětský sbor. Cigánskou lidovku s hlubokými a cituplnými melodiemi Gipsy stále umně propojuje s moderními postupy. I když už to nezní nově a neslyšeně jako poprvé, pořád to má sílu. Pokud má world music nějakou budoucnost, měla by vypadat nějak takhle.

Reprezent je po všech stránkách dospělejší nahrávkou. Určitě to ale není deska pro každého. Jestli Gipsymu jeho nestoudné provokace a dráždění slabých míst společnosti vyjde i tentokrát a dostaví se podobný úspěch jako s debutem, bude to jenom dobře. Tak uvidíme. 

Gipsy.cz  - Reprezent
Indies Scoper
Nej skladby: Benga Beating, Reprezent, Dobrý den

Hodnocení Filter: 70%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dubnový Filter představuje kapelu snů a láká na Planet Festival

Filter - Planet Festival

Jak hlasovali čtenáři v anketě o kapelu snů? Proč je Majkl Jackson zase v kurzu? A co dělá novopočený otec Honza...

Kam v březnu aneb Koncerty, které by vás neměly minout

AC/DC

Chladný březen přináší fůru akcí, při nichž se můžete řádně zapotit. Vyhotovili jsme pro vás itinerář koncertů, na...

Vladimir 518 bojuje za knihovnu

Vladimir 518

Label Bigg Boss plánuje natočit track na podporu stavby knihovny Jana Kaplického.

Najdete na iDNES.cz