Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Divadelní Floru míří herci i loutky

  9:04aktualizováno  9:04
Olomouc - Herci a divadla ze všech různých stran se v sobotu sjíždějí do Olomouce, kde právě startuje pátý ročník festivalu Divadelní Flora 2001. Divadelní Flora se z původní přehlídky moravských vícesouborových divadel změnila v tematický festival s mezinárodní účastí. Letos spojuje třináct pozvaných souborů z Polska, Slovenska a České republiky téma, které dramaturgyně Moravského divadla Věra Mašková pojmenovala "lyricko-poetický rozměr, zapomenutá dimenze světa".

Pod víceslovné motto se tak do programu Divadelní Flory schovalo například představení Lorcovy Krvavé svatby (Jihočeské divadlo), Nezvalovy Manon (Divadlo Rokoko Praha), Šrámkova Stříbrného větru (domácí soubor), či inscenace současného amerického dramatika Terrence McNaillyho Maria Callas (Východočeské divadlo).

Co je tedy na festivalu oproti loňsku nového? Zdvojnásobil se počet vystupujících souborů, a tak i festivalových představení. "Oproti minulým létům také nabízíme větší stylovou a žánrovou pestrost, takže v nabídce je zastoupeno také taneční divadlo, s nímž přijede Balet Praha. Chybět nebude ale ani loutkové divadlo reprezentované vynikajícím ostravským Divadlem loutek, " doplnila Věra Mašková, která právě o Šmokově baletu navíc tvrdí: "Je to vynikající soubor a je naprostým unikátem, aby vystupoval i v regionálním městě."

Pro Olomoučany netypickým setkáním s divadlem by mělo být i představení romského souboru Divadlo Romathan z Košic. "Je to pozoruhodné divadlo, které je jediným profesionálním romským souborem ve střední Evropě," doplnil šéf olomoucké činohry Peter Gábor. Mezi jeho tipy patří i dnešní představení bratislavského Divadla Astorka Korzo '90, které uvede hru Armagedon na grbe. "To je představení, které už má za sebou na sto dvacet repríz," dodal Gábor o inscenaci, v níž hraje i držitelka Českého lva Anna Šišková.

K novinkám  pátého ročníku patří i rozšíření prostor, v nichž se hraje. Kromě Divadla, Reduty a Tereziánské zbrojnice se bude dít divadlo i na nádvoří radnice a v kostele Panny Marie Sněžné.  Narostl i počet filmových produkcí, které Divadelní Floru doprovázejí.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz