Režisér a kameraman Jan Špáta - Režisér, dokumentarista a kameraman Jan Špáta...

Režisér a kameraman Jan Špáta - Režisér, dokumentarista a kameraman Jan Špáta na snímku z listopadu 2002. | foto: Michal Klíma

Na čtyřech DVD vyjdou na podzim nedostupné dokumenty Jana Špáty

  • 1
Osmnáct dokumentárních filmů jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů tohoto oboru, režiséra a kameramana Jana Špáty, představí kolekce čtyř DVD, které společnými silami vydají firmy Verbascum a Indies MG. Projekt spatří světlo světa na přelomu září a října.

V rámci projektu bylo digitálně zrestaurováno a přepsáno do HD formátu 18 významných filmů Jana Špáty. Doposud byly Špátovy filmy veřejnosti (a to i odborné) nedostupné. Neexistovaly technicky kvalitní přepisy jeho dokumentů natočených na filmovou surovinu a ani jeho práce natočené na video nebyly ve formátu VHS nebo DVD nikdy vydány.

Které filmy kolekce obsahuje

Největší přání (29´), 1964
Okamžik radosti (17´), 1965
Hallo Satchmo (26´), 1965
Respice finem (15´), 1967
Země sv. Patricka (29´), 1967
Lidé z hor (26´), 1968
Matějská pouť (16´), 1974
Jdi za štěstím (16´), 1979
Variace na téma Gustava Mahlera (13´), 1980
Atletické variace (28´), 1982
Mezi světlem a tmou (24´), 1990
Japonsko, má láska (53´), 1993
Největší přání II (89´), 1990
777 vteřin v Československu (13´), 1992
Máňa (20´), 1993
Parta (30´), 1993
Láska, kterou opouštím 1.díl (58´), 1998
Láska, kterou opouštím 2.díl (58´), 1998

Kromě Špátových vlastních filmů bude výběr obsahovat i řadu bonusů, například televizní pořad Gen o Janu Špátovi (režie Olga Sommerová), soukromý fotoarchiv, unikátní filmové záběry natočené v době režisérova dětství jeho otcem aj.

Olga ŠpátováPříprava čtyřDVD zůstala takříkající "v rodině": autorem náměru projektu je Špátův nevlastní syn Jakub Sommer, který také spolu se svou sestrou Olgou Špátovou provedl na filmech obrazové korekce. Autorkami koncepce a dramaturgie jsou pak Olga Špátová a filmařova manželka, slavná česká dokumentaristka Olga Sommerová. Producentem projektu je Richard Němec.

Jan Špáta o filmu

Měl jsem to štěstí, že mou profesí se stal film dokumentární, a protože dokumentární film a život jedno jsou – nebylo v mém životě události, která by nějak s filmem nesouvisela. Byl pro mě poznáváním, učil mě dívat se a vnímat, dopřál mi dobrodružství tvorby, ovlivnil mé lásky a přátelství, dal zakusit hořkost, trápení, zoufání a beznaděje i okamžiky největšího štěstí.

Olga Sommerová a Jan ŠpátaVýběr z kolekce měl světovou premiéru na letošním MFF Karlovy Vary v sekci Dokumentární filmy - mimo soutěž. "S Olgami Sommerovou i Špátovou jsme se shodli, že nás Honza vidí a má ohromnou radost. Vždycky si to přál. Tenhle pocit stojí za to se věnovat takovýmto důležitým projektům i přes jejich nekomerčnost," uvedl krátce po karlovarské předpremiéře producent Richard Němec.

Do vydání DVD bude zprovozněna stránka www.janspata.cz, která bude zaměřena jak na filmy zahrnuté do projektu, tak na dílo Jana Špáty celkově.

Verbascum (Richard Němec) a Indies MG plánují v těchto aktivitách pokračovat. "Rádi bychom divákům postupně nabídli podobně ucelenou kolekci filmů Pavla Kouteckého, Miroslava Janka a dalších," uvádějí vydavatelé.

Jan Špáta (1932-2006)

Jan ŠpátaJeden z nejvýznamnějších českých filmových dokumentaristů. Vystudoval kameru na FAMU, od roku 1957 pracoval jako kameraman filmových týdeníků, reportážních a dokumentárních filmů v Krátkém filmu Praha. Jako kameraman pracoval téměř se všemi tehdejšími dokumentaristy. Nejvýznamnějším spolupracovníkem byl pro něj Evald Schorm. Tato spolupráce silně ovlivnila i jeho touhu po samostatné režii. Od prvního autorského filmu Největší přání z roku 1964 se datuje jeho samostatná režijní tvorba. Za 41 let filmařské dráhy pracoval jako kameraman na stovkách dokumentárních filmů s mnoha režiséry své i mladších generací, nejčastěji se svou manželkou, režisérkou Olgou Sommerovou. Za 34 let režijní práce natočil 107 autorských filmů, za něž obdržel přes 60 cen na domácích a zahraničních filmových festivalech. V letech 1991–2005 přednášel na katedře dokumentární tvorby pražské FAMU, kde byl roku 2002 jmenován profesorem. V témže roce získal státní vyznamenání od prezidenta Václava Havla. Svou kariéru zakončil v roce 1998 autorskou zpovědí, dvoudílným filmem Láska, kterou opouštím.