Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Césary nominovány kriticky i divácky úspěšné filmy

  14:47aktualizováno  14:47
Komedie debutující režisérky Agnes Jaouiové "Le Gout des autres" (Vkus těch druhých) a thriller Dominika Molla "Harry, un ami qui vous veut du bien"(Harry, přítel, který vám chce pomoci) získaly dnes nejvíce nominací na francouzské filmové ceny César. Oba snímky dostaly po devíti nominacích. Kromě nich byly nejčastěji nominovány také autorské filmy - historický "Saint-Cyr" Patricie Mazuyové s osmi nominacemi a "Une affaire de gout" (Věc vkusu) Bernarda Rappa s pěti.

Oba nejvíce nominované filmy byly oceněny již v předcházejících soutěžích. "Le Gout des autres" dostal evropskou filmovou cenu za nejlepší scénář, který napsala Jaouiová s představitelem jedné z hlavních úloh Jeanem-Pierrem Bacrim. Stejnou cenu za nejlepší herecký výkon dostal Katalánec Sergi López, který hraje v Mollově filmu Harryho.

Zahraniční novináři ve Francii udělili "Le Gout des autres" minulý týden ceny Lumieres za nejlepší film, za nejlepší režii a scénář.

Jaouiová sice debutovala za kamerou, ale má za sebou už dlouhou hereckou dráhu a s Bacrim napsali řadu úspěšných snímků. Tentokrát se jejich melancholická komedie soustředila na toleranci a na bariéry oddělující skupiny lidí ve společnosti, tedy na "vkus těch ostatních". Film si získal prakticky bezvýhradnou chválu kritiky i diváků, kterých na něj přišly čtyři milióny.

S podobným ohlasem se setkal i bizarní thriller "Harry, un ami qui vous veut du bien". Líčí příběh Harryho, který se snaží svému spolužákovi ze střední školy umožnit, aby se vrátil k psaní a ve své patologické náklonnosti mu odklízí z cesty každého, kdo by mu mohl vadit. Moll přiznává jako svůj vzor Alfreda Hitchcocka. Jako v jeho filmech i v Harrym není ukázána prakticky žádná krev a násilí, ale strach a napětí ovládá i ty nejbanálnější scény filmu, který přitom nepostrádá ani humor.

Další historický film "Les destinées sentimentales" (Sentimentální osudy) Oliviera Assayase, film "Les blessures assassines" (Vražedná zranění) Jeana-Pierra Denise a "Les rivieres pourpres" (Purpurové řeky) Mathieu Kassovitze získaly po čtyřech nominacích. Divácky nejúspěšnější film "Taxi 2" Gérarda Krawczyka, který loni vidělo deset miliónů Francouzů, nebyl nominován ani jednou.

Mezi herečkami byly nominovány Emmanuelle Béartová ("Les destinées sentimentales"), Juliette Binochová ("La veuve de Saint-Pierre", Vdova ze Saint-Pierre), Dominique Blanková ("Stand By"), Isabelle Huppertová (Saint-Cyr) a Muriel Robinová ("Marie-Line"). O hereckého Césara se budou ucházet Jean-Pierre Bacri ("Le gout des autres"), Charles Berling ("Les destinées sentimentales"), Bernard Giraudeau ("Une affaire de gout"), Pascal Greggory ("La confusion des genres", Zmatek v rodech) a Sergi López ("Harry, un ami qui vous veut du bien").

Francouzské filmové ceny uděluje 3000 filmových profesionálů sdružených v Akademii Césarů. Již 26. ročník udělování Césarů se bude konat 24. února.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz