Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Borata se valí úspěch a hromada stížností

  1:00aktualizováno  1:00
Fanoušci filmu Borat jej už pasovali na komedii roku, jeho "herci" se obracejí na soud. Od zítřka mohou i čeští diváci posoudit, jestli smích založený na podvodu stojí za to.

Rozhodně však události, které zrod mystifikační hry provázely, jsou mnohdy grotesknější než film sám. Na Sachu Barona Cohena, jenž v něm předstírá zaostalého kazašského reportéra točícího dokument o Americe, volali lidé policii – jedenadevadesátkrát!

Teď mnozí podávají žaloby: v politováníhodném cizinci nepoznali komika a uvěřili mu, že jejich výroky poběží jen v televizi jakési daleké zemičky. Nyní jsou pro smích půlce světa.

Stěžují si studenti, kteří si při vydatné pitce s domnělým Kazachem pustili pusu na špacír, i členové náboženského bratrstva, u nichž hledal spasení.

Dáma vyučující společenskému chování, která pro zdánlivě neškodného burana uspořádala banket vrcholící trapnou debatou o používání toalety, vzkázala ústy své advokátky, že se nechala točit pouze "jako součást dokumentu pro běloruskou televizi a výhradně za tímto účelem". Navíc prý utrpěla šok, když si Borat odnášel v tlumoku talíře.

Pochopitelně protestují Kazaši – obraz jejich země ve filmu je mírně řečeno nelichotivý a nadto se bojí, že mu Američané uvěří. Ale právní kroky vůči Cohenovi a distribuční společnosti 20th Century Fox už zahájili též obyvatelé romské vesnice v Rumunsku, která si zahrála Boratovu "rodnou kazašskou osadu". Tvrdí, že za ponižující úlohy – invalidovi třeba vnutili místo protézy erotickou pomůcku – dostávali jen čtyři dolary denně; a také jim prý lhali, že jde o dokument, který upozorní na jejich těžký úděl.

Vesničanka Dana Luca prohlašuje: "Mysleli jsme, že nám přišli pomoci, a ne nás zesměšnit. Nic tu nemáme, ani tekoucí vodu, ani koupelnu. Jsme ubozí lidé, ale pořád ještě lidé!" Na druhé straně se svých práv dožaduje turecký novinář Mahir Cagri, jenž se před časem proslavil osobní internetovou stránkou a dnes tvrdí, že právě on Cohena inspiroval k postavě Borata.

Cohen sice říká, že vzorem pro bizarní postavičku kazašské televizní hvězdy mu byl jistý "rozjařený ruský lékař", ale jeho slova je třeba brát s rezervou. Mystifikace je totiž Cohenovým živlem, jak ukazuje svými proměnami v pořadu Da Ali G Show.

Vedle dvou cen Britské filmové a televizní akademie získal i privilegium uvádět dvakrát udílení evropských cen MTV. První přenos použil zpoždění o několik vteřin z obavy, co řekne – vyplatilo se. V druhém vstupu, hned po úvodu s Madonnou, utrousil, že "MTV je velmi odvážná, když si dovolí začít tranvestitem."

Cohenovou fanynkou se stala dokonce Alžběta II. – přestože coby Ali G odvysílal na Štědrý den projev ve stejném čase jako ona, a britská královna dokonce přistihla oba prince, jak se místo na její proslov dívají na Aliho G.

"Moje profese televizní reportér. Moje předchozí práce chytání cikánů," uvádí se Borat lámanou angličtinou. Držel se jí při natáčení i během propagačního turné. Říká třeba: "Tento dokument je nejdražším filmem udělaným pro Kazachstán. Stál 48 milionů tenge, to stejné jak 5000 dolarů. Ministerstvo informatiky vylepšit rozpočet prodáním uranu nějakým hnědým mužům."

Trhlého Kazacha důsledně předstíral i před policií nebo na rodeu, kde mu kvůli potupě americké hymny hrozil lynč; nikdy nedal najevo, že je to jen hra. A v roli zůstává i ve vzkazu divákům: "Mějte varování, že film obsahuje neslušné klení, zbytečné násilí a detail mužského biškeku, takže v Kazachstánu nejpřísnější hodnocení – nikdo mladší tři roky nesmí vidět."

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz