Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na berlínské technoparty zemřel člověk

  11:21aktualizováno  11:21
- Sobotní technoparty Love Parade v ulicích Berlína překonala rekordy: zúčastnilo se jí jeden a půl milionu lidí, což je nejvíce za 11 ročníků, a poprvé na ní přišel o život člověk. Sedmadvacetiletý muž zemřel v nemocnici poté, co ho další účastník party bodl do srdce. Vrah podle policejních informací stále uniká.

Při technoparty byl zraněn ještě jeden mladík, na kterého neznámý pachatel rovněž zaútočil nožem.

V centru Berlína v neděli ráno zbyly po Love Parade jen skupinky k smrti vyčerpaných tanečníků a hory odpadků. Bylo třeba odklidit milióny plechovek a lahví od nápojů, celkem asi 200 tun, odhadl mluvčí městské úklidové služby Bernd Müller. Od půlnoci čistilo ulice 170 pracovníků komunálních služeb s 90 speciálními vozidly, včetně sněžných pluhů. Ráno se k nim připojilo dalších 700 pomocníků. Na berlínských dálnicích se dopoledne stále tvořily dopravní zácpy.

V zářícím slunci a 30stupňovém horku začala v sobotu oficiální část Love Parade přesně ve 14:00 hodin, kdy se dalo od Braniborské brány a náměstí Ernsta Reutera do pohybu 51 ozdobených alegorických vozů. V centru Berlína se pak průvody spojily a zaplnily třídu 17. června v délce šesti kilometrů.

Pozornost poutaly tanečnice, které měly "nahoře" jen nalepené slunečnice, a svalnatí mladíci s vodními puškami. V davu svítily vysoce módní zelené a rudé vlasy, načesané po celé hlavě do čertovských růžků.
Večer začalo účastníků z celého Německa i okolních států ubývat, protože na ně čekaly zvláštní vlaky, kterými se vraceli domů. Po půlnoci se ještě desetitisíce rozjařených mladíků a dívek odebraly do berlínských klubů a barů.

Asi 620 lékařů a zdravotníků poskytovalo první pomoc tanečníkům, kteří ve vedru a ohlušující muzice omdlévali. Lékaři ošetřili kolem 1600 lidí, dalších 90 muselo být převezeno do nemocnice. Téměř 40 účastníků technoparty bylo zadrženo pro podezření z užití drog. Na pořádek dohlíželo asi 1800 policistů a dalších 2000 příslušníků ostrahy hranic. Police v noci zasahovala i v metru, kde řádila pestře oděná mládež, která se nemohla ani po devíti hodinách tance uklidnit.

"Dnes ráno už je v Berlíně zase jako po vymření," konstatoval policejní mluvčí.

Sobotní informace

V téměř třicetistupňovém horku dunila na party, jejímž letošním heslem je Music is the Key (Hudba je klíč) především techno hudba. Do Berlína se sjelo přes 14 tisíc diskžokejů.

Od rána přijížděla na největší světovou technoparty do německé metropole bizarně oděná mládež. Přivážela ji nesčetná auta, autobusy a také 65 zvláštních vlakových souprav. Od rána se na dálnicích kolem Berlína tvořily mnohakilometrové zácpy.

"Vytvořením Love Parade jsme zahájili jednu z největších kulturních událostí Berlína," říká zakladatel hudebního a tanečního podniku Dr. Motte. V roce 1989 se poprvé na třídě Kürfürstendamm shromáždilo 150 fandů techna, kteří se v rytmu hudby vlnili kolem jediného autobusu. V roce 1996 se už party rozrostla na úctyhodných 750.000 lidí a o rok později jich přijel milión. Letošní technoparty má být opět rekordní.

Akce podle berlínského vzoru už mezitím zdomácňují také v jiných metropolích, jako je Paříž, Curych, Vídeň nebo Tel Aviv. "Moje vize, že se za několik let uskuteční celosvětová Love Parade, získává konkrétní podobu," říká zakladatel Dr. Motte.

V pátek večer prošly známou západoberlínskou třídou Kurfürstendamm stovky odpůrců mamutích akcí, k jakým patří i letošní Love Parade. Pestrý průvod, tančící na písně Udo Jürgense a dalších hvězd popové hudby, vyzýval Němce k větší skromnosti.

Koncem července se má v Berlíně uskutečnit schůzka zástupců berlínské zemské vlády s organizátory akcí techno, která rozhodne o budoucnosti těchto gigantických podniků. Mezi berlínskými úřady a pořadateli technoparty každoročně propukají ostré spory kolem úklidu odpadků a prodeje nápojů. Organizátoři v čele s dr. Mottem už pohrozili, že v roce 2000 uspořádají Love Parade v jiném městě.

Statisíce účastníků party Love Parade v Berlíně před Braniborskou bránou

Statisíce lidí v ulicích Berlína na Love Parade

Na techno party Love Parade do Berlína se sjeli mladí i starší milovníci hudby a volné zábavy

Mezi účastníky Love Parade v ulicích Berlína jezdí alegorické vozy

Love Parade v sobotu 18.40

Zaplněné prostranství u Vítězného sloupu v Berlíně

Svítící alegorický vůz uprostřed davu na Love Parade v Berlíně

Jeden svět, jedna budoucnout - jedno z hesel technoparty Love Parade v Berlíně

Soumrak nad Love Parade

Účastníci Love Parade lezou po alegorických vozech, aby viděli

Dav lidí na Love Parade vytvořil šestikilometrový proud

Účastnice Love Parade pózuje fotografovi

Sobota 22 hodin v berlínských ulicích

Love Parade v Berlíně končí, je neděle 00:25 hodin

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Najdete na iDNES.cz