Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Barrandově se dokončuje polský velkofilm

  8:32aktualizováno  8:32
Nikoli už domácí produkce, nýbrž Američané, Němci, Francouzi, to jsou hlavní zákazníci současného Barrandova. Teď k nim však přibyli i Poláci: dokončovali tady úpravy historického velkofilmu Zaklínač, fantaskní podívané za téměř pět milionů dolarů. "Projekt je sice financován výhradně z polských zdrojů, ale banky tentokrát nedaly nic - začínají být ostražité," líčí Marek Brodzki, pro kterého je příběh inspirovaný slavnou knihou Andrzeje Sapkowského samostatným režijním debutem.
Na vlastní práci čekal režisér sice patnáct let, ale ty roky považuje za největší školu. Coby asistent či druhý režisér totiž pracoval s takovými mistry, jako jsou Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Volker Schlöndorff či John Irvin; s Jiřím Menzelem se setkal při jeho účinkování ve filmu Costy-Gavrase a Stevenu Spielbergovi pomáhal při natáčení oscarového Schindlerova seznamu. "Od všech jsem se učil a nyní, když točím sám, hned bych si to zopakoval. V tom blázinci bylo slyšet hulákání do megafonu, jenže ne to, co šeptali režiséři hercům do ucha; a to bych rád věděl," přiznává.

Které filmy letos využily služeb
Barrandova

ČESKÉ PROJEKTY:
* Babí léto
* Andělská tvář
* Výlet

ZAHRANIČNÍ PROJEKTY:
* Aféra s náhrdelníkem (USA)
* Hartova válka (USA)
* Bourneova identita (USA)
* Anna Franková (USA)
* Blade II (USA)
* Černá ovce (USA)
* Gauguin (Fr.-Něm.-Rak.)
* Místo činu (Německo)
* Oběť (Německo)
Díky své zkušenosti získal Brodzki sestavu nejpopulárnějších polských herců dneška v čele Michalem Žebrowským, hvězdou hitu Pan Tadeáš. "U nás se chodí do kina hlavně na herce, nejen kvůli trikům, efektům či kostýmům," vysvětluje. Nicméně jeho Zaklínač splňuje i požadavky akční podívané: hlavní hrdina, v originále "wiedzmin" čili mužský protějšek vědmy, je obráncem dobra.

S mečem v ruce bojuje proti drakům a jiným příšerám, zjišťuje však, že lidé, které má chránit, jsou leckdy daleko horší a páchají větší zlo než ony nestvůry, jež má kvůli nim zabíjet. "Ale hlavně je to příběh o lásce, citu, o čistém vztahu k malé dívence," slibuje režisér filmu i třináctidílného seriálu, který rád přiznává, že miluje pohádky. "Jsem pořád jako dítě, jezdím na koni, střílím z luku a doufám, že si budu hrát ještě ve svých osmdesáti. Nebojme se toho, nestyďme se za to!" volá věčný kluk.

Při natáčení v Polsku strávil sto sedmdesát dní, než přijel do Prahy za dokončovacími pracemi, hlavně za mistrem zvuku Radimem Hladíkem, nositelem tří Českých lvů. Proč? Prý nejen v tomto oboru máme nejlepší odborníky široko daleko. "Se stejnou polskou společností jsme pracovali už několikrát, mimo jiné na projektu o Chopinovi," říká ředitel barrandovské postprodukce Petr Tolar. A spolu s režisérem věří, že Zaklínač dorazí i do českých kin.

Polský režisér Marek Brodzki.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz