Na Barrandově bude točit Sean Connery

  • 1
Hollywoodský herec Sean Connery, první a nejslavnější agent 007 z filmové série o Jamesu Bondovi, bude v létě točit v barrandovských ateliérech nový americký snímek Klub neobyčejných gentelmanů. Ve filmovém přepisu komiksového příběhu z viktoriánské Anglie povede Conneryho hrdina tým složený ze známých literárních postav, zachraňujících Londýn a potažmo celý svět před šílencem s bombou.

„Víme už sice přesně, jaké budou chtít dekorace, kostýmy a další služby, ovšem požadavky Seana Conneyryho neznáme - o ty se stará výkonná produkce,“ říká barrandovský ředitel Radomír Dočekal. Nicméně stálý zástupce Barrandova v Hollywoodu producent Bill Stuart pracoval s Connerym už na velkofilmu Skála a dušoval se, že s hercem nebyly žádné problémy. Dokonce při natáčení na ostrově tam Connery přespával v karavanu, zatímco jiní herci trvali na letecké přepravě do hotelu. „Dá prý hodně na první dojem,“ chystá se Dočekal na Conneryho červnový příjezd.

Už v dubnu očekává Barrandov jiného hollywoodského hosta, původně hongkongskou akční hvězdu Jackieho Chana, jehož úspěšná komedie Křižovatka smrti 2 právě vstoupila do tuzemských kin. Ten tu bude natáčet - rovněž v americké produkci - snímek Šanghajští rytíři. V ateliérech i na pozemcích studia už vyrostly obří stavby, například kopie londýnského Big Benu ve skutečné velikosti, paluba transoceánského parníku či císařský palác čínského Zakázaného města. Prý výjimečně dali zákazníci svolení, aby byly fotografie kulis zveřejněny.

Podle Dočekala, který se včera vrátil z Hollywoodu, má Praha v amerických studiích stále lepší pověst. „Ostatně byl jsem tam právě během premiéry snímku Blade II, který vzápětí vyhrál víkend v tamních kinech s tržbami přes 33 milionů dolarů a který se celý točil v tuzemsku. A tři ze šesti filmů, které nám promítali v letadle, vznikly rovněž v Česku. Navíc v zámoří přibývá projektů, kde už Praha nepředstírá Londýn, Paříž nebo Mars, nýbrž je tu sama sebou. Měl by se u nás natáčet snímek o Antonínu Dvořákovi nazvaný Z Nového světa či příběh židovského chlapce, kterému se podařilo před holocaustem utéci z Prahy do New Yorku,“ líčí barrandovský šéf. Kromě toho se mu prý dostávalo ujištění, že se americké hvězdy cítí v české metropoli stejně doma jako Hollywoodu - neboť tam i tady je lidé na ulici poznávají, ale tváří se, jako by je neznali...

Obavy, že po útoku na Ameriku přestanou hollywoodské štáby vyjíždět do zahraničí, se zatím nenaplňují. „Mohlo by se to však stát, pokud by se situace vyhrotila. Američané jsou stále ve válce, vnímají to mnohem citlivěji než zbytek světa, a kdyby se boj vyostřil, stáhly by se hvězdy domů k rodinám,“ líčí Dočekal. Ačkoli mu připadalo, že večírků spojených s oscarovou kampaní se v onom týdnu konala spousta, Američané mu vysvětlovali, že jich je méně než jindy - kvůli nine eleven, jak už jen ve zkratce, číslicemi devět a jedenáct, říkají událostem z loňského 11. září. Z Evropy tedy své produkce nestahují, spíše se prý utkávají s Kanadou - Arnold Schwarzenegger odtud odnesl zpět do Států výrobu Terminátora 3.

Z dob Jamese Bonda

Z filmu Highlander

S Oscarem za film nedotknutelní

Sean Connery