Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na aukcích se rozhazovalo, Freuda vydražili za 172 milionů

  0:02aktualizováno  0:02
Kalendář aukcí v tuzemsku i zahraničí nabízel skvosty. V Londýně byl vydražen portrét Francise Bacona za 173 milionů korun, Zrzavého obraz Benátky se v dražbě Galerie Pictura vydražil za 5 milionů korun. Aukce Dorothea vynesla 18 milionů korun bez aukčních přirážek.

Nedokončený portrét Francise Bacona od Luciana Freuda - Dílo bylo vydraženo v londýnské síni Christie´s za 173,2 milionu korun. (19. října 2008) | foto: Reuters

V londýnském sídle Christie´s byl v neděli vydražen nedokončený portrét Francise Bacona od Luciana Freuda za 5,4 milionu liber, v přepočtu 173,2 milionu korun. Podle aukční síně Christie's jde o jeden ze dvou portrétů, na kterých Freud namaloval svého malířského kolegu a přítele, a jediný z nich, který je znám veřejnosti.

Freud a aukční rekord

Nejdražší obraz žijícího malíře stojí půl miliardy

Lucian Freud - obraz Benefits Supervisor SleepingDílo pětaosmdesátiletého pravnuka Sigmunda Freuda Luciana bylo při dražbě v New Yorku prodáno za 33 a půl milionu dolarů. Stalo se tak nejdražším dílem žijícího umělce. Obraz Benefits Supervisor Sleeping z roku 1995 získal kupec, který přihazoval po telefonu.

Prodaný portrét pochází z poloviny 50. let 20. století a ukazuje Bacona se sklopenýma očima. Je nedokončený údajně proto, že před jeho domalováním Bacon náhle od Freuda odešel, aby následoval jistého svého jiného přítele do Maroka. Malba podle Christie's také nabízí úchvatný pohled na pracovní metodu jeho slavného autora.

Lucian Freud - obraz Benefits Supervisor SleepingSue Tilley, která pózovala pro obraz Luciana Freuda nazvaný Benefits Supervisor SleepingLucian Freud - nahý portrét modelky Kate Mossové (2002)Lucian FreudLucian Freud - portrét královy Alžběty II.

Nyní pětaosmdesátiletý Freud nakreslil jeden portrét Bacona, který zemřel v roce 1992, již v roce 1952. Ten byl však ukraden na jedné výstavě v Berlíně v roce 1988 a od té doby se pohřešuje, poznamenala agentura Reuters.

Jan Zrzavý - Benátky

Zrzavý v Benátkách
Hlavním magnetem nedělní aukce Galerie Pictura na pražském Žofíně se stal mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Jana Zrzavého Benátky z roku 1962. Nový majitel si dílo z aukce odnesl za vyvolávací cenu pěti milionů korun. Tempera na plátně se řadí jednoznačně k tomu nejlepšímu, co Jan Zrzavý vytvořil, a mezi jeho poválečnými díly dominuje. Je čtvrtým jeho nejdražším dílem prodaným v dražbách posledních let.

Zrzavého poetická vzpomínka na Itálii byla dokonce vystavována v roce 1964 i v samotných Benátkách na věhlasném výtvarném bienále.

Zrzavý táhne

Obrazy tohoto malíře patří ke stálicím domácího aukčního trhu. Na jaře byl jeho olej Piazetta z roku 1929 vydražen za 7,1 milionu korun, když vyvolávací cena činila tři miliony, a v září si zájemce jeho Portrét malíře Adolfa Gärtnera z roku 1913 odnesl za 6,9 milionu. Koncem roku 2006 získal vydražitel Zrzavého obraz z roku 1938 Studně v Locronan III za 5,5 milionu korun; vyvolávací cena činila v tomto případě 2,5 milionu korun.

Všechna tato díla se umístila mezi prvními třiceti nejdražšími obrazy českých malířů prodaných na aukcích posledních let. Rekord drží Kupkovy Élévation (Výšky) z roku 1938, které si nový majitel odnesl před rokem za 22,1 milionu korun. Navíc musel zaplatit aukční přirážku ve výši pětiny dosažené ceny.

"Nemůžeme si stěžovat," řekl po vyhodnocení aukčních výsledků ředitel Galerie Pictura Jakub Göttlich. I když podle něj změnila majitele necelá třetina z téměř 340 dražených prací. Bez aukčních přirážek za ně vydražitelé zaplatili kolem 16 milionů korun.

V Dorotheu měli podzimní žně
Téměř 18 milionů korun bez aukčních přirážek vynesla celková částka získaná na nedělní aukci společnosti Dorotheum v Praze. V nabídce byla především umělecká díla českých autorů z druhé poloviny 20. století.

Václav Boštík - Bez názvuNejdražší z nabídky byly dvě práce Václava Boštíka (1913 - 2005) - oleje Bez názvu z 80. let vyvolávaný za 2,2 milionu korun a Bez názvu ze 70. let, jehož vyvolávací cena činila 2,6 milionu korun. Ten se prodal za 3,4 milionu korun (bez aukční přirážky), zatímco první obraz nový majitel získal za vyvolávací cenu.

"Dražba byla výjimečná reprezentativním zastoupením významných výtvarných směrů a osobností tuzemského poválečného umění," uvedla po aukci ředitelka Dorothea Mária Gálová. Obrazy tu měli například František Gross, František Hudeček, Kamil Lhoták, Věra Janoušková, Adriena Šimotová i sestry Válovy.

Václav Boštík - Bez názvu

"S výsledky jsme velmi spokojeni. Už proto, že zájem o tuto výjimečnou kolekci jsme těžko mohli odhadnout předem," poznamenala Gálová. Výsledek podle ní odpovídá poslednímu trendu - zvýšenému zájmu sběratelů a investorů.

"Je vidět, že navzdory nepříznivé situaci na finančních trzích lidé důvěřují umění jako vhodné investici, a že zájem o umění nadále přetrvává," dodala.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz