Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na 9. Folkový kvítek přišly tisíce diváků

  0:01aktualizováno  0:01
Žofie Kabelková z Jihlavy a královéhradecká skupina Terárium zvítězily v devátém ročníku celostátní soutěže Folkový kvítek, jejíž finále se konalo v přírodním divadle na Konopišti. Porota složená ze zpěváků a muzikantů vybírala z dvanácti finalistů vzešlých z oblastních kol.

Sedmnáctiletá Kabelková v soutěži zvítězila už v roce 1998. Písničky skládá čtyři roky. Kromě cen získaných na Konopišti považuje za největší úspěchy první místa v soutěžích Jihlavský slavík, Dětská porta 2000, Brána 1999 a postup do finále Zahrady 1999.

Skupina Terárium se na hudebním poli objevila teprve na konci roku 1999. Hned za vítěznou skupinou skončily severočeské Berušky, nejmladší účinkující na festivalu. Třetí místo pak obsadilo duo Groovey z Brna.

Na druhém místě mezi sólisty se umístil Filip Mikuš ze Vsetína. Třetí místo obsadila účastnice posledních čtyř finále Folkového Kvítku Lucie Vancová z Jablonce nad Nisou.

Kromě oceněných ve finále účinkovaly také skupiny Amazonky z Jenišovic, pražské Vzdušné zámky a sólisté Pavel Kožáni z České Lípy, Ilona Riedlová z Brna a Martina Tchová z Prahy.

Ceny pro vítěze letošního Folkového kvítku, jimiž jsou sošky muzikantů z lipového dřeva, vyřezal i letos zpěvák a muzikant skupiny Platan Band Ivan Hofmann z Písku, který v minulosti doprovázel legendu české country Michala Tučného.

"Je hezké, když muzikant odloží nástroj a vlastníma rukama vyrobí ceny po své následovníky. A ve finále máme spoustu skutečně talentovaných muzikantů. Cítím v tom velkou symboliku," podotkl hlavní organizátor a předseda sdružení Květ Jiří Hopp.

První letošní tuzemský folkový openair festival navštívilo pět tisíc diváků. Finále soutěžní přehlídky dětských zpěváků a skupin, které organizuje Sdružení klubu dětí a dětských domovů Květ, ozdobily svou účastí i letos přední hvězdy českého folku a country.

Na Konopiště kromě jedenácti finalistů soutěže z celé republiky přijeli například Hradišťan, Jarmila Šuláková s Fleretem, Vlasta Redl, Kamelot, Žalman a spol., Nezmaři, Wabi Daněk, Českomoravská hudební společnost, Klíč, Slávek Janoušek, Nadoraz, Eva Henychová a další hosté.

"Pro Folkový kvítek se nám již podařilo vybudovat pozici zahajovacího festivalu sezony festivalů pod otevřeným nebem. Tuzemské hvězdy se nám daří získávat zejména díky osobním známostem a zpěváci se na náš festival vždy těší jako na první velkou akci roku," sdělil Jiří Hopp.


Folkového kvítku se mohou zúčastnit jednotlivci, dua či skupiny dětí do 18 let s vlastními písničkami v žánru folku a country. Původní musí být text i hudba, kterou autoři sami interpretují. Soutěží se v kategoriích skupina a sólista.

Autoři: , ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

Festivalový Votvírák láká zdarma na Michala Davida a Lucii Bílou

Michal David

Na poměry českých hudebních festivalů nečekané headlinery zveřejnili organizátoři akce Votvírák. "Mezi nejzajímavější...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz