Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Myslím, že čas u mé hudby nerozhoduje

  11:25aktualizováno  11:25
Málokdo by řekl, že ta drobná, okatá dvaačtyřicetiletá dáma je slavná irská komponistka a zpěvačka Enya. Možná paní učitelka z první třídy, milá a v očích dětí krásná, ale taky někdy přísná - ale určitě by v ní nikdo nečekal ženu, která prodala po světě víc než 40 milionů desek. Nejsou kolem ní žádné skandály, její soukromí skoro nikdo nezná. "Pro novináře jsem určitě hrozně nudná. Nechodila jsem do nočních klubů, když jsem začínala, proč bych tam měla chodit teď, když jsem slavná?" říká sama.
Když se řekne Enya, každému se vybaví éterický, snivý zvuk. Těžko se jeho křehkost popisuje, ale každý ho hned na první poslech pozná. V čem je jeho tajemství?
Jeho podstata vzniká ze spolupráce s mým producentem Nickym Ryanem. Já jsem klavíristka, a i když jsem hrávala s elektrifikovaným irským folkovým souborem, mám klasické hudební vzdělání. Nicky je proti tomu člověk, který vyrostl uprostřed hudby Beatles, Beach Boys a aranžéra Phila Spectora. Jejich společným jmenovatelem jsou bohaté vícehlasy, s nimiž už v polovině šedesátých let dokázali vytvořit zvuk, který mé desky možná vzdáleně připomínají. A ještě jedna velmi důležitá věc. Pokud je to možné, pracujeme vždycky s akustickými nástroji, s klavírem, s mým hlasem a se smyčci. Teprve nakonec přijdou syntezátory - a i tak je zásadně používáme jako klávesové nástroje, a ne jako počítače. Počítačem napodobíte všechno, ale nikdy to nebude to pravé. Lidi to možná nepoznají, ale určitě vycítí.

Myslíte, že to, co hrajete, je irská hudba?
Mým rodným jazykem je gaelština, pocházím z jedné z mála rodin, kde se tak ještě mluví. Už jen tím jsem svázána s národní kulturou. Ale zároveň jsem měla v životě mnoho příležitostí poznat řadu jiných kultur. Řekla bych, že mě to hodně ovlivnilo. Vědomě i nevědomě.

Umíte si představit, kdo jsou vaši posluchači?
Když skládám a nahrávám, tak určitě ne. Vydávám ze sebe něco, co je ve mně, na publikum se neohlížím. Ale lidé mi často píší, takže vím o svých posluchačích hodně. Podle těch dopisů je těžko říci, že oslovuji nějakou věkovou skupinu. Píší mi malé děti i staří lidé.

Říká se o vás, že pracujete velmi pomalu. Prý jste perfekcionistka...
Ano, jsem opravdu pomalý skladatel. Trvá mi vždy hodně dlouho, než přijde ten nejdůležitější okamžik a já objevím melodii. Na posledním albu A Day Without Rain jsem soustředěně pracovala dva roky. Nicméně myslím, že u mé hudby čas nerozhoduje. Stává se, že pracuji týden intenzivně ve studiu a nakonec z toho nepoužiji ani tón. Ale nevadí - vím, že melodie jednou přijde.

Váš styl je skoro neměnný. Neuvažovala jste někdy o změně?
Já jsem si ho vybrala. Je to můj svět a nemám potřebu, aby mi do něj někdo jiný vstupoval. Vím, jak to vypadá. Každý vám řekne: Jo, je to dobré, ale... A já nechci žádné ale. Proto dělám své písničky nejraději sama. Nemusím nikoho přesvědčovat, není třeba nic vysvětlovat, nejsou potřeba žádné diskuse. Potřebuji úplnou svobodu. Kdybych chtěla vytvořit nějaký nový zvuk, určitě bych si ho vytvořila i sama. Ale člověk se mění sám. Nedávno jsem sestavovala kompilaci svých nejúspěšnějších skladeb a moc jsem se přitom podivovala, jak jsem se změnila od svého prvního alba Watermark. Někdo to vnímá, někdo ne.

Fotografie z přebalu alba A Day Without Rain, které nazpívala zpěvačka Enya.

Fotografie z přebalu alba A Day Without Rain, které nazpívala zpěvačka Enya.

Tolkien fascinuje i hvězdy. Režisér Peter Jackson získal pro písně k Pánu prstenů i dvě slavné zpěvačky - Skotku Annie Lennoxovou a Irku Enyu (na snímku).

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz