Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Neckář spojil Nohavicu s Tofim na jednom bizarním albu

  9:59aktualizováno  9:59
Až poté, co si poslechneme jeho hity přezpívané kolegy, si uvědomíme, jak byl ve své době Václav Neckář dobrý zpěvák.

Jarek Nohavica na druhém koncertě v O2 aréně, 24. 10. 2013 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Mýdlový princ (obálka CD)

Mýdlový princ (obálka CD)

Vedlejším produktem muzikálu Mýdlový princ je stejnojmenné cédéčko, které neobsahuje jeho soundtrack (neboli: Martin Dejdar na něm zaplaťpámbu nezpívá), nýbrž je tím, co je ve světě populární hudby označováno jako „tribute“. Tedy pocta zpěvákovi, jehož písně znovu nazpívali jeho kolegové.

Na Mýdlovém princi se jich sešlo dvanáct. Zpěváků s uměleckým kreditem, diskutabilních celebrit bez jakéhokoli kreditu i momentálních hvězdiček s nejasnou budoucností. Nechť si každý ráčí škatulky zaplnit podle svého gusta a zkušenosti.

Mýdlový princ

vyd. Popron Music 2015

Hodnocení­: 40 %

Dramaturgie tak svedla na jeden disk zřejmě vůbec poprvé a snad naposledy nezpěváka Sagvana Tofiho, prkenně deklamujícího hříčku Dr. Dam di dam, s přesvědčivým Jaromírem Nohavicou. Ten původně jaksi „neopeřenou“ milostnou baladu Podej mi ruku a projdem Václavák interpretuje v souladu s věkem jako jakési ohlédnutí za dávným zážitkem z mládí – a lze mu to věřit.

Na premiéru Mýdlového prince přišli i manželé Gottovi.

Manželé Gottovi na premiéře Mýdlového prince

Dobře si písničku vybral (nebo mu byla vybrána) také Karel Gott. Chci tě líbat je vlastně typická „gottovka“ výrazem i textem. To, že by ji před lety zpěvák podal mnohem jistěji, je jiná věc a týká se přirozeného stárnutí tenorů. Slušný je i Josef Vojtek. Rock’n’roll Ša-la-la-la-li frontman Kabátu prostě cítí, ať si o jeho domovské kapele myslíme cokoli.

Jmenované jakž takž kvalitní příspěvky však přebíjí jeden jediný: Janek Ledecký a jeho Časy se mění. A to hned ze dvou důvodů. Zaprvé se nesnaží napodobit celé Golden Kids, spíš se nechal inspirovat původním autorem, jehož je, jak známo, dávným fanouškem. Složil tak vlastně hned dvojí poctu: Václavu Neckářovi i Bobu Dylanovi.

Janek Ledecký

Janek Ledecký

A zadruhé: sám se doprovodil na akustickou kytaru a foukací harmoniku, naprosto přirozeně, bez kudrlinek, jako by hrál někde v obýváku. Tím se vyhnul tomu, co je na desce vlastně nejhorší.

Z Mýdlového prince totiž kandidáta na nejbizarnější album začátku letošního roku nedělají výrazově nedůvěryhodné nahrávky Adama Mišíka (Lékořice) či Davida Deyla (Kdo vchází do tvých snů, má lásko) v písních, ve kterých Václav Neckář nastavil vysokou laťku civilnosti v českém popu.

A ani další vesměs zapomenutelné příspěvky Ewy Farne, Marty Jandové, Václava Noida Bárty a Petra Jandy. Tím nejhorším jsou, s čestnou výjimkou právě Ledeckého folkového doprovodu, aranžmá a pojetí soundu této desky.

Přestože jsou na soupisce muzikantů jména skvělých profíků typu kytaristy Petera Bindera, basisty Jana Jakubce a bubeníka Romana Víchy, zvukové představě producenta Daniela Hádla a aranžéra Davida Soláře se asi neubránili.

Výsledkem je trapně chemicky znějící pseudoretro s kýčovitými klávesami, cinkavými akustickými a až komicky zboosterovanými elektrickými kytarami. Nejsou to sedmdesátky ani současnost. Jen kýč.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

RECENZE: Něžná noc napodruhé míchá rock i country. Tak se věci mají

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Tichá dohoda (Blanka Šrůmová)

První deska Něžné noci Neměj strach z roku 2016 se dočkala nominace na Anděla v rockové kategorii a v rámci žánru byla...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Najdete na iDNES.cz