Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

My máme pravdu, vy jenom bič, zpíval rozhněvaný Petr Ulrych v srpnu 1968

Exkluzivně   17:50aktualizováno  17:50
Po čtyřiceti letech rozšiřuje počet dobových protestsongů na téma sovětské okupace v roce 1968 nově nalezená píseň Petra Ulrycha Zachovejte klid.

Petr Ulrych na konci 60. let | foto: www.javory.cz

Písnička je jedním z nejzajímavějších příspěvků alba Srpen 1968, na které firma Radioservis soustředila ve formátu mp3 deset hodin autentických zvukových svědectví ze srpna 1968 a období těsně před ním i po něm.

Směšné figurky
"Šedesátá léta. Na elitní vojenské škole, která byla ještě před několika lety oporou režimu, posloucháme přednášky filozofa Vítězslava Gardavského, které panující státní náboženství vlastně odsuzují. Havlova Zahradní slavnost je naším evangeliem," vzpomíná po letech známý písničkář a autor filmové hudby na léta všeobecného politického i kulturního uvolnění.

"Naplno cítíme nejistotu těch, co nám kážou velkolepá vítězství socialismu. Stranické hlavouny vnímáme jako směšné figurky, které zanedlouho smete bujará síla našich mladických ideálů. A je to tady. Jaro ’68! Pravda a láska opět vítězí. Zdá se, že ani srpnové tanky s rudou hvězdou nic nezmohou."

Zachovejte klid!
V roce 1968 byl Petr Ulrych členem brněnské bigbeatové skupiny Atlantis. 21. srpna brzy ráno slyšel z rozhlasového přijímače neustále se opakující výzvu "Zachovejte klid!". Tento "slogan" jej inspiroval k rychlému napsání protestní písně stejného jména, do jejíhož textu vpravil veškerý mladický hněv: "My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič!"

O pár hodin později se Petr Ulrych dozvěděl o místě, odkud vysílá brněnský rozhlas. Na udanou adresu se vydal a bez přípravy zde na jediný reportážní mikrofon novou píseň živě zahrál. Zvukově nepříliš kvalitní nahrávka, která se zachovala, je jediným autentickým záznamem tohoto okamžiku.

"Když to zpívám 21. srpna už v devět ráno v utajeném studiu brněnského rozhlasu, je mi nádherně," vzpomíná Ulrych s odstupem. "Na rozzářených tvářích všude kolem víra a naděje. Nikdo nechce vidět, že ve frontě na ideály už připravují účty věční vítězové dějinných zlomů."

Odyssea po 21 letech
Ten Ulrychův pomyslný účet podškrtli noví mocipáni už následujícího roku, kdy Ulrychova kapela Atlantis společně s jazzovým big bandem Gustava Broma natočila ambiciózní a na svou dobu velmi progresivní monotematickou skladbu Odyssea, avšak monopolní Supraphon ji odmítl vydat. Poprvé vyšla až roku 1990 jako jedno z prvních dlouho očekávaných trezorových alb.

Ačkoliv část první poloviny normalizačních 70. let prožil Petr Ulrych pod křídly pražského Divadla Rokoko, vydal několik desek a roku 1974 se svou sestrou Hanou založil kapelu Javory, s níž vystupuje dodnes, zejména koncertní činnost měl výrazně omezenu a potýkal se na každém kroku se zákazy. Jedním z hlavních důvodů byla píseň Zachovejte klid.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz