Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

My máme pravdu, vy jenom bič, zpíval rozhněvaný Petr Ulrych v srpnu 1968

Exkluzivně   17:50aktualizováno  17:50
Po čtyřiceti letech rozšiřuje počet dobových protestsongů na téma sovětské okupace v roce 1968 nově nalezená píseň Petra Ulrycha Zachovejte klid.

Petr Ulrych na konci 60. let | foto: www.javory.cz

Písnička je jedním z nejzajímavějších příspěvků alba Srpen 1968, na které firma Radioservis soustředila ve formátu mp3 deset hodin autentických zvukových svědectví ze srpna 1968 a období těsně před ním i po něm.

Směšné figurky
"Šedesátá léta. Na elitní vojenské škole, která byla ještě před několika lety oporou režimu, posloucháme přednášky filozofa Vítězslava Gardavského, které panující státní náboženství vlastně odsuzují. Havlova Zahradní slavnost je naším evangeliem," vzpomíná po letech známý písničkář a autor filmové hudby na léta všeobecného politického i kulturního uvolnění.

"Naplno cítíme nejistotu těch, co nám kážou velkolepá vítězství socialismu. Stranické hlavouny vnímáme jako směšné figurky, které zanedlouho smete bujará síla našich mladických ideálů. A je to tady. Jaro ’68! Pravda a láska opět vítězí. Zdá se, že ani srpnové tanky s rudou hvězdou nic nezmohou."

Zachovejte klid!
V roce 1968 byl Petr Ulrych členem brněnské bigbeatové skupiny Atlantis. 21. srpna brzy ráno slyšel z rozhlasového přijímače neustále se opakující výzvu "Zachovejte klid!". Tento "slogan" jej inspiroval k rychlému napsání protestní písně stejného jména, do jejíhož textu vpravil veškerý mladický hněv: "My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič!"

O pár hodin později se Petr Ulrych dozvěděl o místě, odkud vysílá brněnský rozhlas. Na udanou adresu se vydal a bez přípravy zde na jediný reportážní mikrofon novou píseň živě zahrál. Zvukově nepříliš kvalitní nahrávka, která se zachovala, je jediným autentickým záznamem tohoto okamžiku.

"Když to zpívám 21. srpna už v devět ráno v utajeném studiu brněnského rozhlasu, je mi nádherně," vzpomíná Ulrych s odstupem. "Na rozzářených tvářích všude kolem víra a naděje. Nikdo nechce vidět, že ve frontě na ideály už připravují účty věční vítězové dějinných zlomů."

Odyssea po 21 letech
Ten Ulrychův pomyslný účet podškrtli noví mocipáni už následujícího roku, kdy Ulrychova kapela Atlantis společně s jazzovým big bandem Gustava Broma natočila ambiciózní a na svou dobu velmi progresivní monotematickou skladbu Odyssea, avšak monopolní Supraphon ji odmítl vydat. Poprvé vyšla až roku 1990 jako jedno z prvních dlouho očekávaných trezorových alb.

Ačkoliv část první poloviny normalizačních 70. let prožil Petr Ulrych pod křídly pražského Divadla Rokoko, vydal několik desek a roku 1974 se svou sestrou Hanou založil kapelu Javory, s níž vystupuje dodnes, zejména koncertní činnost měl výrazně omezenu a potýkal se na každém kroku se zákazy. Jedním z hlavních důvodů byla píseň Zachovejte klid.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz