Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzikálový Život Briana „posadil“ do orchestru i vysavač listí

  11:31aktualizováno  11:31
Bývalý člen komediální skupiny Monty Python Eric Idle uvede ve Spojených státech muzikálovou verzi komedie Život Briana. V hudební všehochuti s názvem Žádný spasitel (Not the Messiah) se součástí orchestru stává i vysavač listí.

Závěrečná scéna filmu Monty Pythonův Život Briana | foto: Handmade Films

"Hudebně jsme ho zakomponovali," řekl Idle podle agentury AP. Po uvedení v Torontu a v australském Sydney nyní představí dílo, které vytvořil spolu se skladatelem a dirigentem Johnem Du Prezem, na několika místech v USA.

Monty Pythonův Život BrianaPředstavení, na kterém vystoupí orchestr se 104 členy, doprovodí při uvedení v Los Angeles dokonce i ohňostroj a více než třicetičlenná dudácká kapela. Pětašedesátiletý herec, spisovatel a skladatel, jenž za uplynulých třicet let vytvořil přes 300 zábavných songů, prý odjakživa toužil převést svou komedii do hudební podoby.

Život Briana je dalším filmem slavné britské šestice, které Idle převedl do muzikálu. S úspěchem už s du Prezem uvedl na Broadwayi muzikál Spamalot, inspirovaný filmem Monty Python a Svatý grál.

. Život Briana

Po svém uvedení byl film terčem ostré kritiky z náboženských kruhů. Některé městské rady ve Spojeném království jej zakázaly promítat, na 8 let byl zakázán v Irsku a na rok v Norsku (v sousedním Švédsku byl pak inzerován sloganem Je tak směšný, že jej v Norsku zakázali). V řadě zemí je film zakázán dodnes.

Snímek Život Briana se objevil v kinech v roce 1979 a okamžitě vyvolal velký rozruch. Příběh totiž vypráví o Brianovi, který se narodí ve stejný den jako Ježíš, za nějž jej všichni považují. Firma EMI dokonce od projektu odstoupila, proto se do financování zapojil člen kapely The Beatles George Harrison se svou společností Handmade Films. Ten do rozpočtu přinesl tři miliony liber, ve filmu si dokonce zahrál.

Vtipná satira na legendu o Spasiteli vyvolala protesty prakticky všech církví světa. Člen Monty Pythonů John Cleese zavtipkoval, že právě film po dvou tisících letech církve opět spojil. Za jednu z nejkontroverznějších scén je považována závěrečná scéna, v níž ukřižovaný Brian zpívá píseň "Život vždy z té lepší strany ber" (Always Look on the Bright Side of Life).

Monty Python - Always Look on the Bright Side of Life
(z filmu Život Briana, 1979)

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz