Jan Burian

Jan Burian | foto: Divadlo Archa

Muži jsou křehcí, tvrdí jubilant Jan Burian

Své pětapadesátiny oslavil písničkář Jan Burian koncertem v pražském Divadle Archa. Zároveň se na trh vrátily jeho starší desky Hodina duchů a Poesie, vydané v podobě dvojalba.

S nápadem spojit Burianovo první a třetí album do jednoho celku přišla firma Supraphon. "Myslím, že nevadí, když každá deska má jinou vizi," míní Burian. Na albu Poesie zhudebnil verše českých básníků včetně Františka Halase nebo Konstantina Biebla.

"Byla to moje domácí ruční práce, všechno jsem si připravoval sám včetně aranžmá," říká písničkář. Deska Hodina duchů pak přináší Burianovy stylově rozmanité písně, které nahrál koncem osmdesátých let s hráčem na klávesy Danielem Fikejzem a dalšími hudebníky.

Už tenkrát prohlásili, že syntezátory či elektronické klávesy nejsou v opozici vůči jiným nástrojům nebo hudebníkům, a přesahovali žánrové bariéry. S Danielem Fikejzem a později také s kolegou Petrem Skoumalem vystupoval Jan Burian i na folkových festivalech.

V devadesátých letech se jeho zájmy rozrostly o televizní publicistiku a cestování, vydal například knížky o výpravách na Island nebo do Chile. Jan Burian, který vystupuje od roku 1970 a jenž v osmdesátých letech vytvořil také písničkářskou dvojici s Jiřím Dědečkem, má za sebou asi tři a půl tisíce koncertů. A podobně jako Jaromír Nohavica je v kontaktu s fanoušky rostřednictvím své internetové stránky www.janburian.cz.

Co trápí chlapy
Nyní je Burianova pozornost upřena k novým projektům. Na loňské dvojalbum Dívčí válka, na kterém hostovalo dvacet zpěvaček včetně Hany Hegerové nebo Lenky Dusilové, naváže novinka poodkrývající svět mužů. Už letos v září chce Burian natočit album Muži jsou křehcí, které obsáhne dvaadvacet nových skladeb.

"Bude to také dvojalbum," plánuje písničkář. Ale zatím neuvažuje o tom, že by na desce hostovalo dvacet zpěváků, nazpívá ji nejspíš celou sám. Zatímco v Dívčí válce se pokoušel nahlédnout do světa žen, na příštím titulu chce Burian odkrýt mužské problémy či mindráky. A lehce nabourat představu o tom, že jsou to muži, kteří řídí chod světa.