Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum umění zaplatilo pokutu

  13:03aktualizováno  13:03
Olomouc - Muzeum umění v Olomouci, které loni získalo ocenění za nejlepší rekonstrukci budovy na Olomoucku, zaplatilo pokutu padesát tisíc korun za závažné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Pokutu mu uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který prověřoval využití státních peněz na opravu historické muzejní budovy. "Je to velká bolístka. Za padesát tisíc korun by byl katalog nebo výstava," řekl ředitel olomouckého Muzea umění Pavel Zatloukal. Pokuta však mohla být mnohem vyšší.

Vzhledem k tomu, že peněžitý závazek z uzavřených smluv činil téměř pětadvacet milionů korun, mohl úřad uložit sankci až jedno procento, tedy necelých 250 tisíc korun. Při ukládání pokuty přihlédl úřad zejména k tomu, že zadavateli dosud nevyměřil žádnou sankci. "Úřad však nemohl pominout, že zákon o zadávání veřejných zakázek je závazný už více než šest let," citovala ČTK předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josefa Bednáře.

Muzeum umění Olomouc podle závěru šetření pochybilo v pěti veřejných zakázkách. Šlo o třetí etapu rekonstrukce muzea, generální opravu fasád, střech a exteriérů, zpracování prováděcích projektů, dodávku přepěťových ochran a informačního systému. "Dostat pokutu znamená provinit se. Zaplatili jsme ji a tím pádem jsme na sebe vzali odpovědnost za tato pochybení. Logika věci nám ale velela udělat to tak, jak jsme to udělali," hájí se Zatloukal a zdůrazňuje: "Úřad nás nenachytal, že bychom špatně hospodařili. Naopak jsme se snažili šetřit."

Budova Muzea umění se začala opravovat počátkem devadesátých let. Ministerstvo kultury, které muzeum zřizuje, navrhlo rozdělit finančně náročnou opravu do pěti etap tak, aby každá byla samostatnou investiční akcí. Ve třetí etapě vedení muzea na doporučení ministerstva přestalo vypisovat výběrová řízení. "Argumentem bylo, že už jsme našli dobrý tým firem, které na sebe při práci dobře navazují," tlumočil stanovisko ministerstva Zatloukal.

Hospodaření muzea, které spravuje na šedesát tisíc sbírkových předmětů, prověřoval loni nejprve Nejvyšší kontrolní úřad. Po zveřejnění jeho výsledků se do kontroly pustil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz