Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum umění: Děti, postavte si sochu

  8:59aktualizováno  8:59
Olomouc - Umělecké ambice nejsou ohraničeny věkem a touha po kumštu se může zrodit už v nejranějším mládí, tomu věří v olomouckém Muzeu umění, které na dnešek a na víkend připravilo u příležitosti Dne dětí akci Sochařské sympozium aneb postavte si sochu. "Děti, pro které je tato akce určena, se budou po tři dny pokoušet postavit v našem výtvarném studiu sochu z lega," vysvětluje David Hrbek z Muzea umění.

Důvod, proč výstavní síň otevírá své dveře nejmenším, je podle Hrbka  prozaický: "Chceme dětem a jejich rodičům připomenout existenci Muzea umění a také upozornit, že v něm od března máme výtvarné studio, v němž  připravujeme programy pro děti a  mládež, "doplňuje Hrbek.

Sochy se budou stavět z lega, stavebnice, jejíž motivy využil pro své obrazy i malíř Tomáš Císařovský.  Právě on bude mít také ode dneška v kavárně Muzea umění miniexpozici obrazů pojmenovanou Budování kapitalismu v Čechách.

"Namaloval jsem počátkem devadesátých let obrazy, v nichž lego evokovalo nějaký importovaný prvek, který se  zde nově se etablující podnikatelé, kapitalisté snažili nějak převzít a pracovat s ním. Podle mě to byla taková trošku nesmyslná činnost," dodává výtvarník, který přijede na dnešní vernisáž osobně.

Postavte si sochu je další z aktivit, kterými se snaží muzeum prodat svou tvář. Cestu našli kurátoři právě ve volbě doprovodných programu a animací, například na nyní konané výstavě o designu Thonet vyhlásilo muzeum literární soutěž. Při velké výstavě o gotice zase měli děti a studenti možnost používat pracovní listy, jakéhosi průvodce, do nichž museli odpovídat na kontrolní otázky.

"Dělali jsme a budeme pokračovat například v projektech pro mateřské školy. Projekt nazvaný Kouzlo barev učí děti  základní věci o barvách, jejich míchaní, pak s nimi děti zkoušejí malovat," doplňuje Hrbek.

Těšit by se na umělecký den a víkend svých dětí mohli i jejich rodiče. Proč? Protože cesta do výtvarného studia, v němž budou děti zápasit se stavebnicí, vede přes nedávno zahájenou prestižní výstavu Akt v české fotografii.

...POSTAVTE SI SOCHU - Muzeum umění OLOMOUC 1. až 3. června
Zahájení:
pátek 1. 6. v 15 hodin v kavárně vernisáží výstavy obrazů Tomáše Císařovského.
Program: Po vernisáži bude otevřeno výtvarné studio se stavebnicemi až do 18 hodin. V sobotu i neděli je sochařské sympozium pro děti od  10 do 16 hodin.
Vstupné: zdarma.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz