Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum nabízí miniatury aut

  12:59aktualizováno  12:59
Jihlava - Celých pět set kusů malých modelů anglických autíček je shromážděných ve výstavních prostorách jihlavského Muzea Vysočiny. Všechny exponáty pocházejí z bohaté sbírky čtyřiatřicetiletého sběratele Jiřího Vybíhala z Jihlavy.

První pomyslný kamínek do jeho sběratelské mozaiky, kterou tvoří více než jeden tisíc kusů těchto zmenšených prototypů aut, zasadili jeho rodiče, kteří mu darovali první modely. Od té doby se Vybíhalova sbírka náležitě rozrůstá a bobtná na své velikosti. "Nejstarší modely ve sbírce jsou vlastně mé bývalé hračky," říká Jiří Vybíhal.

Modely jsou cenné tím, že se sbírají i se svými originálními krabičkami. "Sběratelé tak kromě toho, že mají vystavenou sbírku aut, musejí skladovat i tyto krabičky od nich. Takže já mám například plný sklep, což většinou nelibě nese rodina," líčí s úsměvem sběratelský nadšenec, jehož profese se pohybuje rovněž ve sféře dopravy.

Za léta své sběratelské vášně se Jiří Vybíhal specializoval na sbírání modelů aut značky Match- box. A právě ty tvoří podstatnou část vystavených modelů v jihlavském muzeu. K nejstarším kusům patří na výstavě modely staré padesát let. "Zaměřuji se na modely aut vyrobených ve sběratelském měřítku 1:43. Tam již jsou vidět různé detaily, které se blíží skutečným modelům. Nejsou to tedy ty malé angličáky, které zná asi většina lidí," popisuje typy aut, jež jsou k vidění na výstavě.
Jiří Vybíhal se specializuje převážně na modely aut, které představují hlavně začátky automobilismu, tedy od kočárů, parních strojů až po veterány padesátých  a šedesátých let.

"Mám rád ucelenou sbírku jednoho historického období. Modernější modely spíše nesbírám," konstatuje sběratel, který k získání nových modelů využívá jednak sběratelské burzy, ale i prostředek moderní komunikace, kterým je internet.

Všechny miniatury vozů, které jsou na výstavě ke spatření, patří ke skutečným zmenšeným modelům aut, která dříve jezdila. K vidění jsou tak auta či nákladní vozy renomovaných světových značek nebo vozy které používaly zavedené obchodní firmy k rozvážení svého zboží. Právě ty si podle Vybíhala pečlivě hlídají, aby i na těchto zmenšených modelech aut bylo vše jak má být a vše na svém správném místě.

Nejvíce si ve své kolekci cení Jiří Vybíhal modelů hasičských vozů. Jak mohou posoudit i návštěvníci výstavy, nejzajímavější je dokonalé detailní propracování i těch nejmenších prvků. Výstava v Muzeu Vysočiny, která obsahuje nejlepších pět set kusů miniaturních autíček a jmenuje se Ráj kluků a tatínků, bude k vidění až do 3. června.

Autoři:



Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...



GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz