Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum nabízí miniatury aut

  12:59aktualizováno  12:59
Jihlava - Celých pět set kusů malých modelů anglických autíček je shromážděných ve výstavních prostorách jihlavského Muzea Vysočiny. Všechny exponáty pocházejí z bohaté sbírky čtyřiatřicetiletého sběratele Jiřího Vybíhala z Jihlavy.

První pomyslný kamínek do jeho sběratelské mozaiky, kterou tvoří více než jeden tisíc kusů těchto zmenšených prototypů aut, zasadili jeho rodiče, kteří mu darovali první modely. Od té doby se Vybíhalova sbírka náležitě rozrůstá a bobtná na své velikosti. "Nejstarší modely ve sbírce jsou vlastně mé bývalé hračky," říká Jiří Vybíhal.

Modely jsou cenné tím, že se sbírají i se svými originálními krabičkami. "Sběratelé tak kromě toho, že mají vystavenou sbírku aut, musejí skladovat i tyto krabičky od nich. Takže já mám například plný sklep, což většinou nelibě nese rodina," líčí s úsměvem sběratelský nadšenec, jehož profese se pohybuje rovněž ve sféře dopravy.

Za léta své sběratelské vášně se Jiří Vybíhal specializoval na sbírání modelů aut značky Match- box. A právě ty tvoří podstatnou část vystavených modelů v jihlavském muzeu. K nejstarším kusům patří na výstavě modely staré padesát let. "Zaměřuji se na modely aut vyrobených ve sběratelském měřítku 1:43. Tam již jsou vidět různé detaily, které se blíží skutečným modelům. Nejsou to tedy ty malé angličáky, které zná asi většina lidí," popisuje typy aut, jež jsou k vidění na výstavě.
Jiří Vybíhal se specializuje převážně na modely aut, které představují hlavně začátky automobilismu, tedy od kočárů, parních strojů až po veterány padesátých  a šedesátých let.

"Mám rád ucelenou sbírku jednoho historického období. Modernější modely spíše nesbírám," konstatuje sběratel, který k získání nových modelů využívá jednak sběratelské burzy, ale i prostředek moderní komunikace, kterým je internet.

Všechny miniatury vozů, které jsou na výstavě ke spatření, patří ke skutečným zmenšeným modelům aut, která dříve jezdila. K vidění jsou tak auta či nákladní vozy renomovaných světových značek nebo vozy které používaly zavedené obchodní firmy k rozvážení svého zboží. Právě ty si podle Vybíhala pečlivě hlídají, aby i na těchto zmenšených modelech aut bylo vše jak má být a vše na svém správném místě.

Nejvíce si ve své kolekci cení Jiří Vybíhal modelů hasičských vozů. Jak mohou posoudit i návštěvníci výstavy, nejzajímavější je dokonalé detailní propracování i těch nejmenších prvků. Výstava v Muzeu Vysočiny, která obsahuje nejlepších pět set kusů miniaturních autíček a jmenuje se Ráj kluků a tatínků, bude k vidění až do 3. června.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz