Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum Karla Zemana zve na cestu do pravěku i za vynálezem zkázy

  15:50aktualizováno  15:50
Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil. Tři z nejslavnějších filmů českého režiséra, scenáristy a výtvarníka Karla Zemana jsou středobody expozice jeho stálého muzea, které bude v sobotu otevřeno pro veřejnost na pražské Malé Straně. Všechny tři filmy do Vánoc také vyjdou na DVD.

Z natáčení filmu Cesta do pravěku | foto: Muzeum Karla Zemana

Karel Zeman s hlavní cenou z Bruselu

Karel Zeman s hlavní cenou z Bruselu

Přízemní část budovy Saského dvora v těsné blízkosti Karlova mostu umožňuje nejen filmovým fanouškům, ale vůbec všem návštěvníkům, kteří se rádi nechávají unášet na fantastické cesty, nahlédnout do světa jednoho ze světově nejproslulejších českých filmařů. Muzeum Karla Zemana, které si ve čtvrtek prohlédli novináři a první návštěvníci budou moci překročit jeho práh v sobotu v 10 hodin ráno, je na několik desítek minut přenese do jeho filmového světa.

Napomáhají k tomu moderní počítačové technologie a současné prezentační postupy. Muzeum umožňuje návštěvníkům, a to dětským i dospělým, přímo se zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách vybrané trikové postupy, které autor ve svých filmech používal. Není náhodou, že motto muzea zní: Focení doporučeno!

Karel Zeman

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil v roce 1910 a zemřel v roce 1989. Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Nejslavnějšími jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil, ale také třeba další Julesem Vernem inspirované filmy Na kometě a Ukradená vzducholoď. Karel Zeman proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Ve své době jej obdivovaly osobnosti jako Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí. Estetika Zemanovy tvorby ovlivnila i celou řadu světových filmařů, například režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama.

Fotogalerie

Ačkoliv je expozice vystavěna chronologicky, začíná prvním Zemanovým snímkem Vánoční sen z roku 1945 a v úvodu se prostřednictvím výstavních panelů, fotografií, videoobrazovek i dochovaných loutek věnuje jeho sérii o panu Prokoukovi, hlavní důraz klade na tři režisérovy zásadní celovečerní filmy: Cestu do pravěku (1955), Vynález zkázy (1958) a Barona Prášila (1961).

Jednotlivé prostory jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých mohou zájemci vstupovat a natáčet se v akci. Mohou se vznést na létajícím stroji, projít se po měsíci Barona Prášila či ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy.  Současně se také seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi a dokumentárními materiály.

Karel Zeman s dcerou Ludmilou při práci

Karel Zeman s dcerou Ludmilou při práci

Výtvarnými a ideovými autory expozice jsou Jakub Fabel a Ondřej Beránek. Jejich setkáním s Ludmilou Zemanovou, dcerou a v režisérových pozdějších letech také spolupracovnicí Karla Zemana, vznikla před dvěma lety myšlenka realizovat Zemanovo muzeum. Po pronajmutí prostor v Saském dvoře trvala příprava expozice půl roku. Finanční náklady, které tvůrci investovali bez jakýchkoli veřejných zdrojů, se vyšplhaly na pět milionů korun.

"Ludmila Zemanová i její dcera Linda na přípravě spolu s námi intenzivně spolupracovaly a také poskytly práva a především osobní archiv. Zároveň dohlížely, aby informace k dílu i životě Karla Zemana byly fakticky správné a objektivní," říkají tvůrci expozice.

Jeden z šotů, které v Muzeu Karla Zemana přibližují režisérovu trikovou práci

"Zaujalo mě jejich nadšení a láska k práci," ocenila autory a zakladatele muzea Ludmila Zemanová. "Zasvěcuji je, aby rozuměli tomu, jak táta filmy stavěl. Jeho dílo je stále inspirující i pro dnešní mladé lidi, kteří ovládají různé technické pomůcky a díky muzeu znovu ožívá."

Karel Zeman s kamerou

Karel Zeman s kamerou

Celá expozice je podbarvena hudbou, kterou pro muzeum složili a na své akustické nástroje nahráli hudebníci z Clarinet Factory. Na jejich pojetí zvukové podoby muzea je ojedinělý princip kompozice, kde se jednotlivé skladby v prostoru harmonicky prolínají a návštěvník tak plynule přechází z jedné hudební atmosféry do druhé.

Muzeum pamatuje i na zahraniční návštěvníky. Každý z nich dostane u vchodu zapůjčený tablet, na kterém si nastaví svůj jazyk a text jej podle čísel výstavních panelů provede expozicí. "Kromě běžných evropských jazyků počítáme zejména s japonštinou, protože právě v Japonsku jsou filmy Karla Zemana nesmírně populární," řekl Jakub Fabel.

V budoucnu by se činnost Muzea Karla Zemana měla rozšířit i do dalších sfér. Plánují se například animátorské workshopy pro děti i pro dospělé. Tím nejbližším a pro českou kulturu nepochybně nejpřínosnějším bude ediční činnost: ještě letos do Vánoc vyjdou tři stěžejní Zemanovy filmy Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil na DVD (pro zahraniční zájemce budou opatřeny i anglickými titulky).

Karel Zeman s herci Milošem Kopeckým a Rudolfem Jelínkem při natáčení filmu

Karel Zeman s herci Milošem Kopeckým a Rudolfem Jelínkem při natáčení filmu Baron Prášil

Zemanovy filmy dosud vyšly pouze v Japonsku. "Nejsložitější autorskoprávní jednání byla s českými veřejnými institucemi," říká Jakub Fabel. Přesto muzeum plánuje v dalších letech vydat na DVD kompletní Zemanovu tvorbu. Nosiče půjdou do běžné sítě, ale budou ke koupi i v obchůdku, který bude součástí muzea.

Vstupné pro dospělého návštěvníka stojí 200 korun, děti do 15 let zaplatí 140 korun, děti do 1 metru výšky mohou jít do muzea zdarma. Rodinné vstupné pro dva dospělé a max. tři děti činí 490 korun. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz