Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum Karla Zemana zve na cestu do pravěku i za vynálezem zkázy

  15:50aktualizováno  15:50
Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil. Tři z nejslavnějších filmů českého režiséra, scenáristy a výtvarníka Karla Zemana jsou středobody expozice jeho stálého muzea, které bude v sobotu otevřeno pro veřejnost na pražské Malé Straně. Všechny tři filmy do Vánoc také vyjdou na DVD.

Z natáčení filmu Cesta do pravěku | foto: Muzeum Karla Zemana

Karel Zeman s hlavní cenou z Bruselu

Karel Zeman s hlavní cenou z Bruselu

Přízemní část budovy Saského dvora v těsné blízkosti Karlova mostu umožňuje nejen filmovým fanouškům, ale vůbec všem návštěvníkům, kteří se rádi nechávají unášet na fantastické cesty, nahlédnout do světa jednoho ze světově nejproslulejších českých filmařů. Muzeum Karla Zemana, které si ve čtvrtek prohlédli novináři a první návštěvníci budou moci překročit jeho práh v sobotu v 10 hodin ráno, je na několik desítek minut přenese do jeho filmového světa.

Napomáhají k tomu moderní počítačové technologie a současné prezentační postupy. Muzeum umožňuje návštěvníkům, a to dětským i dospělým, přímo se zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách vybrané trikové postupy, které autor ve svých filmech používal. Není náhodou, že motto muzea zní: Focení doporučeno!

Karel Zeman

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil v roce 1910 a zemřel v roce 1989. Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Nejslavnějšími jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil, ale také třeba další Julesem Vernem inspirované filmy Na kometě a Ukradená vzducholoď. Karel Zeman proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Ve své době jej obdivovaly osobnosti jako Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí. Estetika Zemanovy tvorby ovlivnila i celou řadu světových filmařů, například režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama.

Fotogalerie

Ačkoliv je expozice vystavěna chronologicky, začíná prvním Zemanovým snímkem Vánoční sen z roku 1945 a v úvodu se prostřednictvím výstavních panelů, fotografií, videoobrazovek i dochovaných loutek věnuje jeho sérii o panu Prokoukovi, hlavní důraz klade na tři režisérovy zásadní celovečerní filmy: Cestu do pravěku (1955), Vynález zkázy (1958) a Barona Prášila (1961).

Jednotlivé prostory jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých mohou zájemci vstupovat a natáčet se v akci. Mohou se vznést na létajícím stroji, projít se po měsíci Barona Prášila či ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy.  Současně se také seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi a dokumentárními materiály.

Karel Zeman s dcerou Ludmilou při práci

Karel Zeman s dcerou Ludmilou při práci

Výtvarnými a ideovými autory expozice jsou Jakub Fabel a Ondřej Beránek. Jejich setkáním s Ludmilou Zemanovou, dcerou a v režisérových pozdějších letech také spolupracovnicí Karla Zemana, vznikla před dvěma lety myšlenka realizovat Zemanovo muzeum. Po pronajmutí prostor v Saském dvoře trvala příprava expozice půl roku. Finanční náklady, které tvůrci investovali bez jakýchkoli veřejných zdrojů, se vyšplhaly na pět milionů korun.

"Ludmila Zemanová i její dcera Linda na přípravě spolu s námi intenzivně spolupracovaly a také poskytly práva a především osobní archiv. Zároveň dohlížely, aby informace k dílu i životě Karla Zemana byly fakticky správné a objektivní," říkají tvůrci expozice.

Jeden z šotů, které v Muzeu Karla Zemana přibližují režisérovu trikovou práci

"Zaujalo mě jejich nadšení a láska k práci," ocenila autory a zakladatele muzea Ludmila Zemanová. "Zasvěcuji je, aby rozuměli tomu, jak táta filmy stavěl. Jeho dílo je stále inspirující i pro dnešní mladé lidi, kteří ovládají různé technické pomůcky a díky muzeu znovu ožívá."

Karel Zeman s kamerou

Karel Zeman s kamerou

Celá expozice je podbarvena hudbou, kterou pro muzeum složili a na své akustické nástroje nahráli hudebníci z Clarinet Factory. Na jejich pojetí zvukové podoby muzea je ojedinělý princip kompozice, kde se jednotlivé skladby v prostoru harmonicky prolínají a návštěvník tak plynule přechází z jedné hudební atmosféry do druhé.

Muzeum pamatuje i na zahraniční návštěvníky. Každý z nich dostane u vchodu zapůjčený tablet, na kterém si nastaví svůj jazyk a text jej podle čísel výstavních panelů provede expozicí. "Kromě běžných evropských jazyků počítáme zejména s japonštinou, protože právě v Japonsku jsou filmy Karla Zemana nesmírně populární," řekl Jakub Fabel.

V budoucnu by se činnost Muzea Karla Zemana měla rozšířit i do dalších sfér. Plánují se například animátorské workshopy pro děti i pro dospělé. Tím nejbližším a pro českou kulturu nepochybně nejpřínosnějším bude ediční činnost: ještě letos do Vánoc vyjdou tři stěžejní Zemanovy filmy Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil na DVD (pro zahraniční zájemce budou opatřeny i anglickými titulky).

Karel Zeman s herci Milošem Kopeckým a Rudolfem Jelínkem při natáčení filmu

Karel Zeman s herci Milošem Kopeckým a Rudolfem Jelínkem při natáčení filmu Baron Prášil

Zemanovy filmy dosud vyšly pouze v Japonsku. "Nejsložitější autorskoprávní jednání byla s českými veřejnými institucemi," říká Jakub Fabel. Přesto muzeum plánuje v dalších letech vydat na DVD kompletní Zemanovu tvorbu. Nosiče půjdou do běžné sítě, ale budou ke koupi i v obchůdku, který bude součástí muzea.

Vstupné pro dospělého návštěvníka stojí 200 korun, děti do 15 let zaplatí 140 korun, děti do 1 metru výšky mohou jít do muzea zdarma. Rodinné vstupné pro dva dospělé a max. tři děti činí 490 korun. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz