Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzea na Vysočině oslaví svůj den

  10:43aktualizováno  10:43
J i h l a v s k ý k r a j - Zejména bezplatnými vstupy se rozhodla některá muzea v Jihlavském kraji oslavit svůj Mezinárodní den muzeí. V letošním roce připadá tento svátek, který vyhlásilo UNESCO, na 18. květen.

Tento den skýtá jednotlivým institucím možnost pochlubit se návštěvníkům svým bohatým muzejním fondem nebo může být důvodem k otevření nových expozic.
Velká řada muzeí Jihlavského kraje se v tento den rozhodla Mezinárodní den muzeí oslavit tak, že návštěvníkům expozic umožní volný vstup zdarma.

K tomuto závěru dospělo například Regionální muzeum ve Žďáru nad Sázavou, které chce návštěvníky pozvat na výstavu zabývající se replikami historického skla. Volný vstup bude i do Muzea knihy, které sídlí ve žďárském zámku a je stálou expozicí Národního muzea v Praze či do Okresního vlastivědného muzea v Havlíčkově Brodě. V Brodě bude vedle toho volně přístupný i klášterní kostel sv. Rodiny a Štáflova chalupa.

Svůj svátek si tímto způsobem připomene také Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou i zámek v Budišově, ve kterém se nachází bohatá expozice věnovaná zoologii. Tyto dva objekty, které spravuje Moravské zemské muzeum v Brně, budou volně přístupné i v sobotu. Sobotní den bude otevřeno i v Okresním muzeu v Pelhřimově.

Možnost zhlédnout expozice zdarma vítají převážně školy. "Myslím, že dveře se u nás netrhnou. Na pátek máme nahlášeno velké množství školních výprav," nebojí se o nezájem Jana Stehnová, ředitelka Muzea Aleše Hrdličky v Humpolci. Speciálně pro tuto příležitost pracovníci muzea otevřeli novou výstavní expozici historických zbraní.

Na poloviční zlevněné vstupné po celý víkend se mohou také těšit návštěvníci Západomoravského muzea v Třebíči i v jeho pobočkách. Muzeum připravilo v souvislosti s Mezinárodním dnem muzeí již šestý ročník Veletrhu muzeí. Ten se ale díky zaneprázdněnosti ředitelů muzeí právě v souvislosti s tímto svátkem i díky právě konané divadelní přehlídce bude podle ředitele muzea Jaroslava Martínka konat až v příštím týdnu.

Dvě nové expozice připravilo také jihlavské Muzeum Vysočiny, i když se do konkrétních oslav Mezinárodního dne muzeí nezapojí. Muzeum i jeho pobočky se podle ředitelky soustředí na akce  většího rázu a hlubšího dopadu. "Spíše se držíme tradice oslav zářijových Dnů evropského dědictví. Tehdy necháváme pro veřejnost volně přístupnou architekturu našich renesančních domů, ve kterých sídlíme," vysvětlila důvody ředitelka jihlavského Muzea Vysočiny Jitka Hošková.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz