Proč se absolutním vítězem nestal Karel Gott? I to vrtá lidem hlavou.

Proč se absolutním vítězem nestal Karel Gott? I to vrtá lidem hlavou. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Může za výsledky TýTý záhada, nebo jen vkus? ptají se diváci

  • 163
Česko neví, co chce. Dokud v anketě TýTý vyhrávaly stále tytéž televizní tváře a pořady, reptalo. A teď, když přišla změna, hledá za ní zase záhadu.

Čím to, že zpěvačka Iveta Bartošová porazila svou kolegyni Lucii Bílou? Jak to, že nejvíce hlasů ze všech dostal moderátor Karel Voříšek, a ne Karel Gott? Je to jen odraz vkusu českého diváka, nebo se s hlasy kupčí?

Pod dohledem notáře

Lidé z branže možnost "spiknutí" prakticky vylučují. "Právě letos byla pravidla maximálně čistá," říká šéfredaktor pořádajícího Týdeníku Televize Petr Kučera.

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Dalibor Gondík

"Ještě loni se dalo teoreticky poslat z jednoho mobilu třeba milion hlasovacích SMS, ale letos se zavedlo omezení: nejvýše třicet SMS z jednoho čísla. A kontrolní systém je tak nastavený, že jedenatřicátou textovou zprávu a další už prostě nepřijme. Kdo by chtěl výsledky nějak výrazněji ovlivnit, musel by si jedině nakoupit hromadu SIM karet – tomu se v žádné anketě zabránit nedá."

TýTý 2008 - Iveta Bartošová a Karel VoříšekTýTý 2008 - Karel Voříšek

Kučera také popřel, že by se někdo dotazoval na průběžný stav hlasování: "Beztak by to bylo k ničemu, protože jej neznáme, dokud se nesečtou výsledky z obou zdrojů." Hlasy chodí jednak od čtenářů pořádajícímu vydavatelství, kde jejich počet stvrzuje notář, jednak od televizních diváků servisní firmě; na jejich sečtení opět dohlíží notář.

Novodobým tajemstvím zůstává, kolik hlasů vlastně do ankety přišlo. Koncem devadesátých let, dokud se hlasovalo jen jednou, jich bývalo kolem osmdesáti tisíc. Od roku 2004 má TýTý dvě kola: první nominační, ve kterém se hlasuje kupony z tisku i mobily, a druhé finálové, kde se vybírá už jen z pětic nominovaných a pouze pomocí SMS.

Týtý 2008

Z cen TýTý se raduje Ozzák i Bartošová. Absolutním vítězem je Voříšek
Tradiční jména na zlatých příčkách divácké televizní ankety TýTý vystřídali nováčci. Absolutním vítězem se stal moderátor Karel Voříšek a předběhl obvyklé vítěze Karla Gotta a Lucii Bílou. 

Batulková o zrcátku TýTý: Cenu jsem si předtančila
"Dorazila jsem z vystoupení, takže cenu jsem si předtančila," prozradila herečka a v poslední době tanečnice Batulková iDNES.cz krátce po skončení ceremoniálu.

Převzít cenu za Rudolfa byla rozkoš, říká oceněná Hana Maciuchová
Hana Maciuchová si pro cenu TýTý musela jít hned dvakrát. Poprvé zastupovala seriálového kolegu Rudolfa Hrušínského, který uspěl v mužské kategorii, podruhé dostala "zrcátko" ona sama.

Při své premiéře před pěti lety nasbírala obě kola dohromady na dvě stě tisíc hlasů, v posledních ročnících už se celkové počty nezveřejňují. Podle Kučery to zakazuje smlouva s operátorem, v zákulisí se však odhaduje, že je to kvůli uchování obrazu vskutku masové celonárodní volby. Ve skutečnosti už je dnes různých SMS akcí takové množství, že se navzájem "požírají".

Navíc to není právě levná zábava: pro každé jméno se ve finálovém kole TýTý muselo hlasovat zvlášť, přičemž cena jedné SMS činila devět korun. Povolených třicet hlasů tedy přišlo na dvě stě sedmdesát korun, o mytickém nákupu SIM karet už vůbec nemluvě.

Pomeje: Je to nesmysl!

"No jistě, to jsem slyšel už kolem Zlatých slavíků, že jsem prý SIM karet skoupil tisíce. Takový nesmysl – uJiří Pomejeráží mě to a Ivetu taky," rozhořčuje se manžel Bartošové Jiří Pomeje. Odmítá rovněž, že by před finále zjišťoval, jak si jeho manželka stojí: "To je samozřejmě taky pitomost, pořadatel si to dokonale hlídá, rozhodně nemám tu moc, ale hlavně to nemám ani zapotřebí. Některým její vítězství asi vadí, ale ať se s tím začnou smiřovat, že je Iveta zpátky!"

Podle Pomejeho nestojí za úspěchem jeho ženy žádné tajemné hry, nýbrž práce: "Tvrdě dřela, má za sebou dvě turné, desku, hrají ji rádia. A čím víc o ní bulvár píše, tím víc ji lidé chrání – diváci se za Ivetu prostě postavili."

Jeho slova zapadají do obrazce TýTý. Stačí vyjmenovat tituly, které otiskovaly hlasovací kupony: kromě čtyř televizních časopisů k nim patří Claudia, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Šťastný Jim, Tina, Žena a život. Tedy vesměs ženské čtivo na pomezí společenského magazínu a bulváru, mapující soukromý život celebrit.

TýTý 2008 - Ozzák Martn Dejdar
Právě takové časopisy plnil barvitý příběh zpěvačky od jejích někdejších potíží s alkoholem přes nový start, svatbu s Pomejem a dovolenou s fotografiemi "nahoře bez" až po nynější účast ve slovenské taneční show.

Druhou stranou téže mince je generační základna TýTý. Mladší diváci se zapojují spíš do internetových anket; tradičnímu modelu TýTý zůstávají věrni diváci s konzervativnějším vkusem, které dojímá vzkříšení zpívající princezny s těžkým údělem, vlídné vystupování moderátora Voříška či prostá hra Hádej, kdo jsem!, nejoblíbenější (a nejlevnější) pořad roku. Trochu jiné bývají ceny Novy – neboť Nova má mladší publikum.     

Lid versus odbornÍci

Nejoblíbenější, nebo nejlepší. Tak se dá shrnout rozdíl kritérií mezi cenami, o nichž hlasuje veřejnost, a trofejemi, jež udílejí odborníci.

CENY LIDU
Anketní model "hlas lidu, hlas boží" v Česku používají hudební ceny Český slavík, které před časem odzvonily kuponům a zavedly pouze hlasování po internetu a pomocí SMS; z jednoho mobilu lze v každé kategorii hlasovat jen jednou. Televize mají dvě ankety: TýTý, kde se zprvu hlasuje kupony i SMS a pak o nominovaných pouze pomocí SMS, a ceny Novy zvané Anno, v nichž lze zasílat hlasy kupony z tisku, SMS i internetem.

ODBORNÉ CENY
Protiváhou laických anket jsou ceny odborné – v Česku hudební Andělé, filmový Český lev či televizní Elsy, o nichž rozhodují členové akademie, případně odborné poroty jako u knižních cen Magnesia Litera. Mají větší vážnost, ale menší popularitu. Na všechny ceny dohlíží notář.