Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemeckisův Muž na laně chodí mezi Dvojčaty. Věže vzešly z Vršovic

  14:51aktualizováno  14:51
Hrdina filmu Roberta Zemeckise Muž na laně přechází mezi věžemi Světového obchodního centra v­ New Yorku. I­ když po útoku teroristů dvojčata neexistují, ve filmu hrají, dokonce ještě nedostavěná. Díky trikařům z­ pražské UPP.

Devadesátka grafiků společnosti UPP – Universal Production Partners pod vedením supervizora vizuálních efektů Viktora Müllera pracovala přes půl roku na záběrech, v nichž Joseph Gordon-Levitt chodí po laně. Při výcviku v cirkusu, nad jezerem, do něhož spadne – ve skutečnosti jde o­ český rybník, v Paříži mezi věžemi katedrály Notre Dame a ve finále v New Yorku.

Leccos u nás i dotáčeli, třeba výbuch nebo diváky hrdinova vystoupení, protože režisér si přál „hustší dav“. Přímo na dvorku studia UPP si je tedy před zeleným pozadím zahráli zaměstnanci v kostýmech; jejich záběry se poté vkomponovaly mezi ostatní statisty.

Porady na dálku

„Zemeckis točil Muže na laně v Kanadě. Pak seděl v Los Angeles a­ dvakrát týdně sledoval a schvaloval trikové záběry, které kromě nás dodávala ještě další studia, americké a ­kanadské,“ líčí Müller. Týmy si záběry mezi sebou rozdělí, speciální filmařský program video synchronizuje, takže kdekoli na světě vidí trikaři ve stejnou chvíli stejné obrázky a domlouvají se přes Skype.

Fotogalerie

„Muž na laně je pro nás obrovská radost i pocta, ale také příklad toho, jak se mění filmařské řemeslo. Z velké části vznikl u nás, ačkoli tady štáb vůbec nebyl,“ podotýká šéf UPP Vít Komrzý. Na jedné straně ho těší, že naši trikaři dostávají důvěru od velikánů Zemeckise či Coppoly, na druhou stranu ví, že za současných podmínek je těžké obstát v konkurenci.

Dokud se neschválí novela filmového zákona včetně záruky takzvaných pobídek, díky nimž stát štábům vrací pětinu částky utracené u nás, povedou české postprodukční firmy nerovný souboj: slevu musí dávat ze svého.

„Filmový průmysl se s nástupem digitalizace totálně změnil. Už nejde o to, jestli si někdo přijede natočit Hradčany, filmy dneska obsahují tisíce trikových záběrů, na nichž pracují stovky vysoce kvalifikovaných, vesměs mladých lidí,“ objasňuje Komrzý zrod nové profese budoucnosti. Vyžaduje znalost počítačů, angličtiny a tvořivost.

Velký sen

Křišťálová Lupa 2015

V Německu, Velké Británii či Kanadě už postprodukci podporují, pro mladé otevírají školy, nabízejí různé programy včetně takzvaných technologických pobídek. U nás musí učit nováčky sami v UPP, a pokud zákazník na pobídkách trvá, nakonec často převede projekt z Prahy do Budapešti. „Což zamrzí,“ líčí Komrzý svůj sen, že právě u nás by mohlo vzniknout jedno ze světových center postprodukce. „Jen si musíme vybrat, zda chceme být součástí osy Praha – Londýn – Los Angeles, nebo Praha – Moskva – Peking,“ podotýká.

Muž na laně, který přijde do našich kin 8. října, není zdaleka první ani poslední americkou zakázkou pro UPP. Pracovali už pro filmy Wolverine, Interantional nebo 2012 a­ v­ současné době dělají triky pro Warcraft nebo pro remake akční legendy Bod zlomu. „Nová verze je hodně adrenalinová a­ plná vrcholových sportovců,“ slibuje Müller.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz