Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž miluje muže. Projde Venkovský učitel u diváků?

  8:31aktualizováno  8:31
S nadsázkou řečeno má Česko svou Zkrocenou horu. Vyvolá i Venkovský učitel, film o lásce muže k muži, jenž má dnes premiéru, tolik vášní jako romance dvou kovbojů? "Nemyslím, ale stát se to může," říká režisér Bohdan Sláma.

Venkovský učitel - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Zkrocená hora vyhrála tři Oscary, ale vzbudila i řadu protestů. Nesměla se hrát na Bahamách či v Salt Lake City, útočila na ni Liga amerických rodin, prarodiče dvanáctileté dívky žádali odškodné půl milionu dolarů za "psychickou újmu", již prý vnučka utrpěla při školní návštěvě filmu.

Herečky Michelle Williamsové se zřekla křesťanská škola, kam chodívala, a Heath Ledger i Jake Gyllenhaal byli za role filmových milenců napadáni ještě více.

Zažil už nevraživost titulní hrdina Venkovského učitele Pavel Liška? "Nezažil a ani by mě to nenapadlo. Já se bál spíše opaku: aby si lidi nemysleli, že ten film točíme kvůli senzaci," přiznává představitel kantora, jenž odejde z Prahy na venkov a tam ho okouzlí syn farmářky. "Ale i kdyby se někdo ozval, bude mi to fuk," dodává Liška.

"U nás Venkovský učitel vadit nebude," tipuje režisér, "dělali jsme ho pro inteligentní a citlivé lidi. Ale jistá kontroverze nastat může a já to považuji za přirozené. Společnost se skládá z různých postojů, pro skiňáky to k vydýchání nebude," hádá Sláma.

"Netoužím po tom, nedělali jsme to jako provokaci, ale přijmu, když to někomu nesedne. Přesto sázím na to, že zdejší tolerance k odlišnostem se zvýšila."

Jenže i v Česku, kde převládají ateisté, narazila komedie O život na odpor lidí, kteří v ní vidí podporu potratů a žádají stažení díla z kin. "Myslíte, že se máme bát katolíků? Vždyť odpuštění je jednou z křesťanských hodnot a náš film vypráví hlavně o odpuštění," namítá Sláma.

Kina, školy, televize, zahraniční distribuce; tam všude by mohl příběh homosexuálního hrdiny narazit. "Ale zatím se nic neděje," potvrzuje producent Pavel Strnad, "na herce nikdo neútočí, kina film neodmítají, školy neprotestují. Jen z Polska, kde film odstartuje na podzim, máme zprávy, že tam to bude těžší."

Polští partneři vzkázali, ať tvůrci nečekají takové nadšení jako u Slámova Štěstí. "Taky prý můžeme narazit u polských kritiků orientovaných proti sexuálním menšinám, údajně je jich tam spousta," líčí producent. "Já Polsko neznám, ale vím, že tam padaly návrhy, ať se homosexuálům zakáže učit na školách, takže jsem zvědav," dodává Sláma.

V Česku nečeká producent potíže už díky zkušenosti. "Nestalo se nic ani před dvanácti lety u filmu Šeptej; přitom Sláma pojímá obdobné téma jemněji. Lidé, kterým činí problém, mohou naopak ocenit, že se obejde bez názorného sexu; tak něžně natočenou scénu jsem ještě neviděl. A vedle filmů, které se dnes hrají v kinech, je to docela běžná věc," míní Strnad. Na zahraničních trzích se jim naopak hlásili distributoři zaměření na silnou vlnu gay filmů a museli jim vysvětlovat, že "o tom" Venkovský učitel není.

"Přijdou diváci, kteří vědí, že to není film pro čtyřprocentní menšinu," míní i distributor Aleš Danielis. Doporučená přístupnost je od patnácti let věku. A za čas, až poběží film v televizi? "Klidně bych ho hrál už od osmi hodin večer, z hlediska přístupnosti není důvod k obavám," slibuje Jaroslav Kučera z ČT.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz