Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž miluje muže. Projde Venkovský učitel u diváků?

  8:31aktualizováno  8:31
S nadsázkou řečeno má Česko svou Zkrocenou horu. Vyvolá i Venkovský učitel, film o lásce muže k muži, jenž má dnes premiéru, tolik vášní jako romance dvou kovbojů? "Nemyslím, ale stát se to může," říká režisér Bohdan Sláma.

Venkovský učitel - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Zkrocená hora vyhrála tři Oscary, ale vzbudila i řadu protestů. Nesměla se hrát na Bahamách či v Salt Lake City, útočila na ni Liga amerických rodin, prarodiče dvanáctileté dívky žádali odškodné půl milionu dolarů za "psychickou újmu", již prý vnučka utrpěla při školní návštěvě filmu.

Herečky Michelle Williamsové se zřekla křesťanská škola, kam chodívala, a Heath Ledger i Jake Gyllenhaal byli za role filmových milenců napadáni ještě více.

Zažil už nevraživost titulní hrdina Venkovského učitele Pavel Liška? "Nezažil a ani by mě to nenapadlo. Já se bál spíše opaku: aby si lidi nemysleli, že ten film točíme kvůli senzaci," přiznává představitel kantora, jenž odejde z Prahy na venkov a tam ho okouzlí syn farmářky. "Ale i kdyby se někdo ozval, bude mi to fuk," dodává Liška.

"U nás Venkovský učitel vadit nebude," tipuje režisér, "dělali jsme ho pro inteligentní a citlivé lidi. Ale jistá kontroverze nastat může a já to považuji za přirozené. Společnost se skládá z různých postojů, pro skiňáky to k vydýchání nebude," hádá Sláma.

"Netoužím po tom, nedělali jsme to jako provokaci, ale přijmu, když to někomu nesedne. Přesto sázím na to, že zdejší tolerance k odlišnostem se zvýšila."

Jenže i v Česku, kde převládají ateisté, narazila komedie O život na odpor lidí, kteří v ní vidí podporu potratů a žádají stažení díla z kin. "Myslíte, že se máme bát katolíků? Vždyť odpuštění je jednou z křesťanských hodnot a náš film vypráví hlavně o odpuštění," namítá Sláma.

Kina, školy, televize, zahraniční distribuce; tam všude by mohl příběh homosexuálního hrdiny narazit. "Ale zatím se nic neděje," potvrzuje producent Pavel Strnad, "na herce nikdo neútočí, kina film neodmítají, školy neprotestují. Jen z Polska, kde film odstartuje na podzim, máme zprávy, že tam to bude těžší."

Polští partneři vzkázali, ať tvůrci nečekají takové nadšení jako u Slámova Štěstí. "Taky prý můžeme narazit u polských kritiků orientovaných proti sexuálním menšinám, údajně je jich tam spousta," líčí producent. "Já Polsko neznám, ale vím, že tam padaly návrhy, ať se homosexuálům zakáže učit na školách, takže jsem zvědav," dodává Sláma.

V Česku nečeká producent potíže už díky zkušenosti. "Nestalo se nic ani před dvanácti lety u filmu Šeptej; přitom Sláma pojímá obdobné téma jemněji. Lidé, kterým činí problém, mohou naopak ocenit, že se obejde bez názorného sexu; tak něžně natočenou scénu jsem ještě neviděl. A vedle filmů, které se dnes hrají v kinech, je to docela běžná věc," míní Strnad. Na zahraničních trzích se jim naopak hlásili distributoři zaměření na silnou vlnu gay filmů a museli jim vysvětlovat, že "o tom" Venkovský učitel není.

"Přijdou diváci, kteří vědí, že to není film pro čtyřprocentní menšinu," míní i distributor Aleš Danielis. Doporučená přístupnost je od patnácti let věku. A za čas, až poběží film v televizi? "Klidně bych ho hrál už od osmi hodin večer, z hlediska přístupnosti není důvod k obavám," slibuje Jaroslav Kučera z ČT.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Najdete na iDNES.cz